Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (73)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Anna, eu acum le fac baie in cadita in dormitor dar mai mult de 2 oale de apa nu aduce sotul si inca nu se face balta pt ca stau linistiti. Procedez asa pt ca eu sunt subreda de spate si stau pe pat cu cadita intre picioare. MI-e groaza cand vor incepe sa dea din maini si din picioare si le voi face baie doar in cada ca doar nu vreau in urma lor sa schimb lenjerii de pat .... dar in cada ma vor rupe de spate

Diana eu nu fierb apa nici pt biberoane nici pt baie. In cada le pun 1/2 apa pt ca ei plutesc si nu e nevoie sa umplii cada. Pt bibe folosesc numai borsec (sub nicio forma Dorna care e plina de impuritati) si la temperatura camerei. Nu le-am incalzit niciodata apa pt lp desi observ ca asa se practica.

Nu ii las sa planga si din fericire pt mine si pt ei, reusesc sa-i linistesc pe amandoi. Pe unu` il tin in brate pe unu pe o perna in poala dar de plans nu-i las sa planga. Nu sunt adepta "lasa copilu` sa planga pt ca e santajist si il inveti prost; il alinti; ti se urca in cap" etc etc. Prefer sa dau crezare noilor teorii care sustin ca un copil lasat sa planga, privat de luat in brate, mangaiat de mama lui are sanse sa fie un copil anxios, introvertit. Daca am timp, va atasez cartile pe care le-am citit si care m-au determinat sa procedez asa cum o fac.

Eu nu trezesc niciodata copilul indiferent de motiv. Eu am o atitudine lejera fata de ei, unde increderea in copil primeaza, unde copilul nu e fortat sa faca nimic, unde fiecare este respectat si tratat ca o persoana distincta. De ce sa il trezesc pe bb2 sa manance? Doar pt ca mananca bb1? La mine daca vrea sa doarma, doarme si daca vrea sa manance se trezeste si cere de mancare dar fiecare cum doreste. Cel mare mananca mult si repede pe cand cel mic mananca putin si f greu. Nu concep sa manance in alt ritm decat al lor. Ca este mai usor pt mama sa mufeze 2 copii o data in loc sa ii astepte pe ei, asta nu contest, dar eu prefer stilul asta chit ca este mai obositor. Acum cel mic e in brate si doarme dupa ce a supt 10 min. Cat sa fii mancat? 30 ml? 40? O sa se trezeasca peste o ora jumate si o sa ceara mancare, dar eu nu-l trezesc sa-i dau completare cu lp daca el nu cere chiar daca mi-ar fi mai simplu.

la toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

aaa, pai anne, doar nu crezi ca eu stateam deasupra cazii de baie si ma cocosam sa le spal

2 luni le-am spalat in chiuveta, la cat erau de mici imi era super comod, s-a paucat mama sa-mi cumpere cadita, de parca n-as fi avut bani sa iau...hahah

apoi am un cos de rufe, care cred ca-mi vine pe la solduri, pe care am pus cadita de spalat si le spalam acolo, tragand furtunul din cada... si asa le-am spalat, fara sa ma apec, si sa stau comod si le tineam si 10 min sau mai mult ca le placea in apa

acum de pe la 10 luni le spal in cada mare ca nu mai am ce face, se ridica-n picioare, se balancesc, stropesc si treb sa ma aplec sa le spal ca n-am ce face, ma mai pun uneori in genunchi ca sa stau mai comod

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

Dragele mele mamici, dragostea vine in atatea feluri Atata timp cat copiii se dezvolta armonios, nu dau semne ca sunt chinuiti si se simt iubiti, practicile pot fi atat de diferite!

@Anne - de acord cu tine, si eu le dau la cerere, in majoritatea cazurilor. Fac totusi exceptii (ex. in unele boli, copiii au somnolenta si dorm in detrimentul hranitului). Sau cand chiar sunt apropiati ca ore (ma uit in agenda lor) si o jumatate de ora in minus nu e grav, prefer sa ii trezesc noaptea. Ei dorm oricum minim 3h no matter what.

Cu baita, va zic si eu cum facem :) si alege fiecare ce i se potriveste. Pana la 1 luna - in chiuveta, la cat de mici erau. Apoi in cadita amplasata in cada mare. Copiii sunt luati pe rand, si eu si sotul facem baie la cate unul - e un ritual de famelie pentru noi si ne plae asa. Prin urmare, nu ma haiesc de spate la 2, doar l;a 1 :))))) Am mai pus si un scaun pliabil sa stau pe el, dar pentru cat dureaza baia de o vreme incoace nu il mai folosesc.

Apa de la robinet :) Cand e maro (ca evident se intampla) sarim peste baita, o zi nu moare nimeni. Pana acum nu a fost cazul sa dureze mai mult. Spalat rufele - cu detergent pentru bbs (pana pe la 4-5 luni cred ca asa vom face). Daca e ceva mai greu de scos vreo pata (caci suuunt cazuri mereu) le adaug 1 deget de detergent normal si pun la 90 grade. Fara balsam.

@Anne si @Mmammarutza - multumesc de recomandare, info de la voi m-a dus in aceeasi directie, azi le si primesc ;) Abia asteeeeept!

Azi am cantat si dansat prin casa pe muzica de la VH1 la mesele de amiaza, disoteeeca in lipsa lui tati!

Pupcenkovicesc toate mamicile pasionate de pruncutii lor si burticile curioase si nerabdatoare!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Hello gemenime!

Alex, ma bucur ca ai scris si ca lucrurile merg bine, o sa ia si bb mic repede in greutate daca nu mai are tratamente de facut. Oricat ar parea de bizar ce zic odihneste-te cat mai poti in spital, ca acasa ii ai mereu sub ochi si cel putin la inceput nu ai sa te poti odini. Ce o sa mai doresti somnul ala de la 12 la 5 dimineata de la Polizu :)

Anna, sa stii ca si eu ii mai puneam la inceput la autoservire, dar de cand au colici si mananca de parca se cearta cu cineva cu bibele in gura nu prea mai merge sistemul. Ai mei sunt super sincronizati. Doar cand iesim cu ei in vizite se desincronizeaza, fetita mananca orice ar fi, baietelului nu prea ii trebuie mancare in deplasare, el studiazaca sau cade in somn profund de uita de foame. Acasa cum da unul semnalul de foame se antreneaza si al doilea si sa te tii concert..

Anna si eu din aceleasi motive zise de Anne ii spal in camera. Nu e deloc rea ideea de a inalta cadita pe ceva. Dar ce ziceti de unii de fac ceai sa spele bbii? Eu deja am auzit atatea chestii ciudate, nu mai stiu unii cum sa ii corcoleasca...eu nu comentez ca as parea mama denaturata, mai ales la cat de mici s-au nascut.

Dar, sincer, dupa ce aproape sapte sapt i-au spalat la spital in chiuveta nu ma apucam eu acasa sa ii spal in ceai. C'mon...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonia1 spune:

buna mamici si burtici
foarte frumoase povestirile mamicilor,mai povestitine despre bebelusii,ce sa facem si ce sa nu facem cand venim cu ei acasa,ce mai faceti voi,ati revenit la silueta dinainte,ati ramas cu burtica?
diancic felicitari pentru greutatiile foarte bune ale bebelusilor,si colul e foarte bun,al meu e de 3 cm de la 29 s asa ca stai linistita,tu contractii ai,ce medicatie ei?
noi suntem bine,de cateva zile mi se intareste burtica mai des mai ales seara si am inceput sa iau cate un no spa.
burticile ce mai faceti,cum va simtiti?
VA PUP si astept sa va citesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Fetelor, mie mi-au spus mamicile de la servici ce fel procedeaza cu baita, si ca fierb apa, asteapta sa se raceasca, si la urma ii clatesc cu ceai, alte fete au zis ca macar prima luna au facut baita doar cu ceai, o alta colega a zis ca pana la 6 luni a fiert apa si tot asa, eram setata deja pe acest principiu, dar auzindu-va parerile ma mai gandesc, vad ce va spune si soacra-mea (ca ea ma va ajuta pt inceput, si mai tarziu sper) si nasa-mea, care are 2 copii. Dar intr-adevar daca in spital ii spala la chiuveta, as vrea si eu la fel sa fac.
Tonia, am avut prima mea contractie dureroasa, cu durere de spate si dureri ca la cm, motiv pt care doctorul mi-a recomandat utrogestan 400 mg/zi. In afara de asta mai iau fier si atat, seara de obicei e greu, cu burtica tare, si prefer sa stau in pat cat mai mult posibil, in rest ma misc foaaarte greu, dimineata sunt mai fresh dar dupa-amiaza....
Pup toate fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

Citat:
citat din mesajul lui diancic2002

Fetelor, mie mi-au spus mamicile de la servici ce fel procedeaza cu baita, si ca fierb apa, asteapta sa se raceasca, si la urma ii clatesc cu ceai, alte fete au zis ca macar prima luna au facut baita doar cu ceai, o alta colega a zis ca pana la 6 luni a fiert apa si tot asa, eram setata deja pe acest principiu, dar auzindu-va parerile ma mai gandesc, vad ce va spune si soacra-mea (ca ea ma va ajuta pt inceput, si mai tarziu sper) si nasa-mea, care are 2 copii. Dar intr-adevar daca in spital ii spala la chiuveta, as vrea si eu la fel sa fac.


diana, eu am nascut la o maternitate privata si tot la chiuveta ii spala. ai mei au stat 3 sapt in spital, si uite asa, spalati la chiuveta si nu au patit nimic. apoi spalati de mine acasa, cu apa calda industriala de la robinet si tot sunt ok si fara sensibilitati dermatologice.
pai daca stai sa fierbi la ape si sa le racesti, faci cu nervii doar pe tema asta, a baitelor...
clatit bb cu ceai??? doamne, ce mai ritualuri!!! mie mi se par exagerari maxime toate astea.
sau nu stiu, poate unele mame se plictisesc de fac toate astea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

ralu, felicitari pt baietei si sa fiti sanatosi toti 4!
felicitari noilor mamici si sarcini fara peripetii fetelor insarcinate.

va pup pe toate! si ma tot gandesc la fetele din "perioada mea" care nu mai scriu: amary, salexa, irip, miruna, anabel, yasmin...sper ca toate sunt ok si ca nu mai scriu din lipsa de timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

total de acord cu balanta poate unele mame se plictisesc de fac toate astea!",

am zis sa nu zic eu, ca eu oricum sunt mai directa si dura asa, dar pana la urma fiecare face cum crede, sa nu va suparati pe mine

sub influenta unei prietene care facea toate prostiile astea si care a stat 1 an numai in fundul copilului, fara sa iasa si ea undeva si sa faca altceva; incepusem si eu sa o iau razna asa, sa ma simt prost ca eu nu fac toate astea, sa ma simt vinovata ca parca nu le acord suficienta atentie fetelor si tot asa (eu muncesc full-time de cand aveau ele 2 luni, dar muncesc de acasa) si mi-a zis sotul, esti nebuna, esti tot timpul cu ele, si dimineata si seara si in timpul zilei (ca doar ma duc la ele dc plang sau ceva, particip aproape la fiecare masa, se joaca in living langa mine cat muncesc, deci sunt aproape tot timpul sub ochii mei) m-am calmat.

nu stiu, eu incerc sa le cresc mai independente, nu le-am leganat pe picioare si chestii din astea niciodata (le-am tinut pe burta and stuff numai in primele 2 luni cand mai aveau colici); dupa baie sau masa de seara le pun in patut si se culca singurele, se mai joaca si pana la urma adorm, mai plang/maraie ele 2-3 minute asa, dar apoi se clameaza
daca urla si urla rau, ca mai face Ema din astea, atunci o iau la noi, ea e mai mamoasa, deci mai depinde si de copil, dar 70% din cazuri adorm si dorm singure la ele in camera


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

eu zic sa aveti grija si sa nu uitati ca suntem si femei si sotii, si nu numai mame; chiar dc ne-am dorit mult bebelusii si noi si ei/sotii nostrii, dupa 1-2 luni de acomodare cu bebe, eu zic ca treb sa revenim la viata dinainte de sarcina...parerea mea, acum fiecare face cum crede

Mergi la inceput