Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (73)

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Lidia si la mine amandoi sunt pozitionati orizontal, si se intind pe latimea mea, in zona colului e gol, initial erau cu fundul pe acolo dar s-au schimbat. Mai nou plang din orice, pana acum hormonii nu mi-au dat mare bataie de cap dar acum chiar simt si eu. La voi cum e?
Adriana, deci fetele deja s-au intors? Sa inteleg ca ambele sunt cu capusorul in jos? Ar fi bine sa ramana asa, poate nasti natural.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Daa, la mine ambele fete sunt cu capul in jos de vreo citeva saptamini bune. La mine nu exista dorinta sau optiunea de a naste natural , asa ca nu prea conta pozitia lor in burtica. Eu doar sper sa nu apese fetita cea mare prea tare pe col....
Sa stii ca faza cu hormonii e normala , nu prea ai ce sa le faci, si eu plang din orice ... or sa treaca ele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonia1 spune:

Buna dimineata,fetelor.
Noi acuma ne-am trezit,asa dormim de obicei pana la 9-10 pentru ca noaptea mergem foarte des la baie si mai nou am tot felul de vise ciudate.
diancic eu o sa nasc la Timisoara pentru ca sunt din zona,progesteron iau 100 mg pe zi si mi-a zis sa iau pana la 35 s pentru ca dupa aceia nu isi mai are rostul de asta te-am intrebat.
adriana ,eu fac 37 s de revelion si dr meu e plecat pe 31,1,2 de aceea ar vrea sa facem cezariana inaite de 37 s cu 2-3 zile ,dar nu stiu ce sa fac ,toata ziua ma gandesc la asta, voi ce ziceti?,ajutati-ma cu o parere.
Eu nu sunt asa sensibila decat cand vorbesc cu bebelusii plang de fericire,nu pot sa ma gandesc cum va fi cand o sa-i vad,cred ca no sa ma pot opri din plans sau o sa lesin.
Lidia bebelusi tai ce greutati au?
pup toate fetele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Adriana, sigur vei ajunge cu bine pana dupa 36 s, nu ai avut probleme pana acum, si nici de acum incolo nu vor fi, vei vedea
Tonia, eu iau 400 mg pe zi, si mi-a confirmat doctorul ca voi lua macar pana la urmatoarea intalnire, ca relaxeaza uterul, am inceput sa-l iau in momentul in care am avut prima contractie si de atunci nu am mai avut.
Parerea mea e sa faci ceza dupa revelion, nu sa o programezi inainte ca e mai simplu pt el, cele 3 zile vei sta zen numai in pat si nu se va intampla nimic, daca e sa fie asta e, dar pt copii ar fi bine mai tarziu, zic eu.
O zi frumoasa la toate fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

fetelor, tot citindu-va m-ati convins din nou cu progesteronul. eu luam 400 mg pe zi dar mi s-au modificat niste analize la ficat (mi-au crescut transaminazele) si il oprisem de vreo saptamana. acum, daca imi aduc bine aminte, doctorita mea ecografista mi-a zis ca se pare ca singurul medicament care are un efect dovedit asupra contractiilor este progesteronul. restul (gynipral, tractocile, partusisten si alte tocolitice) actioneaza doar asupra simptomelor si nu asupra cauzei. asa ca, I'm back to Utrogestan.

pup

24 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

@dianaradoi,
ia utrogestanul vaginal si nu oral si nu o sa-ti mai afecteze ficatul; in plus, numai vaginal se abosoarbe cum trebuie si-si face treaba exact unde trebuie, acolo apoape de uter. Doza mea era 800mg/zi, dar sper final o mai scazusem eu ca ma saturasem, am nascut la 36s, pt ca cea mica nu mai lua in greutate si au decis sa le scoata.

Tonia,
eu zic sa faci cum zice doctorul si sa-i scoti cu cateva zile inainte; daca te apuca exact cand doctorul e plecat, ce faci? va trebui sa nasti cu altcineva, daca esti pregatita pt asta e ok, dar nu cred ca vrei asta.
oricum dupa 36s nu este nici o problema dc nasti, chiar dc nu ai facut injectiile alea cu deza.

in rest va pup pe toate, nastere usoara si intalnire placuta cu bebelusii.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lidia_88 spune:

Diana de felul meu sunt mai sensibila plang aproape din orice dar in sarcina am lacrimat numai knd punea cineva mana pe burtica mea si miscau bebeii mi se pare foarte emotionant si acum la fel, in rest nu am avut si nu am, decat knd ma gandesc ca mai am asa putin si vin fetitzele.
Tonia nu stiu ce greutati mai au ultimul eco lam facut acu 4 sapt si nu stiu dak mai are rost sa fac, oricum o sa nasc cand sunt ele pregatite sa iasa, nu prea ai knd sa programezi cezariana ca bebeii pot veni oricand deaia sunt pregatita cu bagajul facut in caz de ceva fuga la spital.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

Ohohooo, o sa ploua cu bebici acush! Sa va aud cu bine pe toate burticile, un gand bun pentru voi si micile sufletele care vin!

@Tonia - am murit de ras la faza cu lesinatul :))) Bine, nu ai unde sa pici de emotie, de la orizontala :D Eu am pishuit ochii la greu cand i-am vazut in sala de operatie, e un moment grozav!!

@Anne
- tare imi surade ideea taa! Uite, noi ne interesam pentru perioada dintre sarbatori. Gasisem o pensiune pentru we asta, dar dupa o saptamana crunta de colici in care toate noptile am stat treji am zis ca nu o sa vad BV sau Sibiul decat cu ochii inchisi. Nu mi-ar prii deloc. Aseara am zis cu taticul din dotare, ca daca nu plang pruncii va merge o tura la snowboard in Sinaia. Dupa atatea nopti nedormite, ghici cine a tacut malc si unde e Ciprian acuuuum? Am si zis ca data viitoare iesim toti 4 daca e asa. Pensiunea la care ne-am uitat este Casa Matei de pe Starda Lunga ;) Dar ink mai investigam. @Brigit - ce zici? @Hellene - poate se implineste vorba ta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Hello!!!

Imi place mult propunerea voasstra, Anne si Ioana! Ar fi super sa o concretizam, insa eu zik pas la perioada sarbatorilor, o data ca avem de ajuns in cateva locuri, si a doua chestie ar fi ca in perioade de-astea faci pe drum o gramada, parca tot romanu merge la munte.

Inca o faza haioasa: ioana, suntem anandoua home alone, al meu sot e la predeal la petrecerea firmei. Sunt curioasa cum vor arata maine rapoartele noastre de activitate.

Ai mei pitici au si ei un varf de colici, in special seara se maraie. In rest ne jucam cu zornaitoarele, zambim mult si deja o cunoastem pe mami sau pe tati, cand vin bunicile sa mai ajute cu una alta se vede ca suntem deja selectivi cu compania noastra.

Fug, duty callsE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

apropo de pitici, mai stiti ceva de alex?

25 +

Mergi la inceput