Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (73)

Raspunsuri - Pagina 45

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

aaa brigit, asa patesc eu cu cel mic: tine biberonul in gura si scoate toate sunetele posibile de zici ca bea pe nerasuflate, misca gatul de ai impresia ca inghite si constati dupa 30 de minute ca nu a mancat nimic :(. iar cel mare a inceput si el sa manance 40-50 ml repede repede si apoi rade cu biberonul in gura. Si eu gandesc ca tine: stie el mai bine de cat are nevoie si merg pe incredere. Doar ca o ora mai tarziu iar plange de foame ...si plange de nu il linistesti altfel decat cu mancare. Si mananca iar repede repede 40-50 ml si iar il apuca joaca . Rar mai mananca 120 ml odata.

Nu stiu ce greutati mai au. Joi ajung la pediatra si aflu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Anne, pai daca plange de foame tot e bine.... Pipica mea daca n-ar vedea mancare in fata ochilor ar fi cea mai fericita. Ii dau de mancare lu frate-sau si ii spun : Uite, fratiorul tau mananca. Ea se uita la noi, rade si da din cap stanga -dreapta ca atunci cand ii bag biberonul in gura. Doar dimineata pare infometata. In rest...
o fi ceva in aer cu fratii astia mai mici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Brigit, si al meu cel mic ne chinuieste cu biberonul ... a fost mai rau pana acum, dc ii scoteam biberonul din gura cu greu il mai convingeam sa l mai ia; si o masala el dura si 1 ora pt 60ml initial ... acum reusim 120ml in 40min :) dar cu o maaare rabdare... Iti vine sa iti iei campii cand vezi ca el mai are de mancat si celalalt urla de foame...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Ralu, pai reusiti fff bine ;)

si ma gandesc ca voi aveti mai multe mese pe zi

ai mei au 6, si daca ii las dupa ei 5. De azi nu ii mai las insa. Dimineata mergeam in varful picioarelor cand se trezea al meu sot sa plece la serviciu, azi insa ne-am comportat normal, s-au trezit si ei si au mancat masa mai devreme. Daca ii las sa se trezeasca atunci cand vor ei se face si 9 dimineata si nu am timp sa le dau 6 mese.

Voila problema acum pe mine, ca dorm prea mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexchiran spune:

dianaradoi, singurele injectii pe care le facusem inainte de nastere au fost cele pentru maturarea plamanilor(2 doze). Injectiile cu Avastin, in ochi, le-am facut pentru ca aveau o forma grava de retinopatie de prematuritate(care nu se putea rezolva cu operatia laser). Nici nu vreau sa ma gandesc la ziua aia, cand m-au pus sa semnez pentru niste injectii neaprobate si cu o multime de reactii adverse. Aveam de ales intre asta si orbire. Dar am avut noroc sa le mearga bine cu ele. Acum facem control oftalmologic saptamanal.

Brigit, nevoie de consultanta in lactatie am si eu. In spital asta era singura grija, si nu ii vedeam, nu stiam daca plang, decat la ora mesei. Dar acasa, de multe ori incep sa planga inainte de a fi eu gata cu mulsul. De foarte multe ori m-am gandit sa renunt, dar nu ma lasa sufletul stiind cat e de important pentru ei. Oricum nu reusesc sa mai scot toata cantitatea, poate decat la 2 mese. In rest scot jumatate. Pe de alta parte, la san, se enerveaza atat de tare ca mi se rupe sufletul. L-am tinut intr-o zi pe urias cam 20-30 de minute. Si...surpriza! La cantar arata 10 gr in plus. Nu imi permit sa ii infometez. Mi-e foarte frica sa nu scada iar in greutate(au avut multe oscilatii de greutate in spital), sau sa se anemieze mai tare. Nu stiu cum sa procedez sa ii invat la san. Sunt convinsa ca in ritmul asta, lapticul o sa se imputineze din ce in ce mai mult.

Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Alex, offff, ce ati mai tras-o voi cu ochisorii... Doamne ajuta sa fie bine in continuare.

Alex, pt a avea succes cu sanul cu ei ai putea incerca urmatoarea strategie. De acum inainte sa scoti laptele pt masa urmatoare imediat ce papa ei. Incepi dupa baia din seara asta. Eu am avut niste lapte congelat cu care am venit din maternitate. Daca nu ai provizii, nu e problema, le dai la masa aceea LP. Dupa aceea scoti laptele pt masa de noapte. Astfel vei avea portia asigurata cand ei vor incepe sa planga.Iei pastilele de lactatie, bei un ceai si te culci si tu.
La masa de noapte oferi intai sanul. Iti pregatesti si tie un ceai cald, il pui intr-o cana cu pai si pui la san bebe care suge mai bine

http://www.emag.ro/cana-cu-pai-philips-avent-9oz-12-luni-scf760-00/pd/EVTNKBBBM/
Tu in timpul asta bei lichid cald, o sa vezi in timp ca iti curge sanul mai bine daca si tu te hidratezi

Dupa ce le oferi sanul le dai completare mai intai laptele scos si abia apoi LP daca mai vor. Dupa scoti tot laptele care a ramas in san. Cu cat scoti tu mai mult lapte cu aat organismul va produce mai mult.
Daca nu vor sa stea la san nu face o drama din asta, cum zici si tu ei sunt prematuri, au si anemie, important e sa se hraneasca.

Sa nu scoti niciodata lapte din san mai devreme de 3 ore, ca dai peste cap organismul, nu prea stie ce sa faca, nici sa nu lasi momentan laptele nescos mai mult de 3 ore ziua, 5 ore pe noapte.

Astea au fost regulile pe care eu le-am respectat cu sfintenie si am si acum lapte de imi curg sanii, desi cat am fost la maternitate ffff greu am scos portia, mereu cand luam borcanul ma incurajam in gand ca o sa pot sa scot tot cat e nevoie. Ei, dupa vreo 2 sapt acasa am inceput sa scot si cate 300 ml, iti dai seama surpriza!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Vreau sa mai adaug si eu ceva legat de muls: daca la pompa nu mai iese, trebuie muls si cu mana cateva minute, chiar dc dupa cateva incercari nu mai curge, va mai curge sigur lapte. parerea mea, mana e mai buna ca pompa la stimulat; si eu mai fac asta cand am timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexchiran spune:

Multumesc mult, Brigit!

Incep chiar de azi sa aplic tehnica asta. O sa ma tin de ea. Imi doresc foarte mult sa ii alpatez exclusiv.

Te pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexchiran spune:

Ralu_mv, intotdeauna scot si la mana dupa pompa. La pompa nu mai curge nimic, si cand ma mulg la mana mai scot inca pe atat cantitatea. Sunt chiar intrigata de chestia asta, dar sa ma fac numai la mana imi ia foarte mult timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonia1 spune:

buna fetelor
daca tot vorbiti de alaptat si de muls va rog sa-mi recomandati si mie o pompa de muls
astazi am facut 38 de saptamani maine ne internam pentru analize,nu stim deocamdata cand va fi marea intalnire,oricum va fi in curand

Mergi la inceput