Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (73)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lidia_88 spune:

Adriana am gasit nume de sfinti Elena si Ioana si la prima care se naste o sai pun Alessia si unul dintre sfinti la a doua inca ma gandesc e Lorena, Sophia,Irene,Serena,Carina,Daiana, off sunt multe nu stiu sa ma hotarasc da alessia mia placut foarte mult.
Diancic intradevar eram cu 6-7 kg sub greutatea mea normala.

UM 18.04.2012, DPN 23.01.2013 28+ CU +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hellen79 spune:

raluca scuzama, te-am botezat, datoare cu un miel ca tot ai nevoie de proteine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hellen79 spune:

in ce gal am scris, sunt inca pe tastatura virtuala


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

aoleu brigit, ce bine ca si bb tai mananca asa des ca deja ma apucase disperarea. Nu ma astept sa manance la 5 ore, dar 2 ore mi se parea asa des. Ai 250 la masa? Esti beton. Eu am scos maxim 110-120 de cateva ori iar acum scot 60-70. Ma dor sfarcurile, am rani, azi am scos cateva picaturi de lapte cu sange dar eu sper sa imi revin. M-am saturat de ceaiuri pt lactatie care mi se par gretos de dulci. Pediatra mi-a zis ca oricat scot e bine. La mine a fost o perioada mai grea cand am fost singura cu ei si nu am reusit sa ma mult la 3 ore si de atunci nu am mai scos peste 100. Mai rau este ca am sanii moi si nu ma dor daca nu ma mulg la timp iar eu daca sunt ocupata cu copii, nu am niciun disconfirt la nivelul sanilor.
De aceea sunt incantata ca tu scoti atat. Iti doresc sa ii alaptezi o perioada cat mai lunga. Va pup cu mare drag

Adriana, Ralu emotii ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Anne nu renunta inca la ceaiurile de lactatie. Mai ales daca esti obosita si piticii sunt in plin puseu de crestere. Eu am luat cateva sute de pastile de lactatie, galafor, mami de la dacia plant si galactogil. Cei de la polizu insista f mult ca prematurii sa primeasca lapte matern, cum am povestit deja la mine lactatia s-a instalat greu si am facut si imposibilul ca sa o mentin. Ca tot vorbeati de kg, eu dupa nastere m-am ingrasat si acum cu sanii supradimensionati nu imi mai vine nimic in partea de sus. Port hanorace din garderoba husbandului si tricouri de la el sau de la mama. Am zis ca incerc cu orice chip sa alaptez macar pana in 6luni. Mulsul la 3 ore e f important, chiar daca la inceput pare f greu si laptele nu curge bine continua. In timp productia se regleaza. Se zice ca e important sa mulgi sanul in gol nitel pt a stimula productia. Sau pus cate un bebe care suge mai bine la san. Si nu lasa sanul cu rani, incearca crema de galbenele, e greu daca a inceput sa iasa sange cred ca deja doare rau. Si eu marturisesc cu mana pe inima ca alaptatul mi se pare piatra de incercare a unei proaspete mamici.

In perioadele cu pusee de crestere si mie mi se pare f dificil. Eu am apelat la cateva trucuri, ca sa mai scot din cand in cand un interval mai lung : incercat portii mai mari cu 10 -15 ml fata de cat mancau in mod obisnuir, crescut temperatura in camera noaptra cu 2 grade si o aplicatie pt smartphone numita White noise, care ii calmeaza si uneori chiar reusesc sa doarma nitel mai mult -ajung si eu la un interval dezirabil de 3 sau 3.5 ore, ceea ce se traduce prin 1,5 max 2 ore pt mine, in care nu stiu ce sa fac mai intai : sa mananc sa dorm sau sa citesc cate ceva. Azi au inceput deja sa manance constant portiile marite - baietelul 125 si fetita 100 si deja incep sa ceara mai rar. Mai distractiv e ca baietelul a inceput sa nu mai doarma intre mese mereu si in perioadele cat nu doarme vrea sa fie distrat, ii place sa il plimbi prin casa, sa faca gimnastica...deci degeaba doarme sora-sa ca trebuie sa am grija sa nu se plictiseasca baiatul. Ceea ce se intampla si in acest moment insa se ocupa de entertainment prea fericitul tatic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

buna, fetelor!

am revenit intr-un final dupa foarte multe patanii zilele trecute. va voi trece prin ele cronologic:

1. joia trecuta m-am internat din nou la Filantropia cu tot gynipralul pe care l-am luat acasa nu mi-au cedat contractiile si durerile. dupa ce mi-au pus o perfuzie de gynipral si nu m-a lasat nicio durere, in sfarsit a aterizat un inger - doctorita tigoianu, rezidenta dr. haiduc, care m-a ascultat de la inceput pana la sfarsit. adica: eu aveam dureri mari dar niciodata cu contractii, iar contractiile pe care le aveam erau complet nedureroase. colul inchis si lung, placenta ok, copiii bine.
pana la urma mi-au scos gynipralul, mi-au facut no-spa si scobutil injectabil si mi-au dat drumul singura. acasa, no-spa si uscosin 3/zi iar la nevoie no-spa injectabil.
2. cat am fost in spital si dupa externare, am slabit 1.5kg. eu la 20 de sapt (maine) am luat 4 kg. ma simt cam ametita, sunt palida si imi vajaie urechile. azi mi-am facut niste analize sa vad daca nu am cumva o anemie...
3. de 4 zile sunt cu tensiunea 8. dupa ce am baut litri intregi de apa, cafea, sare etc., m-am apucat sa citesc prospectele tutror medicamentelor pe care le iau. si ce credeti? no-spa forte scade tensiune. o data cu ceilalti muschi, relaxeaza si muschiul inimii. la o hipotensiva ca mine, dezastru.
4. abia azi am avut nevoie de o injectie cu no-spa si ma simt deja mai bine.

Dupa ce v-am expus cele de mai sus, am si cateva intrebari: sunt extrem de balonata, simt ca imi pocneste burta...ce sa fac? si ultima: cand mi-am suflat nasul, mi-a curs putin sange din nas. banuiesc ca nu e asa mare tragedie...

p.s. nu-mi vine sa cred ca alex a nascut. felicitari si sa dea Dumnezeu sa fie totul bine. eu ma regaseam in alex. acum cand vad ca a nascut la 31 de sapt si ca baieteii sunt bine, parca mai imi vine si mie inima la loc...

19 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Diana raspund repede. Da, no spa scade tensiunea. Dar ce sa faci ca s ao mentii in cote normale, nu stiu ce sa-ti spun.
Pt balonare, carbune medicinal sau espumisan...dar eu as merge pe carbune 3/zi. Ajuta la eliminarea gazelor si e permis in sarcina. Sange din nas e normal sa curga pt ca tot sistemul vascular este marit in perioada asta iar capilarele sunt sensibiloase si se pot sparge usor. Pot sangera gingiile, nasul, venele pe piele sunt mult mai vizibil dar nu te speria..e normal.

Brigit pupaceli Aseara nu a dormit tudor A atipit pe ici pe colo dar nu a dormit. Nici pe timpul zilei nu dormise. Sa vad azi cum se comporta, de nu mergem la dr.

Stanciu, pediatru d ela RM mi-a recomandat sa fac eco la sold si eco la scrot pt ca tudor inca il are umflat. Mi l-a recomndat pt dr Iubas. Stiti ceva de el? Pe internet nu gasesc nimic despre el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

alex, ce mai faci?

esti bine? baieteii cum sunt?

anne, mercy mult pt sfaturi.

19 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Fetelor, ce mai faceti?
Noi am fost azi la consult, colul e ok, copilasii sunt bine, arterele ok, ne-am programat deja pt morfo de t3, abia astept sa-i masoare "cap-coada". Bebeii s-au pozitionat deja vertical, fata e cu capul in jos si baiatul e invers.
Va pup si poate mai povestiti cate ceva despre voi....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

cate sapt ai diancic? si eu astept eco morfo de t2 luni. am emotii....

19 +

Mergi la inceput