Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (73)

Raspunsuri - Pagina 36

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

si eu mai am sambata inca un control. va voi tine la curent atunci...

am vb cu alexchiran si erau bine si ea si bebelusii. spera sa-si petreaca revelionul acasa.

in alta ordine de idei, voi ati avut episoade in care copilasii sa se fi miscat foarte mult? la mine se misca intruna de azi-noapte. in tresalta abdomenul. cred ca sunt fata in fata si se joaca. :) dar sunt putin ingrijorata ca nu s-au mai miscat asa tare pana acum. bine, poate au mai si crescut intre timp si acum vad eu mai clar miscarile...

27 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Buna fetelor, sarbatori fericite si de la noi!
Noi am fost azi la consult, suntem la fel, mai trebuie sa rezistam inca o saptamana, apoi ne vedem comorile, pe joi-vineri e marele eveniment, speram sa ajungem cu bine pana acolo, azi facem 37 s, deci am avea 38 s sapt viit, speram si ne rugam sa ajungem cu bine.
Copiii sunt intr-adevar foarte miscaciosi, noaptea daca ma trezesc eu se trezesc si ei, deja le cunosc programul, sunt asa de incantata si fascinata de ei, abia astept sa-i iubesc si rasfat cum pot eu mai bine, dar nu mai devreme de o alta saptamana, ultima data asta :)
Dar mai povestiti voi fetelor cum ati sarbatorit cu picii nascuti sau nenascuti inca
Va pup si aveti grija de voi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

Buna fetele si la multi ani!
Am fost si noi la eco traslucenta nucala bb1=1.70bb2=1.90 suntem in parametri normali nu stim ce sunt dar sunt bucuroasa ca sunt bine si foarte activi voi la cate saptamani ati aflat ce sunt?

Maine fac cerclaj am niste emoti raman o noapte in spital

amalia tsakoniati
12+

FactotII in stare heterozigota Pai1 4g/4g homozigot glicoproteina IA C807T in stare heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

eu am aflat chiar la 12 sapt la prima eco morfologica...dup-aia alt doctor mi-a zis ca sunt baietei dar ulterior s-a confirmat ca sunt fetite cum mi-a zis doctorita de la prima eco morfo...

27 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonia1 spune:

Buna fetelor,venim si noi cu vesti bune de la control,suntem bine,au luat in greutate amandoi ,placentele nu sunt inbatranite,examen dopler foarte bun si a zis doctorul ca nici nu se discuta sa-i scoatem si ne vedem saptamana viitoare pe 3 cand o sa avem 37 s si 3 zile,speram sa nu apara ceva neprevazut,orcum ne-a prezentat unui coleg de mare incredere pentru cele trei zile cat o sa fie plecat,in rest ma simt bine
de ma mir si eu numai ca m-am ingrasat cam mult,vreo 25 kg.
Diancic felicitari, de astazi esti la termen.
va pup, noapte buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonia1 spune:

amaliaro si noi tot la 12 s am aflat ce sunt ,la prima ecografie de morfologie fetala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Tonia, ma bucur enorm pt rezultatele super, sa vezi ca nastem amandoua in aceeasi zi
Amalia, felicitari pt morfo buna, noi am aflat pe la 15 s sexul copiilor si de atunci nu s-a schimbat nimic
Diana, multumim de vesti despre Alex, bine ca sunt ok si vor fi externati curand. Legat de activitatea bbs, am vazut pe net o poza a cordoanelor ombilicale innodate de gemeni monozigoti, era o legatura imensa de noduri, chiar la tine ma gandeam atunci si la problema doctorilor de a colecta sange din cordon ombilical pt celule stem pt fiecare copil


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

diancic, nu cred ca voi colecta celule stem...eu nu stiu de ce terapii va fi nevoie in primul an sau imediat dupa cezariana si pt ambii bebelusi colectarea de celule stem ma duce pe la 100 de mil lei vechi. mi se pare f. scump. inca ma mai gandesc ce sa fac...

27 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

fetelor, voi ati facut injectii cu dexametazona? parca unele dintre voi, da! ati avut ceva reactii adverse? eu o sa fac maine dimineata si ma internez totusi o zi sub supraveghere.

please help!

pupici

27 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aalina2003 spune:

dianaradoi,
scuze ca dau buzna (citesc la voi fiindca multi gemeni sunt mai mult sau mai putin prematuri si se pare ca pe mine ma asteapta o nastere prematura),dar am vazut ca nu iti raspunde nimeni (si suntem colege de odisee si de spital, asa ca ma simt datoare :)). eu am facut injectii cu dexametazona (denumire comerciala celestone) la sarcina trecuta, trei doze (nu mai stiu de cat erau), la 24 ore distanta una fata de cealalta.
nu am avut nicio reactie adversa, iar fetita mea a respirat bine de la inceput. (bine, sarcina avea deja 37 s).
iti doresc sa fie bine si la 34s, se pare ca ar fi riscuri mici deja la varsta asta.
iar sectia de neonatologie de la Filantropia, chiar daca nu e asa vestita, este de grad 3, adica este pregatita pentru orice tip de urgenta neonato. (la fel ca la Polizu).fetita mea a avut nevoie dupa nastere de ingrijire speciala si a fost pana la urma foarte bine. acum, privind in urma, medicii neonato mi se par extrem de precauti (poate uneori prea), dar cred ca este spre binele copilului.
numai bine iti doresc1
P.S. cine te urmareste la Filantropia?

Mergi la inceput