Viatza in Germania si Elvetzia:-) - cap.82

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

Miriluta, sanatate. ai identificat cauza durerilor de cap?



Nope, insa au trecut. Acum ma lupt cu raceala.

Intre timp am inceput sa visez la meniul de Craciun si ma lupt cu sheriful din dotare, cu mama si cu tata sa ma lase sa fac "macar" piftie de curcan ca de carnati nici nu vor sa auda. Si sper sa ii pacalesc sa ma lase sa fac salata beuf. Cozonacul iese din schema din cauza de tata si sot diabetici si mama cu ulcer. O sa prestez insa niste cornulete si cateva miliarde de Kekse pentru plozi.

Cumparaturi noi nu facem din Real ca de cate ori merg acolo, nu las niciodata mai putin de 200 euroni. De obicei cumpar de la Lidl sau Rewe. Carne cumpar de la Edeka sau de la turci ca am un magazin in apropiere de birou.


Sonst, bei uns ist alles chico. Maine cica o sa ninga..suficient cat sa se faca un mish-mash de noroi cu apa care apoi va ingheta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

Naspa cu migrenele. si eu am o data la cateva luni...ultimile 2 au fost de-alea cu aura...o lumina care apare in fata ochilor si se invarteste pana dispare...tine cam jumate de ora, nu vezi nimic, nu poti merge...dupa ma apuca o durere crunta de cap si imi vine sa vomit...nu suport lumina...asa ca tb sa fug acasa si sa ma bag in pat,sa dorm....dupa cateva ore trece, dar ma simt ca picata din luna...nu am putere...

eu iau algocalmin cand am dureri de cap, iau unul si imi trece imediat...daca nu iau nimic, ma doare si mai rau si dau in migrena....

migrenele astea cu aura sunt insa naspa rau...nu doresc nimanui...la doctor bineinteles ca nu am fost, dar va tb sa merg candva...ultima migrena a fost in iunie, asa ca Doamne ajuta, la cat mai putine....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

hallo

la noi deja se topeste zapada, si presimt ca o sa vina alta, sau ploaie in locul ei.
o raceala ma chinuie si pe mine, sunt aproape doua saptamani si m-am cam saturat de muci si dureri de gat.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Marcia, eu am migrene des insa incerc sa le previn. Stiu ca daca nu beau suficiente lichide timp de 2 - 3 zile, ma pricopsesc cu migrena. La fel si cu somnul, daca nu dorm minim 7 ore timp de cateva nopti - ma paste migrena. Si bineinteles inainte de ciclu. In ultimele doua luni am avut insa migrene dese si persistente pentru ca ce-i drept, am dormit foarte putin, am fost foarte stresata si am mancat si am baut aiurea. Singurul medicament eficace impotriva migrenelor e Formigran, insa e foarte tare si imi provoaca somnolenta si ameteala timp de cateva ore.

Prefer orice durere migrenelor. Sunt ca si paralizata pentru ca am senzatie de voma, nu pot manca nimic, nu pot bea nimic si asta nu ajuta la imbunatatirea situatiei. Am fost la doctori de multe ori (ma lupt cu migrene din copilarie) insa in afara de lipsa de magneziu nu mi-au gasit nimic. Rezultatul a fost ca unele persoane sunt predispuse la migrene si ca ar trebui sa evit stresul si oboseala.

In fine, de luni incep o cura de dezintoxicare cu lamai si fara carne si din ianuarie ma duc la acupunctura. Sa vedem ce iese.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Mirilutza, ai incercat sa mergi la un osteopat bun? Eu am tendinta sa am dureri de dinti / ureche/ sinuzita / ochi pe partea dreapta si mi-a descoperit ca oasele capului nu sunt asa de flexibile cum ar trebui pe partea dreapta. Pe mine m-a ajutat si nu am mai avut o juma de an probleme. Daca nu ar fi asa de scump m-as duce mai des .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

of, vb de migrene. Io le-am facut o "evaluare": am migrena cand nu mananc o perioada, io pot sta si o zi intreaga nemancata in sensu ca manac pranzul apoi seara uit si dimineata nu am timpsi ajung iar la pranz dar apoi egal cat manac imi da dureri de cap. Cred ca stomacul meu e mai "Schlafmütze" si daca il trezesc cere tot sangele din corp si capu nu se mai oxigeneaza.. eh..ce parerea aveti de teoria mea....Ideea ca durerile de cap sunt la pachet cu voma. Asa ca tre sa mananc cu grija, la timp, si putin .

Am o colega care are migrena dupa ce manaca o pasta de soia..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marcia03

Naspa cu migrenele. si eu am o data la cateva luni...ultimile 2 au fost de-alea cu aura...o lumina care apare in fata ochilor si se invarteste pana dispare...tine cam jumate de ora, nu vezi nimic, nu poti merge...dupa ma apuca o durere crunta de cap si imi vine sa vomit...nu suport lumina...asa ca tb sa fug acasa si sa ma bag in pat,sa dorm....dupa cateva ore trece, dar ma simt ca picata din luna...nu am putere...

eu iau algocalmin cand am dureri de cap, iau unul si imi trece imediat...daca nu iau nimic, ma doare si mai rau si dau in migrena....

migrenele astea cu aura sunt insa naspa rau...nu doresc nimanui...la doctor bineinteles ca nu am fost, dar va tb sa merg candva...ultima migrena a fost in iunie, asa ca Doamne ajuta, la cat mai putine....



mihaela, eu am avut migrene din astea acum cativa ani, eram ff stresata pe vremea aia. Nici nu stiu cand am avut-o pe ultima, demult. Luam imediat 2 dolormine , pe cand incepeam sa vad pete de lumina. Tot mai doare putin si esti cam zombie, dar merge.

Acu ma lupt cu spatele, dupa ce am fost la 2 ortopezi idioti care mi-au spus o tampenie mai mare ca alta, am ajuns la unu bun sa-i dea Dl sanatate, ca eram disperata. Toti 3 sunt nemti. Inca nu mi-a trecut, dar acu am sperante. Tb sa fac MRT, terapie si apoi vedem.

Apropo de masini de romania, singura masina pe care am vazut-o parcata pe trotuar dimineatza, cand merg totii piticii la scoala, era una e Iasi. Imi venea sa ma dau jos sa fac ceva, nici eu nu stiu ce... toti copilasii mergeau pe strada!! Ma rog, aste e, asta suntem.

numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teolina spune:

Buna, fetelor!

N-am mai intrat, am avut multe pe cap....
Maine plecam din Dublin catre Munchen. Nici nu-mi vine sa cred parca!
Marcia, iti multumesc mult pt PM, imi cer scuze ca nici pana acum nu ti-am raspuns
Sper sa fie totul bine,am emotii mari
Mateias imi zice ca o sa ne intoarcem aici repede
Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

t

Citat:
citat din mesajul lui tinatache

Acu ma lupt cu spatele, dupa ce am fost la 2 ortopezi idioti care mi-au spus o tampenie mai mare ca alta, am ajuns la unu bun sa-i dea Dl sanatate, ca eram disperata. Toti 3 sunt nemti. Inca nu mi-a trecut, dar acu am sperante. Tb sa fac MRT, terapie si apoi vedem.



cristina


Cristina, daca vrei iti mai recomand un dr bun ortoped.Eu merg de un an la el, am facut si MRT,dar pt picior.Sotul meu a avut probleme mari cu spatele, stat in medical, facut injectii ,acupunctura.

Sanatate multa bolnaviorilor.

Si nu in ultimul rand La multi ani tutror ce-si serbeaza azi ziua de nume.

La multi ani Andreea(helbi)!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Neatza fetele!

In primul rind,"La multi ani!" pt toate Andreele si Andreii nostri.

Noi (eu si fetita mea) suntem in pat,racite.Eu cel putin tusesc de o luna.Am fost si de 3 ori la medic si atit...o sa.mi treaca .

Didi,parca esti sora cu mine . Si eu uit sa maninc uneori sau maninc f putin.Insa am si perioade cind maninc destul si ordonat. Si teoria ta e buna si adevarata.

In alta ordine de idei,ce luati de Craciun la soti? Eu nu mai am nici o idee,nu vreau haine,portmonee,parfumuri...dar totusi ce? La cartile care l-ar interesa nu ma pricep...e jucator de sah dar are tone de carti de sah,etc. Grea problema!

Abia astept vacanta.Sper sa ne facem bine si sa frecventam patinoarul...Copilasii il asteapta pe Mos Craciun,numara zilele:)

Teolina,acomodare usoara lA München.

Sanatate maxima tuturor bolnaviorilor !



Mergi la inceput