Cu copilul la psiholog

Cu copilul la psiholog | Autor: megbeng

Link direct la acest mesaj

As vrea sa stiu cum pregatesc un copil de aproape 6 ani de vizita la psiholog. Ma astept sa refuze sa mearga si sa nu vrea sa stea de vorba cu doamna psiholog.

M-ar ajuta fie parerea unui psiholog de copii fie experienta unui parinte care a trecut prin situatia asta.

Multumesc!




Ce mai povesteste Ana...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Nu trebuie o pregatire speciala.
Ii spui doar ca mergeti sa cunoasteti o doamna draguta, a carei meserie este de a sta de vorba si de a se juca cu copiii.
O sa vorbeasca mai intai cu tine, timp in care copilul se va juca.
Orice psiholog pentru copii are jucarii, plastilina.

Este rolul doamnei psiholog sa-l "dezghete" si sa-l ajute in a se deschide pentru a comunica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Si eu sunt de acord cu Viviana, nu trebuie nicun fel de pregatire speciala si fata mea merge prin psihologi de varsta de 2 ani. Si eu tot asa i-am spsu, ca acum e mare are 9 ani, mergem la o doamna draguta sa te cunoasca, are multe jucarii, mergem de exemplu in cazul fetei mele sa te ajute sa vorbesti mai bine.
Oricum un psiholog de copii are metode speciale bazate in general pe joc si pe discutiile cu parintii, in cniciun caz nu o sa-l intrebe pe copil ce simte si de ce i se intampla asta. Cred ca daca un copil pricepe din prima ca nu e vorba de injectie nu reprezinta vreun pericol. Chiar daca cabinetul este intr o clinica este de evitat cuvantul doctor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Unde, cand, de ce - asta a fost pregatirea noastra (3 ani si 8 luni, atunci).

A fost de ajuns, mai departe, a contat experienta d-nei psihoterapeut cu copiii. N-au fost probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Si:

NU doctor, NU spital, NU injectii, NU tratament - repetate de "n" ori (uraste injectiile) - doar: o doamna care vrea doar sa vorbeasca cu tine, care se ocupa de copii si care o sa ne ajute sa rezolvam problemele. Doar va povesti cu tine, te va intreba diverse.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica9 spune:

asa cum s-a mai scris, psihologul are la cabinet cele de trebuinta ca sa se joace cu piciul tau. eu am vazut la tipa la care merg eu o gramada de culori, carioci, plastilina... nu stiu daca ar trebui sa iti sperii copilul cu prea multe explicatii. pur si simplu mergeti sa povestiti cu ea, sa va dea niste idei... dar, tot cum s-a mai spus, nu la doctor, nu da pastile, nu face injectii... cam astea sunt temerile picilor, cred eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

multumesc..promit sa va spun cum a fost..mai avem insa 3 saptamani pana atunci :)




Ce mai povesteste Ana...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maryela spune:

Ei, cum a fost?;) M-ar interesa si pe mine.


Mami cu cea mai draga minune, Mihnea( 24 ianuarie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchis spune:

copilul meu are 5 ani si 7 luni si deja am fost pentru o testare. Mi-a spus ca mai vrea sa mearga acolo ca doamna s-a jucat foarte frumos cu el
Si anul trecut a facut niste teste dar erau in gradinita ..mi-a spus la fel, ca s-a jucat, a desenat si ca i-a placut!!

Multa bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

Dragos baietelul meu cel mare a ajuns la psiholog asa in vizita, l-am luat cu mine la scoala si cat m-a asteptat l-a luat colega mea, psihologul scolii si a stat de vorba cu el.....si a mai cerut o sedinta Lui i-a placut asa de mult ca a mai vrut sa-l mai duc o data!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

nu am mai ajuns pentru ca la data la care am avut programarea a fost racit, cu febra, apoi ne-am reprogramat dar am fost anuntati cu cateva ziel inaitne ca dna psiholog lipseste din localitate..si tot asa. intre timp am trecut singurei de perioada critica.

Mergi la inceput