Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (73)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Neata fetelor,
Ralu, ce slabuta esti, deja simt ca am adaugat prea mult, pai daca tu la 15 kg+, si la sapt de sarcina cate ai acum, abia te misti, eu.....nici nu vreau sa ma gandesc ce fel voi fi, deocamdata inca imi fac shoppingul singura, mai tarziu cred ca voi apela la toti prietenii/cunostinte/rude pt cumparaturi... Dar lasam asta, voi ati programat cezariana?
Anna, sa fie sanatoase fetele tale, sunt nascute in aceeasi zi cu sotul meu,e o zodie buna, personal imi place caracterul sagetatorilor. Motul nu stiam ca poate fi amanat, dar intra-adevar e mai bine mai tarziu ca se pot distra la loc de joaca, si felicitari pt primii pasi, cred ca sunteti tare mandri de ele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lidia_88 spune:

Buna fetelor,
Noi suntem bine, contractii nu am avut deloc, dar de 2 zile am o durere de spate si burtica e grea abia ma intorc de pe o parte pe alta cu toate ca este mica burtica.Aseara au miscat fetele de am zis cami pocneste burta si vad ca si azi sunt asa active.Eu la 29 sapt am luat 20 kg deci sunt campioana.Am obs ca imi curge din san daca strang un lichid sper ca e de bine.
Diancic ma bucur pt tine ca se reintregeste familia.

UM 18.04.2012, DPN 23.01.2013 28+ CU +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Diancic, eu zic sa nu ti faci griji, la min e greu cu miscatul din cauza statului la pat, ca s muschii atrofiati, daca as fi mers normal, era alta treaba, plus ca eu asa am firea, si nici nu ma omor dupa mancare (doar proteine , carne am bagat foortat in mine ca am citit ca in sarcina gemelara necesarul de proteine este pe la 150g/zi, dar de curand m-am oprit din asta)
Eu la cump sunt cu onlineul si cu prietenii :) Inca nu vorbim de nastere la mine :) cred ca dr tot asteapta sa se rupa apa odata si odata :) Iar eu ce sa zic, ma grabesc doar sa trecem si de 36, apoi o iau cu incetisorul :) Sapt asta avem cam 2.5 cu 2.3, si burta mea cea cumintica pana acum, fara o vergetura, s-a saturat si a clacat aratandu-mi cateva ...

Lidia, lichidul din san e colostru, e ok dc iese, la mine abia pe la 32 a inceput. Ai grija ce-i cu durerile de spate si burta ... nu sta cu ele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Buna dragelor
Alex felicitari pt pitici, sa creasca mari si sanatosi
Ralu mult a fost, putin a mai ramas. Bravo fata curajoasa!
Diancic ce bine ca iti vine sotul acasa inainte de marea intilnire. Te asteptam cu vesti de la eco
Anne
Lidia e de bine ce curge din san, sa nu iti faci griji. Si eu am dureri de burta si spate, mai ales daca ies din casa mai mult de o ora, dar le vin de hac cu uscosin si no spa . Ce nume le pui la fetite? ca eu am mari dileme...
Monas, Anna e o bucurie sa citesc despre comoriile voastre
Am fost si noi ieri la control, la 26 de saptamini cea mare are 900 gr, pitica are 770 gr. Cerclajul rezista bine, colul are 3.4 ( acum 2 sapt era 3.9}. Ne face putine probleme inima, sunt momente cand creste pulsul , chiar si tensiunea este oscilanta 9-10-11- chiar si 12 din ce in ce mai des.... Ne-a dat dna dr 2 pastilute sa le am in casa la nevoie.
Va pup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

@Lidia - e f bine ca ai colostru, dar mare atentie, nu stimula sanii! Asa poti intretine contractiile, lasa-i sa milkuiasca in ritmul lor si foloseste pad-uri de bumbac daca incep sa pateze bluza prea mult, deci fara sa ii stergi prea mult.

@Ciumpilica - bun venit si sarcina usoara! eu am purtat centura, m-a ajutat ca devenise greutza burta. Am luat de la farmaciile Sensiblue, de la Chico.

@Anna
- nu-i asa ca esti mai linistita cu simplifiarea sarbatorii? Petrecere frumoasa, la multi ani de pe acum nazdravanelor si la pasi cat mai siguri!! :D

@Monas - Doaamne :))))) parca erati dintr-un film politist: praf alb, suspecti care se impotrivesc sau fug, "politisti" la datorie :D M-am distrat copios!

@Diancic - oh, si eu eram cu shopingul si mergeam in supermarket sau la piata chiar si singura. Dar chiar dupa o sesiune de cumparaturi m-au luat contractiile de m-am internat in s32! Nici nu am mai apucat sa urc in casa din masina, a dus sotul repede cumparaturile si am zburat la camera de garda. Deci mare grija totusi! Mai bine incepi deja cu online+familie si prieteni, nu merita sa risti!

@Ralu - apropo de mancarimi, eu am avut PUPPP, gasesti pe net info in EN mai mult. Mamanca peste tot si nu reuseam nici sa dorm. Plus caldurile alea de vara, eram terminata. Am luat Calamine, solutie cu mentol, de va ziceam ca arat ca din triburile africane. Sper totusi ca nu ai asa ceva. Baftoc in continuare!

@Anne - mai, nu cred ca e mult. Ieri am fost la pediatru si noi, iar Dragos e muuult inaintea statisticilor. A recuperat bine la greutate si mananca amandoi de sparg, stau cate 1h la masa (cu tot cu pauzele dese de rag). Ai mei avand in vedere ca au fost prematuri cred ca au ramas ei mai flamangiosi :D Dragos a crescut 800g in 2 sapt, de la 3400 la 4200. Iar Mara 500g, ca la carte. Azi au 2 luni si ma tot uit la ei si mi se pare incredibil ca sunt cu noi si ca au crescut din 2 bobitze de mazare!!! Suntem cu adevarat binecuvantati!

@Adriana - bravo! si baftoc sa nu ai motive de ingrijorare cu tensiunea! Si eu am avut inima la galop, cu extrasistolele mele ventriculare. Mi-au dat de la cardio Egilok, dar dupa ce l-am cumparat si am citit prospectul, chiar daca era o doza infima de metablocante, nu l-am mai luat, stind de la medic ca nu face rau bbs daca nu iau tratamentul.

Pupcenkovici si o zi grozava!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Lidia, din cate imi amintesc tu erai si mai slabuta, si cred ca a recuperat organismul, zic eu.....oricum ma bucur ca esti mai bine, colostru am din sapt 15-16, am observat picaturi albe pe sutien, si vad ca si acum mai e dar tot cateva picaturi
Ralu, credeam ca ai deja 36 sapt, din cauza asta te-am intrebat pe cezariana, greutatile sunt super la copii, cred ca esti mai linistita acum, nu? In legatura cu miscarea, eu nu prea am de ales, treb sa ma misc, mai ales ca stau si la 4 si nu avem lift.
Adriana, felicitari pt greutatile bune ale fetitelor. Cu numele nici noi nu ne-am decis inca, am stabilit doar numele de sfinti dar as mai vrea inca cate un nume. In schimb am stabilit conditiile de indeplinit pt nume, sa nu fie aceeasi initiala ca si numele de sfant, sa nu fie aceeasi initiala la amandoi, fiecare sa fie cu personalitatea lui, sa fie scurte, nu mai mult de 6 litere, si sa sune bine cu numele de sfant, adica Elena si Costin, grea decizie...
Ioana, bine ca mi-ai spus de shopping, voi incepe sa ma menajez mai mult
Pup fetelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Hello gemeniste dragi!

Ma bucur sa vad activitate pe forum, eu mai ajung pe aici doar cat sa nu ma uitati, ai mei pitici sunt in plin puseu de crestere, mananca la max 2 ore jumatate, deci ANNE, nu esti singura. Mi s-a reglat si productia dupa ritmul lor, am mese la care scot si 250 ml, asa incat ma gandesc sa imi schimb nick-ul in milka. Desigur ca noaptea la 3 si la 5 nu prea reusesc sa scot atat, pt ca pur si simplu nu mai rezist de somn.

Ioana, felicitari pt micii crestini! F bine ca iau in greutate in ritm rapid, primele luni sunt f imp pt cresterea lor, apoi mai domolesc ritmul. Si baietelul meu a luat 1.450 luna trecuta, fetita 1.050. E f bine ca recupereaza.

Ralu, a venit vremea gutuilor . Cum te mai simti, ai emotii?

Ady, felicitari pt vestile de la eco, nu te lasa cu dureri si ai grija cu inima

Diancic, Lidia, menajati-va cat puteti.

Aseara la protv au fost prezentate rezultatele campaniei Daruieste viata, prin care a u fost colectate fonduri pt dotarea sectiei de neonato a maternitatii Polizu. Nu pot exprima in cuvinte ce sentimente m-au cuprins cand am vazut reportajul. Am retrait iar si iar sentimentele de disperare, teama, speranta, am revazut cu ochii mintii lupta, mi-am imbratisat copiii si i-am multumit din nou lui Dumnezeu pentru tot ce am.

Zilele acestea sa nu uitam ca alexchiran e acolo cu baietii ei, sa ne rugam pt ei sa fie sanatosi si sa lupte.

http://m.stirileprotv.ro/index.php?article_id=3255627


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Brigit si eu am vazut reportajul de la Protv si iti spun sincer ca mi-au dat lacrimile vazand bebici asa mici dar cu sanse reale la o viata frumoasa.... Ma bucur mult ca ai laptic si bebei cresc asa de frumos draga mea mamica luptatoare
Ioana am cumparat medicamentele ( unul e diazepam ) , sa le am in casa la nevoie; sper sa nu fie inca cazul
Diancic greu tare cu numele , nu? Eu am ales ca nume de sfinti Mihaela si Gabriela; e mai greu insa cu primul nume..
Ca vorbeati mai devreme de greutate, eu pina acum la 26 de sapt am luat doar 6 kg... e cam putin , nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Adriana, asa e, mai avem putin, dar parca abia acum e mai greu :)
Eu zic sa stai linistita cu greutatea ta, daca ei sunt normali, tu o sa iei sau nu, mai dupa 30-32s.
Ioana, multumesc de sfat, dr. mi-a zis ca i prurit de sarcina normal si sa dau cu alcool camforat/lotiune mentolata, chestia e ca e de ajutor, dar dupa vreo 3 ore max, trece efectul; plus ca nu suport senzatia aia de raceala peste tot ... vara cred ca era groaznic si cu mancarimi si transpiratie si cu crema pe tine ...
Diancic, mai am cateva zile si fac 36, sa vedem dc rezist ca parca am diverse senzatii si mai si treb sa ies iar din casa pt analize si iesitul din casa ii face nervosi si se baga sub centura si-mi dau lovituri in col in ziua cu iesitul ...
Despre urcat scari ... eu nu mai pot urca 5 trepte fara sa fiu praf la propriu, am fost nevoita sa o fac la un moment dat si am crezut ca asta e, s-a dus tot...
Dar tu ai antrenament :)
Noi am decis numele dupa 32s
Brigitx3 bravo pentru productie, au luat grozav de bine in greutate!
Ma uit la gutuiul meu si-l vad ca deja cam scapa din gutui ... of ce emotii am ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hellen79 spune:

adriana baga magneziu , mult- de tot, si scapi de restul pastilelor,daca gasesti sulfat de mg ar fi ideal,
ioana proteine trebuie musai , daca poti asociazale cu legume bogate in vit c de ex ardeiul gras rosul sau portocaliu, nici eu nu am mancat proteine in sarcina, si acuma trag cu anton chiar daca nu a fost diagnosticat hipoton, el este un pic, dar suntem pe calea cea buna acum , si nu mai sunt asa stresata
bun venit la bebeii sa creasca mari si sanatosi

mai scriu in w-e cand sprr sa am timp

Mergi la inceput