Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (73)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

Bun venit burticilor noi
@Dianaradoi - multe emotii intradevar, imi pare rau sa aud dar ridic si eu o pancarda cu gand bun pentru voi Nu se supara nimeni daca te razgandeti :D Nu prea ai ce face tu in momentul asta, decat intr-adevar sa te mentii pozitiva. Sa-ti dea Bunul rabdare si optimism! Ca mergi la un alt eco acum sau in decembrie, data depinde de tine si e in functie de rabdarea si nelinistile inevitabile. Am vazut ca Alma a intrat fix ca sa-tipovesteasca experienta ei si sa te incurajeze ( Alma, frumos gestul!) Si eu cred ca sunt sanse mari sa fie eroare de eco si te asteptam cu vesti bune. Pana atunci, boboci cuminti si sanatosi in continuare!

pauza de bebicit, revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

da, alma m-a mai incurajat pana acum, insa din pacate eu nu am mess pe laptopul de serviciu si doar de pe asta scriu. atunci intrasem pe laptopul sotului meu cand am vb cu alma.

iti multumesc din suflet, alma, pt incurajari. incerc sa ma inarmez cu rabdare si credinta ca totul va fi bine. vreau doar sa traiasca si sa aiba o viata cat de cat normala, chiar daca diagnosticul se va mentine.

va multumesc si voua fetelor. acuma, ce-o vrea Dumnezeu. eu oricum mi-am dorit fetite gemene toata viata asa ca voi lua acest dar de la Dumnezeu cu bune si cu rele.

pupici

20 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

Asaaaaammm :)
@Adde - ma bucur sa vad ca ai tonus mai bun!! Si da, va ploua cu hainute ;) O sa pun si eu deoparte cate ceva, garantat nu va trebui sa le cumperi mai nimic la capitolul asta ;) Te asteptam cu vesti bune, sa creasca bobitzele sanatoase!

@Anne - am reusit sa vad cateva poze, dar nu cu bbs :P Despre pampersi, noi am incercat Huggies si Pampers, am ramas la ultimii pentru ca ne impacam bine cu ei. Ce sa zic, poate schimbati si mai des? Daca aflu ceva in plus, reiau subiectul.

Noi suntem "fericitii" posesori de reflux silentios, iar Mara a suferit cumplit la fiecare masa in 24h :( Azinoapte la 4 citeam in disperare. Se agita, se trage de la san dupa 5 min de supt, se agita rupta de foame, plange pana se inrosetste toata, se arcuieste si dupa mai bine de 1h de lupta si chin, mananca ff putin :/ Am vorbit de dimineata si cu pediatra (love her!) si aplicam toate metodele antireflux. Avand in vedere ca e normal, fiziologic pana la 6 luni si ca nu vreau sa inblocuim lm cu laptele special antireflux, sper doar ca se va ameliora situatia. Pentru cine e interesat de subiect, adaug 4 links utile:
http://acest topic este si pe site-ul Desprecopii/Refluxul-gastroesofagian/pirozis-si-boala-de-reflux-gastro-esofagian-la-copii-si-bebelusi_5742

http://custommademilk.wordpress.com/2009/02/27/screaming-crying-while-breastfeeding/

http://voices.yahoo.com/the-symptoms-silent-reflux-118493.html

http://www.babybeanbags.com.au/blog/health/silent-reflux-babie

@mamici - ati trecut prin asa ceva? cat a durat?
Pupcenkovici!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

Buna gemenistelor azi la noi au inceput greturile astazi mergem la eco nr 3 speram sa vedem auzim inimioare
Sa aveti o zi frumoasa

amalia tsakoniati
5+

FactotII in stare heterozigota Pai1 4g/4g homozigot glicoproteina IA C807T in stare heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Adde mai facem o incercare http://s511.beta.photobucket.com/user/anne-mary/library/mes%20garcons

pup fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Anne ce baietei frumosi ai domnita! M-am topit toata vazandu-i pe amindoi dormind unul linga altul. Sa fie sanatosi si sa te bucuri de ei draga mea
De care suzeta le-ai dat? vreo marca anume? Incerc sa imi fac lista cu ce am nevoie si va mai terorizez cu intrebari
Ioana sper sa urmeze zile mai bune pt pitica Mara Si eu tot la pampers o sa apelez pt inceput; sper sa ne impacam bine
Dianaradoi va fi bine, ai sa vezi , vor fi cele mai puternice si sanatoase fetite, asa sa iti ajute Dzeu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

fetele azi am vazut si auzit 2 inimioare bataioase si sunt topita dupa ele azi am trait o mare fericire tati deja se uita dupa al 2 bebe la eco

amalia tsakoniati
6+

FactotII in stare heterozigota Pai1 4g/4g homozigot glicoproteina IA C807T in stare heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adde2510 spune:

Buna fetelor!

Am intrat sa va salut si sa vad ce mai faceti. Cand m-am inscris pe forum, recunosc ca nu m-asteptam la atatea mesaje de incurajare, sunteti fantastice! Btw, pe ce thread-uri mai activati, unde mai pot sa pun intrebari despre sarcina? E o increngatura aici ca mi-ar lua o zi sa ma lamuresc ce si cum.

Azi au plecat parintii mei, i-am lasat in masina la stop. Au vrut sa-mi dea niste bani, am refuzat si am sarit din masina. Cred c-am fost socata cand pe holurile spitalului la cardio, Fundeni, mama m-anunta ca s-a interesat ea la o maternitate si trebuie sa ma grabesc, ca la gemeni pana in 2 luni... :( Cat de departe a mers ea... Tata la randul lui e distrus, cred ca mai are putin si plange, alt cuvant decat tragedie nu exista pt. situatia asta, eu cu 2 copii "bastarzi" (ca inca se mai foloseste cuvantul asta). Imi pare rau pt. ei, adica simt ca ei chiar sufera, dar nu mai am cuvinte nici pt. cat m-am consumat eu!

dianaradoi: fa ceva care sa-ti ia gandurile, sa nu te mai consumi, chiar si o activitate de rutina. Eu de ex. ascult un post in franceza si sunt atenta la cuvinte. Si mersul in natura face bine, eu mai simt bine in parc, cand vad flori, frunze...

tusferi: Trebuie sa spun ca eu am un istoric de depresie, am incercat sa fac terapie, mai multe... Daca mergi la un psihiatru si-i spui ca nu poti sa dormi, mai plangi, mai ai stari de tristete, iti pune diagnosticul de depresie. Acum depinde si la cine mergi ca, intr-adevar, unii chiar stau de vorba cu tine si incearca sa depisteze cat mai mult. Eu m-am intrebat daca e etic ce a facut psihiatra asta, mai ales c-as putea sa bag mana in foc ca vorbise mama cu ea dinainte.

Multumesc, Alma :) Sper sa fie asa, pt. ca de oameni care sa ma traga in jos, mi-a ajuns.

Ioana, esti f. tonica, ma faci sa rad!

Anne: Da, se vad, sunt asa de simpatici!!! Cred ca esti fericita :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Adriana, ai sa vezi ce bb frumosi ai sa ai si tu . Despre suzete am inteles ca o accepta pe cea din acelasi material din care este biberonul. Eu am bibe d ela Avent si suzete tot de la avent desi sunt scumpe in draci. Eu nu am vrut sa le dau suzete, dar pe la 3 saptamani, in plin puseu, disperata, imi aduc aminte ca am 2 suzete de la 2 seturi de biberoane cumparate. S-a facut liniste instantaneu si de atunci le tot folosesc.

Adde, ai sa ai parte de nopti nedormite la dublu, colici la dublu, pampersi, haine totul la dublu, dar cand ii vezi calare unul peste altul ai sa vezi ca uiti de toate. Sa nu iti imaginezi ca va fi usor. Cu siguranta este greu cu un copil si imi este greu si cu ajutorul sotului, dar este tare frumos. SI cu cat cresc, cu atat este mai frumos. Ai mei incep sa spuna inga inga si sunt simpatici rau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Adde, aici http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=175584&nm=Burtici-de-maiiunie-2013-11

sau aici: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=175557&nm=Gravidute-de-iulieaugust-2013-2 , in functie de data probabila a nasterii, gasesti gravidutze care discuta mai la subiect.
Iti tin si eu pumnii sa fie totul bine si te incurajez sa nu renunti la sarcina daca asta este ceea ce iti doresti. Nu traiesc parintii tai viata ta, tu ti-o traiesti. Si e datoria ta sa ti-o faci asa cum iti place. Nu va fi usor, dar nici imposibil de greu nu va fi. E minunat ca ai intrat pe acest forum, vei avea parte de sprijin si moral si material sivei putea sa iti face prietene pe viata. Sanatate multa, nervi de otel si sarcina usoara sa ai!



Mergi la inceput