Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (73)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adde2510 spune:

Buna tuturor!

Eu sunt noua pe acest forum, nu am reusit sa citesc prea mult din ce ati scris aici la gemeni, mi-este si greu necunoscand situatiile sau pe voi. Am aflat de curand ca am sarcina gemelara, 6 saptamani. Deocamdata doar la unul din ei se vede activitatea cardiaca (124 b/min), peste inca o saptamana ma mai duc la control, sa vad si celalalt. Am 35 de ani, sunt singura, am un venit mic si am momente in care ma simt destul de descurajata si deprimata. Nici parintii mei nu au reactionat prea bine la vestea asta ("Fereasca Dumnezeu!"). Mai am o problema cu inima si urmeaza sa ma programez la cardiolog sa vad ce zice, sper sa fie totul OK. Din partea mea sunt hotarata sa merg mai departe. Poate sunt eu inconstienta, dar nu am privit lucrurile asa dramatic cum vad la cei din jurul meu, pur si simplu m-am simtit bucuroasa... Din fericire, ginecologul meu e un om minunat si mi-a dat incredere.

As vrea sa stiu de la voi... sarcina asta e chiar atat de grea pe cat se spune? Voi toate ati stat la pat in ultimele luni? Aproximativ din ce luna a inceput sa va fie greu? Eu sunt mica de inaltime si cam firava, ma sperie ideea ca n-o sa pot sa lucrez sau pur si simplu sa stau pe picioarele mele.

Sper sa ma calmez in timp si sa imi mai pun ordine in ganduri, dar v-as fi recunoscatoare pt. orice raspunsuri sau resurse de unde sa ma informez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

bine ai venit, adde!

felicitari pt gemeni. sa dea Dumnezeu sa fie bine si bebe 2. nu-ti face griji despre ce spun altii. oamenii au prejudecati si majoritatea se sperie si de un copil, d-apoi de doi...copiii sunt un miracol si trebuie sa te bucuri de ei. sunt sigura ca te vei descurca. 2 ani primesti inca 600 RON pe langa indemnizatie, ai doua alocatii si daca ai cunostinte cu copii, poate ai noroc si iei lucrusoare de la ei. daca nu, si noi te putem ajuta...trebuie sa te pregatesti cu banuti pt eco mai dese si ceva tratamente (probabil utrogestan, vitamine etc.)

cat despre starile din timpul sarcinii...eu sunt cea mai putin in masura sa te incurajez pt ca eu am avut tot soiul de probleme. Slava Domnului, pana acum n-am avut nici una cu sarcina. insa eu am vomitat 2 luni in fiecare zi, am avut infectie la masea si am luat antibiotic, mi-am facut fisuri pe esofag, am avut contractii (ce-i drept nedureroase) si nu in ultimul rand am fost internata de 2 ori pt ca am avut dureri ingrozitoare de ligamente, uter etc.si acum sunt pe tratament cu antispastice.

insa fetele de aici m-au incurajat intotdeauna si m-au sustinut psihic. plus ca te asigur ca nu toate fetele au avut asa probleme. ba, daca ma gandesc bine, suntem mai putine cu asa probleme decat fete care au avut o sarcina normala. prin urmare, lasa lucrurile sa decurga de la sine si hai sa vedem ce se va intampla pas cu pas... :) sa stii ca gemenii sunt un miracol atat pt ei cat si pt parinti.

te pup si tine-ne la curent.

20 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica11 spune:

Buna fetelor. Mersic de incurajari. Deocamdata gynripalul merge bine, avem 34s + 2 zile.dancic pt gandurile bune. Ioana tu ai stat toata perioada in spital? Ca am vazut si metoda perfuzie cateva zile apoi acasa cu varintainjectabil...parca tot gynripal. Deocamdata eu am facut doar prima doza de dexa. Ar fi super daca as ajunge la 36s desi cum nu am cerclaj si fata fix pe col are loc, si desi micutii is f activi si fac burta looc de joaca. am vazut ca cineva a întrebat de lutinus. Eu am luat si iau in continuare. Medicul nu mi l-a oprit avand in vedere si evenimentele. Scuzati erorile scrisului pe telef. Sanatate tuturor. Ahh si o ultima intrebare ca am o raceala cu gat rosu si un pic de febra am facut aseara...paracetamol eok de luat? Pupici la burtici si mamici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

bun venit tonia si adde. Tonia, u nu am auzit de medicamentul respectiv dar poate stiu fetele ceva.

Adde, multa sanatate. Eu nu am avut probleme toata sarcina. Ocazionale contractii si dureri de ligamente dar nimic de speriat. Deci se poate. Am stat insa toata sarcina la pat.
Daca esti singura, de asemenea nu e de speriat. Sunt multe mamici care isi cresc puiutii singure. Deci se poate si asta.
Sunt mamici gemeniste care se duc la serviciu pana aproape de nastere (nu ti-as recomanda, dar eu am cunoscut pe cineva care asa a procedat).
Despre ganduri, anxietati? Le-ai fi avut si cu un copil deci ...
Hainute si scaune auto voi avea si eu de dat peste 9 luni deci din punctul asta te poti relaxa. Cel putin hainute am de ai putea creste 4 copii cu ele.

pup toate fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonia1 spune:

felicitari adde sa fi sanatoasa si sa te bucuri de sarcina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonia1 spune:

Eu nu am avut deloc probleme pana acuma la 29 S sper si deacuma sa fie ok desi mi s-a scurtat colul de la 3,7 la 3 cm e inchis dar nu am cerclaj.Voi ce ziceti fetelor e ok ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Bun venit Tonia si Adde, sarcina usoara in continuare sa aveti .
Adde si noi am fost felicitati cu compatimire de unele rude/cunostinte, dar nu ne-am descurajat, ci ne simtim binecuvantati, asa ca priveste sarcina, si mai ales gemelara, ca pe un dar, mai ales daca a fost pe natural. Nici eu nu am avut probleme mari, am mers la serv pana in sapt 29, apoi imi era prea greu sa mai stau atatea ore la birou. Iti doresc sa nu ai probleme si sa reusesti sa o duci pana la termen.
Eu as avea o intrebare la mamici/burtici cu sarcina de t3, voi cum reusiti sa dormiti noaptea? Pe spate nu pot ca ma sufoc, pe o parte e baiatu, pe cealalta e fata, deci treb un anumit unghi format intre spate si pat, care sa fie sub 90 grade, poate voi aveti alte trucuri....
La noi au aparut hemoroizii din pacate, cu toate ca nu sunt constipata, cam dureros si tare neplacut....mai ales ca sunt externi si trombozati :(((, doctorul ne-a dat proctolog si detralex, speram sa rezolvam ca sarcina tot avanseaza si mai tarziu s-ar putea sa fie si mai greu. Copiii au dat azi toata ziua in col, incearca sa-si faca spatiu cred...dar eu sunt tare nelinistita, cu toate ca ultima eco arata col ok, inchis si lung, mai incerc sa stau cu bazinul mai ridicat dar amortezc rpd si ma si sufoc...
Si voi aveti astfel de probleme, ca mamicile cu sarcina unica nu prea au, si cum le rezolvati?
Va pup si somn usor sa aveti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teli spune:

Buna , mamici de gemenasi !
Si eu sunt o viitoare mamica de gemenanei pereche , avem aproape 29 de saptamani .
Va citesc de ceva vreme si mi-e tare drag de voi.
Dianacic si eu am fix aceleasi probleme , e cumplit pana imi gasesc o pozitie de somn , plus ca sunt deja stresata ca dorm mai mult pe stanga unde e fetita si imi e groaza sa nu o strivesc , of!Pe spate nicio sansa sa pot macar sa stau , ma sufoc instant .Poate ca si datorita faptului ca am luat aproape 13 kg pana acuma e asa rau , dar ma gandesc ce va fi daca mai iau in greutate , cum mai dorm si cum mai respir ?
Am observat insa ca daca nu mai mananc dupa ora 6 seara imi e mai usor sa-mi gasesc pozitia de somn mai confortabila , asa ca o sa intru la regim de acuma .
Va sarut cu drag !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

Bun venit burticilor noi pe forum!

@Adde - da, conteaza ca tu ti-i doresti :) Felicitari si sarcina cat mai usoara. Va depinde de organismul tau, daca esti mai sesnsibila si te imbolnavesti usor sau nu, daca te hidratezi si alimentezi corect, daca te odihnesti suficient.
Pentru mine, pana sa ma internez cu o luna inainte sa nasc, am fost binecuvantata cu o sarcina usoara. Daca vrei si vei putea sa lucrezi mai mult timp, alege sa treci pe program redus cand mai creste burtica, la 6 ore. Daca permite si jobul,chiar mai putin dupa ce treci de s28. Legea iti permite si salariul nu va fi afectat.

Impune-te in fata rudelor, sa taca sau sa te incurajeze! E foarte important, mai ales ca treci prin schimbari hormonale. Ai nevoie de ajutorul lor si de sustinerea morala. Daca esti single mom, mai ales. Daca nu ai cu cine te intelege, apeleaza cu incredere la prietenii apropiati sa-ti fie alaturi.

In orice caz, dupa nastere vei avea nevoie de ajutor si faptic. Eu ca si alte mamici de aici, m-am incumetat sa ii crestem fara bona sau bunici. Dar sotul ma ajuta enorm, mai ales noaptea. Dupa nastere, oboseala si schimbarea hormonala + nevoile bobocilor cer sa ai pe cineva care sa te ajute.

Primirea vestii iti da mii de ganduri, dar da, e important sa iti lasi sufletul sa se linisteasca putin, sa te poti bucura. Apoi le iei pe toate pe rand, sigur vei gasi solutii cu care sa fii impacata. Satanate, putere multa si lumina sa ai in inima, sa te poti bucura de asa experienta minunata!

Si nu in ultimul rand, eu am 32 de ani, multi inainte sanatosi pentru cei 35 ai tai! :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

@Monica11 - eu nu am reusit sa ma desprind de perfuzie, cum raream picaturile, cum incepeau contractiile. Asa ca varianta Gynipral pastile acasa a iesit din discutie. Injectabil acasa stiu de clexane.

@Tonia - Nu am avut cerclaj, medicul recomanda de multe ori pentru siguranta, dar se uita si la cum ti-e construit organismul si cum evolueaza sarcina.

@Teli & Diancic - partea stabga e recomandata clar ca pozitie de somn. Eu de prin s20+ nu am reusit sa dorm nicicum si am reusit sa ma odihnesc foarte bine daca dormeam urcata pe perna de alaptat 3-in-1 facuta colac. Ma ajuta la hemoroizi asa. La spate imi puneam 2 perne imense pe care le avem de la o canapea, cat sa stau la gradul de inclinare care imi pria. Cum nu am avut probleme cu colul (a fost inchis chiar si cand am nascut, era doar sters in ultima saptamana) pozitia nu mi-a pus probleme. Dar atentie, pozitia pune e drept, ceva mai multa presiune pe col. Poate mai gasiti si alte metode decat asta :)

@Anne - multzu de link, nu il stiam ;)

Apropo de somn, cred ca alegerea este si in functie de cererile lor; si de nervii fericitilor parinti :D La noi, au dormit amandoi intr-un patut in camera lor, din prima zi. Dar primele 2 saptamani dormeam ca dementii amandoi chinuit-chircit pe canapeaua de langa patut. Apoi am avut curajul sa ne mutam in cealalta camera cu somnul si sa ii lasam singuri. E drept ca bat 3 metri in plus noaptea pana la ei :D, dar odata ce am vazut ce fac cand scot ei sunetele variate in somn, m-am linistit.
Cand se trezesc, ii auzim negresit pentru ca plang cu toti decibelii. Nu ma tem de asta. Au patul inclinat la aproape 45 grade, deci nu se ineaca atunci cand mai dau afara. Ma gandesc ca atunci cand ii ai langa tine in pat, te simt mai mult si poate cer mai des de mancare. Poate fi o varianta. Ai mei se mai trezesc dupa 1h, dar le pun suzeta fara prea multe mangaieri si fara sa ii iau in brate si adorm la loc repede.

Ca sa nu planga foarte mult, eu in prima luna ii infasam cu un maiou de-al meu purtat sa aiba mirosul de mama aproape. Am facut asta vreo 2 saptamani. Acum dorm amandoi bine, inca le legam mainile (nu si picioarele, ca la eco de sold fata avea unghiul la limita normala), destul de des le dam si suzeta cand ii asezam la somn. Ii hranesc in sezand si noaptea, in camera noastra pe fotoliu, cu televizorul deschis ca sa nu adorm :P SIngurele dati cand i-am luat in brate si au dormit pe burtica, au fost in cateva episoade mai crunte de colici. Dar nu au fost 3 zile legate niciodata.

Poate alte mamici care i-au tinut in pat noaptea au ajuns la 3h, sper sa gasesti un raspuns pentru ca stiu ca e epuizant asa.

Ai mei au avut zilele astea un puseu de crestere (ink il au) si au mancat mai des, cam la 2h30-3h00 noaptea. Numai asa si mi s-a paruit obositor, ce sa mai zic la tine?

@Brigit, si eu vreau cartea, multzu' fainutz de tot! Nu stiu cum e cu PM, incerc sa imi fac timp sa vad :P

Va pupcenkovicesc pe toate!

Mergi la inceput