Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (73)

Raspunsuri - Pagina 49

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Diana cred ca am uitat sa raspund, scuze Duminica facem 36 Nu stim exact cit o mai dura, totul depinde de ele, de cum vor arata placentele, sa nu existe suferinta fetala..... durerile eu le suport cu stoicism
Amalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

Bravo Diana! Ma bucur tare pentru plamanior si rinichi! Vorba ta, bine ca sunt acolo si sa dea Bunul sa functioneze toate bine! Sper si inimioara buburuzei celeilalte sa fie cu totul ok :) Hai cu vesti bune in continuare! Cu greutatile cum a fost?

@Adriana - imi place tonusul tau, tot asa sa fii pana iti vezi bobitele si dupaaa! Tinem pumnutii ca acush vin si va asteptam sa sarbatorim cu zambete si urari de bine!

@Brigit - dupa 2 zile infernale cu micuta, ieri i-am luat lapte anti-reflux. Plangea sufletelul aproape non-stop si inainte de masa, si in timpul mesei si dupa :((( Ii dam 30 ml la masa de la 9 dimi si cam 60 la cea de seara de la 21-22. Pana acum s-a vazut clar diferenta si coincidenta sau nu, a inceput sa gangureasca de ieri si sa zambeasca mult mai mult (ea care era Miss Sobrietate).

@Anne - nazdravanii tai se dezvolta rapiiid :D Te astept cu noutati.

@Anne si Brigit - cum e cu somnul din timpul zilei la voi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Ady, super, hai ca mai ai un pic si treci si de sapt asta grea!
Diana, ma bucur de vestile bune. Sa fii optimista, psihicul tau e fff important!

Ioana, laptele antireflux il folositi ca si capac, dupa ce suge portia obisnuita? La noi pitik a inceput sa manance o idee mai bine sa nu ii fie de deochi. Oricum de 2 sapt folosim iar colief. Si ma gandesc la laptele asta antireflux sa il incercam.

Anne, ocupata cu botezul?

Ady, ai intrebat de pediatra. Noi ne ducem la polizu momentan, ca de avolo au fost monitorizati cu controale oftalmo, neuro, si am ajuns la pediatra noastra doar o data, mai au si abonament la medicover total neutilizat. Deci nu pot veni cu niste recomandari, desi pediatra ne-a fost super recomandata nu ne-am intersectat prea mult momentan.

Alex ce faceti, cum mai esti cu laptele?v-ati acomodat?

Ioana, la noi ziua incepe la 8, cand se da trezirea. Mese au 5 pe zi: 8.30, 12.30, 16, 19.30, 22.30
Primul interval de obicei il dorm, se trezesc pe la 11,30, apoi al doilea interval nu prea se doarme. De la 16 mai dorm vreo ora, chiar si mai mult. Daca o apuca pe miss colicile se maraie si baietelul. Apoi nu mai dorm pana seara. Cam asa e o zi obisnuita. O zi neobinuita e ca azi cand au dormit pe rand, mai in fiecare pauza a dormit unul din ei iar eu a trebuit sa il distrez pe celalalt. Sunt acum obosita de nu pot sa adorm...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

ioana, cu greutatile nu stiu ce sa zic...

acum aveau 1050 si 950 g. ideea e ca data trecuta (acum 2 sapt cand aveau 990 si 940g) le-am masurat pe alt aparat si cu alt medic, respectiv obstetricianul meu. mie masuratorile astea foarte dese mi le face ecografista din cauza suspectarii sindromului TTT (care nu mai e, momentan).

ea mi-a zis ca trebuie sa urmaresc greutatile lor pe acelasi aparat si acelasi medic. plus ca chiar si asa sunt erori. ce e bine e ca pe aparatul ei, in ultimele 3 sapt au luat aproape 300g fiecare, deci se dezvolta. acum, vom vedea...

29 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Buna fetelor, ce mai faceti?
Noi suntem acasa de luni, adica dupa 3 zile ne-au si externat, copiii sunt bine, dar dupa primele nopti, si un haos total prin casa, cautam solutii sa ne adaptam cat mai bine unii cu altii. Cum vine noaptea imediat apar si coliciii, deja suntem si noi pe colief, dar in momentul in care am decis sa le dam la fiecare masa, am constatat ca e foarte scump, si cei 7 ml ajung doar pe 2 zile, motiv pt care am decis sa le dam macar o data pe noapte, si nu la fiecare masa. A fost si pediatrul acasa deja, mi-a zis sa alaptez exclusiv daca se poate dar eu nu-mi dau seama daca se satura sau nu, insa ne-a recomandat metoda alaptarii cate 5 minute, apoi scosul gazelor, si repetatata procedura de 3-4 ori. Observ ca e mai bine, si dorm apoi cate 3-4 ore.
As vrea sa va intreb, cat dureaza (ca si perioada de timp) alaptarea noaptea? Ca la noi, programul e cam asa: cam 2-2,5 ore pe la 1 noaptea dureaza alaptatul si adormitul, apoi daca sunt norocoasa prin 2 ore de somn, apoi procedura se repeta pe la 5-6.
Si despre wrap va rog sa-mi spuneti si parerea voastra, ca pediatrul a zis ca nu e ok sa stea coloana dreapta cateva ore pe zi, mai ales ca nu e formata, si mi-a zis exemplul adultului care sta in picioare mai multe ore, deci e foarte obosit.
Va pup si abia astept parerea voastra
Diana, felicitari pt vestile bune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Diana, ma bucur ca ati ajuns acasa. Stiu ce spui de haosul din casa in prima saptamana. Tin minte ca in primele nopti dormeam pe latimea patului cu copiii intre noi si cand ne trezeam ii schimbam de pampersi si zvarrrr pampersul in coltul din camera. Nu stingeam lumina pt ca ne trezeam asa des ca nu avea rost sa o mai stingem :)). Dar sa stii ca se aseaza lucrurile. Ai sa vezi.
Despre wrap eu nu stiu ce sa-ti zis. Fetele din grupul meu lauda Manduca si cica este f buna si pt nou nascuti dar numai purtat cu fata la tine. Manduca este confectionata dintr-un material textil si ii permite copilului sa stea cu coloana arcuita si nu dreapta. Intr-adevar, la varsta asta e contraidicat sa stea cu coloana dreapta pt ca ei au capul greu si taseaza vertebrele. Doar ca manduca este cam scumpa.
Despre alaptat noaptea nu stiu ce sa-ti spun dar te implor: daca au acceptat sanul, nu le da biberon. Tine-i la san ori de cate ori cer. Nu ceda tentatiei de a le da biberon. Tine minte: stomacl lor e mic acum. Nu au nevoie de rauri rauri de lapte. Daca dorm 2 ore intre mese este senzational si asta e dovada ca mananca sa se sature. Vezi ca la 7 zile ai un puseu de crestere si vor manca mai mult. O sa fie obositor dar te rog sa nu cedezi in fata biberonului de lp. Puseul de 7 zile si in general puseele de crestere cu care te vei confrunta, au ca rol si cresterea productiei de lapte...practic bb are nevoie de un surplus de calorii in perioada aia si el suge mai mult. SUgand mai mult, creste productia. Ca mamica tanara, la primul bb, vei considera ca bb sta la san mult pt ca nu se satura. Dar nu e adevarat. Daca tu ii dai lp, el nu mai sta la san, daca nu mai sta la san organismul tau nu va produce lapte pt nevoia crescuta a lui de a manca din perioada puseului dar si de dupa. Nu stiu daca se intelege ceva din ce am spus eu, dar sunt cam surescitata pt ca nu as vrea sa renunti la alaptatul la san.

Ioana, la mine e program de voie. Fiecare doarme cand si cat are chef. Dar nu mai dorm 3 ore legate ci reprize de 40=50 min.
pregatirile de botez sunt groaznice. Numai de asta nu am nevoie acum dar asta este.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

cine face capitol nou?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

haideti sa va spun repede si despre controlul de 3 luni jumate (la pediatra de la bucuresti ma duc la jumatatea lunii). Tudor are 7 kg si 65 cm iar stefan are 5.6 kg si 63 cm. S-a marit diferenta si de greutate si de cm. In rest sunt ok. Data viitoare trebuie sa-i fac lui tudor un eco abdominal sa-i verific baznetul de la un rinichi care este larg si as mai vrea sa-i fac un control la oftalmolog pt ca are o pupila care se mareste mai tare ca cealalta la lumina artificiala.
La 5 luni jumate incepem diversificarea pt ca noi le-am dat topfer si din cauza ca este lp cu cea mai apropiata formula de lm, incepem diversificarea mai tarziu. Despre vaccinul de 4 luni noi renuntam la cel gratuit care este pentax si il vom cumpara pe cel de la Infanrix pt ca am inceput cu el si voi refuza rotarex-ul. Mi-a placut pediatra de la bucuresti care mi-a spus ca dintre 200 de copiii pe care i-a vaccinat ea cu rotarix, 4 au facut forme grave de anorexie (intre 3 si 6 luni nu au luat deloc in greutate) si alti zeci au avut reactii adverse grave. MI-a spus "daca faceti enterocolita (care inseamna: diaree, vomitat si de cele mai multe ori perfuzie pt ca se deshidrateaza copilul) si va asumati simptomele, atunci nu faceti vaccinul" iar eu mi le asum.

Sunt acum in cautare de scaun auto pt tudor pt ca il indes in scoica. Cica este scoica pana la 9 kg .


ioana, ai grija cu calciu la bbi pt ca forteaza inchiderea fontanelei iar asta nu e bine pt ca nu se dezvolta creierul bine daca se inchide prea repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Anne, asa e la noi acum, dormim cu lumina deschisa, cu alaptatul, intr-adevar ei stau la san, dar ar treb sa-i tin non stop ca sa se sature...cred eu....si pediattul a zis ca sugarul doar primele 15 min mananca laptic dar apoi se joaca cu tzitza, o sa-i tin cate 4 reprize de 5 min, si daca constat ca nu se satura si mai cauta sa pape, ma mulg si le dau restul la bibe...asa ma gandeam ca ar fi ok...ca si ei altfel adorm la san si apoi nu mai trag ca in primele minute, intr-adevar se joaca mai mult. Fata in schimb e tare lacoma, se ineaca de obicei la san, i se opreste respiratia ca incearca sa-si revina, momente in care ma apuca disperarea, nu mai stiu ce pozitie sa gasesc ca sa nu se inece. Baiatul r mai linistit si suge cumpatat in schimb are niste secretii oculare la un ochi de care nu reusesc sa scap, cu toate ca dupa fiecare somn le curat cu ser fiziologic, ati patit asa ceva? Cum ati tratat? Sau merg la farmacie si intreb acolo?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

Multzu' tare Brigit si Anne de raspuns! @Brigit - Mara e cam cum ai derscris tu, doar decalaj de vreo ora la tot programul (masa si somn). Dragos in schimb nu adoarme decta foarte putin si oboseste mult de la privit, analizat, jucat. Adoarme 20min dupa care se trezeste si bombane in patut sau urla sa il iau la o noua tura prin casa :)) La final de zi sunt rupta de oboseala, m-am simtit epuizata toata saptamana. In plus, Dragos plange empatic cand plange si Mara sau plange de oboseala cand ea plange de foame si mi-e tot mai greu singura cu ei :/ E frustrant sa il las pe unul sa planga si ma trezesc alergand de la unul la altul sa ii potolesc. Si de fire sunt calma in general, dar acum ma agita enorm sa ii vad asa. @Sugubina, Monas, Balanta - voi cum faceati oare?

@Anne - da, suntem atenti sa nu dam prea mult Calciu, multumim de reamintire. Nici noi nu facem vaccinul pt Rotavirus, pediatra noastra a zis fix la fel ca e doar pt o tulpina si inca alte cateva chestii si nu il facem. Infarix am facut. Aveti greutati foarte bune si bobocii sunt inalllti :D Sa fie tot asa, cu sanatate multa. Noi suntem pe la 59 cm el si 56 ea. Incetuc asa, nu se grabesc :P

@Diancic - draga de tineee! Da, va fi mai bine. Ca sa te asiguri ca papa bine, vezi daca plang dupa jumatate de ora de foame si urmaresti sa ia in greutate. Daca ii vezi linistiti, scutecul are ceva in el = e totul bine. Foaaarte de acord cu Anne la toata explicatia cu alaptatul, dar vad ca stii um sa ii abordezi ;) Va fi totul bine, sunt sigura. Curaj, rabdare si baga somn mult intre alaptari si ziua si te va ajuta organismul sa ii hranesti atata cat ei vor cere si noaptea :) Cat despre micutza ta, face fix cum a facut Mara mea dintotdeauna. Da, intrerupe-o mai des de la masa pentru rag si tine-o mai mult timp la verticala dupa ce mananca, daca vezi ca si da afara. E imatur organismul ei inca si nu stie sa combine respiratia cu inghititul. Se regleaza, dar ai ceva palpitatii la fazele astea. Stiu ca la noi a cam durat ceva :/ Poate voi depasiti mai usor faza. Despre Colief, da, noi multa vreme le-am dat tot doar la o masa (seara). Espumisanul(pentru eliminare gaze) il prefer si il dam si acum. Vezi ca in lo de Colief, si Bonisanul te poate ajuta, e din plante. Am mai primit o recomandare de la o mamica, dar noi nu am mai folosit. Citez ce mi-a scris: "noi am incercat un sirop homeopat produs la farmacia phytal din baia mare si suntem f. multumiti. au fost cereri si din afara orasului, asa ca daca sunteti interesati cautati www.phytal.ro.". Pediatra mea ne-a zis ca efectul Coliefului e mai bun pe lapte praf, nu pe cel de san. Pupcenko si multa sanatate!

@ Dianaradoi - da, atata timp cat evolueaza amandoua greutatil fara diferenta mare, nu mai e asa important chiar fiecare gram la monitorizare, erori sunt oricum la masuratori. Plamanii sa fie bine si stomacelele si or sa ia ele in greutate apoi :)

Pupcenko si o duminica reusita va doresc!

Mergi la inceput