Viatza in Germania si Elvetzia:-) - cap.82

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Daca tot suntem si cu Elvetia, aruncati un ochi aici, e vb despre copliasi mici de tot, nu pot sa cred ca au trecut peste 20 de ani de la revolutzie .....
http://www.casa-romanilor.ch/forum/viewtopic.php?f=9&t=3493


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Moin moin din Hamburg.

Aseara mi-am testat bucataria cea noua. Am vrut sa le fac la copii niste cacao si am uitat laptele pe foc. Daaaarrrr....cu plita mea cea bengoasa nu a fost nici o problema. Sa traisca mama lu' ala care a inventat plitele cu inductie. Sper ca pana sambata viitoare termin si cu restul de lucrari prin casa ca nu mai rezist, am praf si in ....peste tot.

Am uitat sa va povestesc ca acum 2 saptamani mi-au venit cauciucurile de iarna pe care le comandasem. Sunt marca Continental dar ce scria pe ele? Made in Romania. Sa traiasca globalisarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Miriluta, felicitari de bucatarie!

Didi, mi-ai primit PN-ul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Eu am 2 dileme, poate ma ajutati voi:
1.Am un cont facut la Sparkasse in Köln, card Visa (parca) unde imi intrau banii si cu care am platit peste tot.Odata mutata aici am cumparat ceva pe ebay si m-am dus la Sparkasse Oberlausitzer sau cum s-o chema, sa platesc. I-am aratat doamnei cardul si m-a intrebat daca nu vreau sa platesc direct din contul meu in contul celalalt, ca asa nu ar mai trebui sa platesc 5 euro in plus, ca atunci cand dau bani cash.Zic ok, platesc. Dupa o saptamana imi scrie respectivul de pe ebay disperat, ca ce ghinon pe capul lui, eu cumpar produse si nu platesc. Merg la banca, intreb care e faza si mi se spune ca nu pot plati cu cardul pt ca il am facut la Sparkasse Köln si nu aici (?!?!?!).Suna la Köln, colega de acolo spune ca nu e facuta plata si daca vreau o continua ea.Intrebarea mea este cum pisici sa nu mearga intre filialele aceleiasi banci????


2.Cam cat costa o masina? nu ma refer la ea ca obiect, ci la cat platesti pe langa asigurare, impozit si alte cele.Mi-a spus un coleg polonez ca in primul an platesti asigurarea 260%, in al doilea 160% si in al treilea 100%. Procent din ce anume?Si nu pot aduce din Ro o hartie cum ca nu am avut nici un accident ca sa nu platesc asa mult asigurarea? Tot colegul respectiv a spus ca el si-a cumparat masina din Polonia pt ca e mai ieftina intretinerea, si ca o are deja de 2 ani, eu i-am spus de ce am citit pe forumuri, ca ai voie doar 3 luni sa circuli cu masina din alta tara si mi-a raspuns 'pai ce, e greu sa mergi o data la 3 luni pana in Romania?'.



Va multumesc anticipat, ca de obicei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Xio si eu sant la aceeasi banca. Sapt asta m-am inscris la paypal pe e-bay si astept un cod de la banca sa pot face platile. Daca nici astazi nu am codul, nu stiu ce fac pt ca am de platit pt 6 produse ( sume derizorii, jucarii pt copil ) dar nu vreau sa par neserioasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina30 spune:

Hi Xio,

Ce ai tu cont e cum erau CEC-urile la noi pe vremuri... Acuma sa trimiti bani din contul tau la altcineva pe cont o poti face singura la terminalurile care le au ei la banca sauiti faci un cont online de banca; noi eram la sparkasse in Mainz si ne-am mutat la 60 km si a trebuit sa ne facem cont nou, sigur nu ar fi fost o problema sa ramanem si asa o vreme, dar totul mergea prin filiala din Mainz noi fiind mutati in Neu-Anspach. Alte banci sunt mai globalizate in ce priveste asta, altele nu.
Deci un Uerberweisung normal daca ti-l face tipa de la banca de pe contul tau la alt cont, costa cam 1 euro, dar cum am mai zis poti sail faci si de pe terminal; eu nu am facut insa niciodata din cauza ca facem totul online.

Sper sa te fii lamurit putin

Cristina



Cristina Ingrid Evelina(20.03.2010) si Magnus Tiberius (7.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina30 spune:

Xio,

Da asa e, daca incepi in Germania cu asigurarea de masina, astia s-ar putea sa te puna sa platesti 240% asa cum incepe fiecare incepator...dar trebuie sa mergi la diferiti agenti de asigurari, Huk Coburg sunt de ex f buni si sa discuti ce adeverinte poti sa asuci din tara ca ai avut acolo asigurare de masina si nu ai avut deloc accidente; o alta sursa f buna de informare e ADAC-ul, si aici ti-ai putea face asigurare. ( eisunt cum era ACR -ul roman) ; am colegi di Ro in aceeasi situatie ca a ta,ei au venit cu masina din O, de circa 2 ani dar platesc acolo asigurarea.. Au numere de Ro si imi povesteau ca sunt mai des opriti de controale de politie, pentru ca au numar de Ro; nu au prob din cauza asta dar au fost cautati, controlati bine.

Cristina Ingrid Evelina(20.03.2010) si Magnus Tiberius (7.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Citat:
citat din mesajul lui maraki

Xio si eu sant la aceeasi banca. Sapt asta m-am inscris la paypal pe e-bay si astept un cod de la banca sa pot face platile. Daca nici astazi nu am codul, nu stiu ce fac pt ca am de platit pt 6 produse ( sume derizorii, jucarii pt copil ) dar nu vreau sa par neserioasa

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
http://www.dropshots.com/maraki6
mami cu Angelo ( 29 Dec. 2005 )


Maraki,nu stiu despre ce cod vorbesti si ce sa faci cu el.Eu mi-am facut cont Paypal in 2010 si am putut sa-l utilizez imediat,adica in urmatoarele 5 minute...aveam de platit un bilet de avion si constatasem in acea seara ca imi expirase Visa...

De ce nu platesti prin Überweisung direct din contul tau produsele de pe e-bay?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Citat:
citat din mesajul lui maraki

Xio si eu sant la aceeasi banca. Sapt asta m-am inscris la paypal pe e-bay si astept un cod de la banca sa pot face platile.

Umm, unde-l astepti? In mod normal iti apare dupa 1-2 zile in extrasul de cont. Daca faci online banking poti vedea acolo, daca nu, trebuie sa-ti iei extras. Banca in orice caz nu-ti trimite nimic. Iar in privinta seriozitatii le-as scrie vanzatorilor de ce nu platesti inca, asta in caz ca nu faci online banking si nu ai inca acces la extrasul de cont.
XIO, Sparkassen sunt "independente", nu au filiale cum au celelalte banci gen Commerzbank, Deutsche Bank etc., din cate stiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Citat:
citat din mesajul lui CT




Didi, mi-ai primit PN-ul?

Christa


Christa, l-am citit am notat, am trimis, am raspuns!

Mergi la inceput