Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (73)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Felicitari Ralu, sa fie sanatosi, norocosi, sa va umple vietile de fericire! Refacere usoara si mult laptic.

Anne, noi numai impreuna i-am culcat, in patut la ei si s-au acomodat f bine impreuna. Mi se pare f complicat cum faceti voi. In plus eu am agenda cu mesele bbilor, pe ore -care cum a mancat, cand a facut kk, daca au varsat, orice alte evenimente, mi se pare utila.

Noi am facut azi vaccinul, infarixul, si sunt un pic miraiti. In rest suntem in acelasi minunat program cu mese la 3ore. Piticul azi la control 4.950, sora-sa 4.050. Nu e de mirare, el mananca de stinge, dupa ce lipaie 150 inca se linge pe buze, mai ales daca au avut laptic de lz mine integral in bibd. Cand e combinat parca nu mai e chiar asa haplea, insa nici eu nu potscoate mereu 280 pt amandoi, si asa mi-am batut recordurile.

Ioana, ce mai faceti.

Pup toata gashka de gemeniste


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Anne, multumesc mult, sa inteleg ca ai luat rezerva single, cu 3 consulturi neonatologice incluse, nu? Sotul a stat cu tine in maternitate? Mi-as dori ca al meu sa stea, pt suport moral macar, dar mai vedem...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

BRIGIT, si eu am avut agenda cu masa fiecaruia (ora, cantitate), nr. de scaune pe zi si greutate in fiecare seara...Asta pana la 4 luni, and am inceput diversificarea. Ce vremuri... Dar tu ce mult lapte ai!!! Iti doresc la mai mare!!!

ANNEMARY, si mie mi se pare f. complicat la voi...Eu ma mir ca rezisti de 2 luni sa te executi tot la 2 ore jumate-3 cu servitul mesei...Nu esti super obo? Eu cred ca as fi clacat demult...Jos palaria ptr. tine!

Noi suntem cu totii ok. Carla mai are zile in care doarme destul de putin dupa-masa (o ora si ceva), dar nu pot sa zic ca e rea pana seara, asa ca ne descurcam. Dar avem si extrema cealalta, el, care baga din plin la somn: ieri-4 ore si un sfert .
Deja incep sa fie mai cuminti, parca, pricep tot-tot ce li se spune, executa comenzi de genul: "du-te sus, aprinde lumina si adu jos la mama paturica ta!".
Am avut probleme cu Luca pana acum ca nu dorea in ruptul capului sa-i dea la sora-sa nicio jucarie; daca ea se juca frumos cu ceva imediat era acolo sa-i smulga din mana jucaria. Daca nu se intampla cum dorea el un lucru, se punea pe urlat ca din gura de sarpe. Mai ridic eu tonul la ei, dar tot ce primesc este un "ignore" total. Asa ca am inceput sa aplic metoda "coltul". De 2 ori, cand era rau, l-am luat de manuta, l-am dus la colt si i-am spus ca daca mai continua, va sta acolo. Nu va spun, ca a 3-a oara cand l-am amenintat cu "coltul", s-a dus singur acolo, cuminte, a stat pret de cateva secunde si s-a intors "mielusel".

Noi avem totusi o problema: OLITA. Nici in ruptul capului nu vor sa stea mai mult de 3 secunde . Stiu la ce se foloseste, stiu cand fac kk pe ei, imediat ma anunta, ma trag de mana sa-i duc la schimbat, dar pe olita refuza sa stea. Ma gandesc ca, in cel mai rau caz, voi astepta pana la vara, cand ii voi lasa prin curte numai cu chilotel si deranjati fiind vor accepta sa faca pe olita. Altceva nu stiu ce sa mai fac, ca am epuizat toate metodele

Va pup pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

Salutaree,
Dupa vreo 3 zile de chin, revin si eu :) Am stat mai putin pe net si am dormit ca ursoaica in hibernare ziua de multe ori, ca s-a cam dereglat programul de somn. Am reusit insa sa il lasam pe PapaBear sa mearga in teambuilding si sa stam prima noapte singuri acasa Ma gandeam ca nu o sa ma descurc, dar zici ca au vrut sa ne ajute brotacii. Inafara de un plans colicos pe la 4 de la Dragos, totul a fost calm. Ciprian s-a intors bineinteles devreme duminica, putin ingrijorat. Dar sper sa reusim pe 30 sa mergem toti 4 pana la Brasov sa ne mai aerisim creherii ;)

@Ralu
- bravooooos! Bine au venit pruncutii tai, sunt vanjosi! Tare bine ca nu au avut nevoie de altceva la nastere si sper ca si tu esti bine. Refacere rapida, odihna si laptic (mi-a placut urarea, o preiau cu drag :) )

@Anne
- suuuper simpatici nazdravanii tai! Cine a facut pozele? Reusite, felicitari fotografului, evident, mare noroc a avut cu asa grozavii de baieti! :D Sunt naturale, expresive si te fac sa vrei sa le mai vezi (am derulat de 3 ori, reunosc :P )

@Brigit - ieri am fost si noi la pediatra, Dragos are fix cat baiatul tau :D 4950, mancaiosul! Mara dupa tot episodul cu refluxul, acum s-a intors la biberon (sper eu nu pentru mult timp) si are 4600. Tu ai mai incercat sa ii pui la san?

@Anne si Brigit
- voi dati ceva suplimente de fier sau calciu bobocilor?

@Sugubina - cum e cu interviurile? Banuiesc ca deja esti cu job de nu te mai citim asa des? Asteptam sa ne zici daca e asa, cam cum le impaci pe toate :D

@mamici - nu a avut nimeni pana la urma probleme cu refluxul gastro-esofagian? Tare vreau sa revenim la san fara sa se mai chinuie mandra la masa. Dadea din cap ca in concertele hardrock, pe decibeli incredibili! Si cum a inceput sa planga cu lacrimi deja, mi se face inima cat un purice si-mi vine sa o tin strans-strans langa obrajori 4 ever, sa nu mai urle niciodata! Sterilizez iar biberoane si cand stii ce simplu e cu sanul, te inveti cu binele :/

Va pupcenkovicesc burtici si mamici cu bebici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

@Mmammarutza - acum am vazut si mesajul tau :))))) Uuuber-cute faza cu statul la colt singur! Luca al tau are personalitate, e clar Cum sa nu ii iubesti la nemurire?
Succes cu olitele, poate e mai bine sa fie in ritmul lor, mai ales daca nu ai constrangeri de genul ca trebuie sa ii duci la gradi unde sa fi scapat de scutec.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Da, IOANA, tot la asta ma gandesc si eu. Ca la ai mei inca nu e momentul ptr. olita, ca trebuie sa mai asteptam, dar cand aud in jurul meu despre copii de 1 an si 2-3 luni care stau si 20 min. pe "tron", ma gandesc ca ai mai voi avea scutec forever.
Despre reflux, nu am niciun sfat ptr. ca nu a fost cazul la noi. Dar din cate am inteles, problema se regleaza de la sine pe la 3 luni.
Suplimente, eu le-am dat Vigantol (si le dau in continuare), Fe (pana pe la 1 an si vreo 2 luni) si Ca lactic lui Luca. Fe ne-a fost recomandat ca aveau o usoara anemie, ba mai mult, Carla a avut si suflu sistolic. Lui i-am dat Ca lactic, la recomandarea medicului care i-a facut eco de sold ptr. ca nu avea formati nucleii de osificare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adde2510 spune:

Buna fetelor,


Am revenit si eu, insa nu cu vesti prea bune. Luni la dr. mi-a spus ca unul din copii e oprit in evolutie :( Nu avea activitate cardio nici la 6 sapt., nici acum la aproape 8. Cica medicii nu stiu de ce se intampla asta, din varii motive, sunt f. mici si sensibili. Am facut deja vreo 3 ecografii si nimic :( Celalalt creste, pare totul bine. Dar m-a deprimat destul de tare.


Multumesc Tonia, nu stiam ca se poate da gratuit Elevit-ul, sun chiar maine la med. de familie.

Intre timp, gineco si ecografistul sunt deosebit de draguti, m-au ajutat cu tot ce au putut pana acum, nu am platit decat f. putin. Ce-i drept il cunosc pe medicul ginecolog si el ma ajuta. Va trebui sa mai fac dublu test la 12 saptamani si ceva numit morfologie mai tarziu. Deja mi-e teama de ele, ori sunt eu speriata de bombe? Voua nu va era teama de testele astea pt. sindrom Down?

Exista ceva cu care sa combat oboseala din primele luni? Sau nu-mi ramane altceva de facut decat sa dorm?

Cu prietenul si cu parintii nu am vb inca pt. ca nu ma simt in stare. Mai tarziu. Deocamdata vad ca fac fata si asa, am sustinere si de aici si de la alti oameni.

Felicitari celor care au nascut! Altceva referitor la bebei nu stiu ce sa va spun (Anne-Mary, de ex.), citesc si eu ca sa ma pregatesc

Va pup pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

mammarutuza Cand eram gravida abia asteptam sa nasc pt ca citeam povestile proaspetelor mamici. Acum imi doresc sa creasca pt ca imi plac povestile mamicilor cu experienta
Oboseala ma loveste incepand cu ora 5.30-6 practic ora la care ajunge sotul acasa si cred ca al meu creier e setat sa reziste pana la ora aia. Tocmai pt ca se trezesc la 2 ore jumate-3, nu rezist sa ma trezesc cu amandoi. Eu cu unu si Lucian cu altu. Daca dormim toti 4 in pat, eu nu ma trezesc decat la baiatul arondat mie si efectiv nu-l aud pe cel de care e responsabil Lucian. A 2-a noapte rotim baietii iar eu ma trezesc la cel de langa mine si nu-l aud pe bb2. Noi am iesit cu colici din spital iar seara tudor plangea de iti zguduia sufletul. Nu l-am lasat in patut si l-am luat in pat cu noi. Stefan nu a avut crize puternice dar el era mic si singur in patut si ni s-a facut mila de el si l-am luat si pe el in pat. Acum nu-mi mai doresc sa-i las in patut atat de mult imi place sa-i am langa mine. Dorm in patut doar dupa baie si la prima trezire ii transferam in pat spre bucuria mea . Doar ca sotul se tot plange ca se trezeste din ora in ora indiferent de baiatul de care are grija noaptea si asta nu face decat sa ma ingrijoreze: ori ma trezesc din ora in ora sa-i hranesc pana ii dau la scoala, fie ma ocup de amandoi acum spre groaza mea. La 2 luni, am prietene care dorm 5 ore legate.

Adde, imi pare rau pt vestea primita.

Diana, am platit rezerva dubla dar mi-au dat una single. Nu am vrut sa stea cu mine. Ar fi bine daca ti ar da la etajul 4 ca sa fii aproape de bbi.

IOana, eu le dau doar Vigantol (cred ca la urmatoarea tura il schimb cu vitamina D3 romaneasca pt ca se pare ca multi copii care au primit vigantol au suferit de rahitism). Calciu se da cu precautie pt ca forteaza inchiderea fontanelei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

mmammarutza, indraznesc sa iti trimit un link. Departe de mine gandul sa dau sfaturi, eu sunt abia in faza de bebei la purtator, dar poate te ajuta:
www.desprecopii.com/info-id-9425-nm-Mersul-la-olita-timpuriu-poate-fi-periculos-pentru-copil.htm

Adde, imi pare nespus de rau ca unul s-a oprit in evolutie
E bine ca celalalt este ok. Eu am mereu emotii inainte de eco, pana imi spune ca au crescut bine. La dublu test, am fost stressata tot asa, sa iasa ecografia bine, pt ca la varsta mea, stiam ca probabilitatea de Down este mare. Gineco mi-a zis sa stau linistita ca la Down sunt rezultate statistice dar ca sunt importanti si alti factori. La morfologie masoara tot ce se poate la bebe, sa vada daca e dezvoltat normal.
Mult curaj in continuare si sa iti ajute Dzeu sa ai un copilas sanatos
Pup

Mutatie 677 C>T in gena MTHFR in stare heterozigota, Mutatie -675 4G in gena PAI- I A in stare heterozigota, Mutatie fact. XIII - genotip heterozigot

18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

TUSFERI, intr-adevar, nu sunt de acord cu folosirea olitei de la 7-8 luni cum am mai vazut cazuri. Eu am incercat sa-i pun pe olita prima data pe la 1 an si 3-4 luni. Acum au 1 an si 7 luni si stau max. 5 secunde. Niciodata nu i-am tinut cu forta, le repet intruna ca "se face pipi si kk pe olita", arata cu degetul spre olita si spun "kk", se uita la mine, imi spun "kk" si in secunda urmatoare ii vad cum se rosesc la fata si-si dau drumul sau imediat dupa ce au facut ma iau de mana si ma trag sus pe scari sa-i schimb. E clar deci ca au idee despre ce se intampla, doar ca nu doresc sa stea pe olita. Observ uneori ca stau pe ea imbracati fiind, iar in momentul in care le dau jos pantalonii si scutecul, e distractie maxima ptr. ca adora sa umble dezbracati prin casa . Ce sa mai stea pe olita cand se iau la intrecere peste tot in funduletul gol???

Mergi la inceput