hoarding

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui Carra

Victoria, Michelle, ce spuneti voi sunt lucuri normale, nu patologice! E firesc, zic eu, sa pastrezi unele lucrusoare cu valoare sentimentala. De pilda, mama pastreaza paturica mea de cand aveam 1 an (si acum am 42 de ani), dar asta ii ocupa un colt pe o etajera din debara! Eu, la randul meu, pastrez biletelele pe care le trimiteam sau le primeam in timpul orelor de la colegii de clasa din liceu (si, Doamne, ce ne-am distrat la revederea de 20 de ani de la absolvirea liceului, cand le-am citit cu totii), dar asta inseamna un plic pe care il tin intr-o margine de sertar. Nu la asta ma refer. Eu vorbesc de mormane de cutii, pungi, saci, haine vechi, sticle, borcane, ziare si reviste de zeci de ani, borcane cu gemuri si conserve expirate, toate claie peste gramada, de nu mai ai loc sa treci pana la balcon sau la baie decat daca esti dispus sa calci peste ele sau sa le escaladezi. Pe dulapuri sunt cutii pana in tavan, iar lustra de-abia daca se mai vede. Cuptorul nu-l foloseste (nu gateste niciodata), asa ca si acela e plin de vechituri.

Nu are rost sa mai detaliez, ca oricum cuvintele sunt neputincioase... Repet: trist, trist, trist...


Cara, eu am saci intregi de jucarii!!! Saci mari de gunoi! Sincer, sunt mii de dolari bagati in jucariile alea, ca am si mania cumpararii de jucarii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Legat de jucarii , nu trebuie sa dai/dati tot dintr-o data. Pe rand. Am mers cu ALex la verisorul ei mai mare cu 1an si i-am spus sa aleaga niste masinute sa i le duca. A ales 5 care a vrut ea. Cand mergem la alti copii mai face schimb de jucarii (copii cu familii apropiate), iar eu, am dat aproape toate hainutele lui ALex (le-am pastrat pe cele de la botez sau cateva din primul an, foarte frumoase/dragi mie ) si de fiecare data cand fac o plasa de haine pun si ceva jucarii acolo. Asa nu se strang si nici nu simte lipsa lor.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Victoria-mami, poate ai succes cu datul jucariilor in perioada asta de Craciun. Eu nu suport casa plina, se aduna incredibil de multe cind ai copii, chiar acuma facem o noua sortare pt niste copii din Ro, le aduna o agentie de turism pt luna decembrie. Eu sint sigura ca daca-i sensibilizam pe copii la lipsurile altora, se lipsesc bucurosi de ce le prisoseste.

Imi pare rau de cele care aveti viata grea cu persoanele adunatoare, eu va spun ca as arunca, mai intii pe furis, putin cite putin, apoi as spune ca cineva vrea sa cumpere nu stiu ce vechitura de prin casa(zicea cineva de tv alb negru sau mobile vechi,premergatoare etc), as da bani(deci da, m-ar costa, dar ce sa fac? pt o bucatica de spatiu as plati,mai ales daca nu-i casa mea si tb sa locuiesc totusi acolo) si as arunca vechitura si tot asa, n-as putea sa nu actionez. Eu recunosc ca am mania aruncatului/datului, nu a lucrurilor care-mi trebuie, dar a celor nefolositoare si, daca pe unii ii relaxeaza cumparatul, eu fac adevarate terapii prin aruncat.

Si ca zicea cineva de sot, pai in niciun caz nu i-as spune daca vreau sa arunc(cazul cu bocanii dati unui vecin), intii arunc si pe urma mai vad eu(dar sa stiti ca oamenii nu mai tin minte chiar tot ce au, va spun din experienta mea de aruncatoare).

Va doresc succes, eliberare grabnica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Katya, si soacra-mea a mai aruncat pe furis si pe urma a bagat minciuni ca doar le-a mutat locul. Dar iese scandal, zau.

Acum un car de ani, soacra a chemat niste femei la curatenie, femeile au scos cartile din biblioteca (sunt carti vechi, din tot felul de domenii, dar f. posibil ca informatiile sa nu mai fie de actualitate) si le-au sters de praf, dupa care le-au pus la loc. Socrul si acum pomeneste de "c****le alea care i-au umblat prin carti".

Socrul are lucruri pe o ditamai polita improvizata, habar nu avem ce e acolo, plus in camara, pe vreo 2-3 rafturi, si pe cele doua balcoane ale soacra-mii. Sunt vechi, expirate, naclaite de praf, dar n-ai voie sa pui mana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Selene, si ce daca face scandal? Sa faca, sa zica, sa se enerveze, un an, doi, dar cine are casa curata? Soacra! Merita un scandal pt o casa unde intra aerul si se vede fiecare coltisor? Merita!

Jos bulendrele deci! Succes! Ca ai putea si tu sa-i dai o mina de ajutor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Katya, nu intelegi si nu pot da detalii. Soacra si-a acceptat demult soarta. Ca multe alte femei. Din pacate.

Am dus eu/noi lucrurile la container, acelea aruncate pe furis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

si mama, saraca imi tinea hainele si de cand eram in liceu ...iar acum am si eu 42 de ani...ca poate le mai imbrac cumva.
cand am venit acasa in camera mea, in dulapul meu inca mai erau aproape toate hainele mele...ca nu se indurase sa le dea.
am strins multi saci si le-am dat dar tot au mai ramas. dupa ce s-a dus mama, abia l-am convins si pe tata sa le dea si sa dea hainele mamei.

e groaznic sa dai, ca parca dai o parte din tine...dar poate asta trebuie sa fie mesajul, sacrificiul si multumirea dupa ce ai dat ca cineva le va folosii, se va bucura de ele.

noi am dat asa de multe lucruri incat nici nu mai stim ce avem, uneori le cautam si habar nu avem daca le-am dat sau nu.
cautam in urma cu o luna niste pantofi si o haina groasa a sotului...pana cand vb cu tata la telefon si ne spune ca le dadusem lui cu vreo 2 ani in urma.

si daca stam sa ne gindim bine...TOATE le vom lasa in urma, nu vom pleca cu absolut nimic.

de asta ne spune in Biblie sa nu ne atasam de lucruri sa nu punem mare valoare pe ele..pt ca ne va fi greu sa ne despartim de ele.

michelle

Mergi la inceput