Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (73)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Buna dimineata!
La incurajarile dragei noastre Brigit, pe care o pup cu drag (si pe gemenasii ei ii pup cu tot dragul), am intrat si eu sa ma prezint.

Sunt abia in 17 saptamani, dar fericita viitoare mamica de gemenasi. Conform spuselor lui Iosup ar fi fetita si baietel

Nu am ce impartasi din experienta mea, ca va citesc cu nesat, in fiecare zi, de la 7 saptamani cand am aflat ca voi avea gemenasi. Sarcina este obtinuta prin FIV, dupa 5 ani de a ramane insarcinata.

Am intrat in primul rand sa o incurajez pe Adde! Adde, sunt sigura ca absolut toate fetele de aici, fara exceptie te vor incuraja sa pastrezi gemenasii si in niciun caz sa faci avort, asa cum iti zic parintii. Este poate ultima ta sansa de a avea copii. Nu vreau sa fiu prapastioasa, dar nu poti stii. Zici ca incerci deja de ceva timp si ca iti doresti mult. Nu se stie daca mai tarziu vei mai putea ramane insarcinata. Eu am 40 si incerc de la 35. Intre timp am ajuns si la menopauza, sau foarte aproape de ea, rezerva mea ovariana ajungand insignifianta, iar ovocitele ramase au fost de proasta calitate, deci FIV-urile nu au dat rezultat. Am apelat la donatoare de ovocite, in Cehia, si nu au costat deloc putin... Multumesc lui Dzeu ca am un salariu rezonabil, ca altfel nu imi permiteam tratamentele.

Nici eu nu sunt casatorita. Este drept ca tatal gemenilor mei este alaturi de mine 100% iar mama zboara de fericire de cand am anuntat-o, din saptamana a 10-a, dar consider ca am evoluat suficient de mult incat sa nu mai fie o rusine faptul ca ai copii si nu esti casatorita. Rusinea e in capul nostru si al parintilor nostri (atunci cand este cazul). Vecinii din sat nu sunt familia parintilor tai, tu esti copilul lor si tu esti mai importanta decat vorbele vecinilor.

NU renunta! Sunt foarte multe mamici de gemenasi care te vor putea ajuta cu hainute si alte obiecte de care nu mai au nevoie. Poti sta 2 ani acasa, pt ca daca primesti salariul minim pe economie este mai convenabil sa stai acasa 2 ani. Dupa aceea poti sa ii dai la cresa, la gradinita... Poate iti gasesti si un serviciu mai bine platit. Tatal copiilor nu vrea sa se implice deloc? Poate te mai ajuta si el financiar...

Iti tinem pumnii si fii ferma pe pozitii!

@dianaradoi:

Citat:
citat din mesajul lui dianaradoi



p.s. pentru adde - concediul prenatal e 85% din salariul brut, de-asta e mai mult decat iei normal (netul e in jur de 70% din brut).

20 +


Concediul prenatal este cel de sarcina si lauzie, de 126 zile? In aceste 126 zile se plateste 85% din brut? Sigur? Ar fi super...
Inca o intrebare: Daca imi iau doar 30 zile inainte de nastere si restul de zile dupa nastere, primest tot 85% din brut? Apoi concediul pentru cresterea copilului incepe dupa ce se termina concediul de sarcina si lauzie sau incepe automat de cand nasti?

Scuze ca am asa multe intrebari, dar la job mi-e greu sa intreb. Am o singura persoana care imi poate raspunde la intrebarile acestea, iar persoana respectiva ori este plecata (n-am mai vazut-o de o saptamana) ori este foarte ocupata si nu are timp. Mi-a pus legea in brate si mi-a zis sa citesc acolo. Am citit de 5 ori si nu pot sa zic ca m-am lamurit prea bine...

Va imbratisez cu drag pe toate am toata admiratia pentru voi, pentru cat de bine va descurcati cu piticii vostri, cites si invat de la voi, trebuie sa ma apuc sa iau notite, ca informatiile de la voi sunt de nepretuit.

Le pup si pe viitoarele mamici - cu unele dintre ele ma intalnesc si pe alte subiecte (Teli, Amalia, Eva...)

Mutatie 677 C>T in gena MTHFR in stare heterozigota, Mutatie -675 4G in gena PAI- I A in stare heterozigota, Mutatie fact. XIII - genotip heterozigot

17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teli spune:

Diancic , doctorul meu nu e genul - hai sa facem preventiv - asa ca la intrebarea mea despre dexa a zis ca nu e inca vb de prematuritate asa ca sa lasam lucrurile sa curga firesc si daca e cazul facem
La fel mi-a facut si cu cerclajul , mi l-a facut cand a fost el convins de scurtarea colului .E un medic destul de optimist de care eu am mare nevoie pt ca sunt prapastioasa din fire si el ma aduce pe linia de plutire.
O zi buna sa aveti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonia1 spune:

Bine ai venit Tusferi,sa ai o sarcina usoara si la termen.

Adde sa fi tare ,sa nu renunti la sarcina orice sar intampa,ai sa vezi ca Dumnezeu te va bincuvanta si te va ajuta cum nici nu te astepti.

Monica ce faci,ce greutati au bebeii,ce doza de dexa faci (o fiola sau una jumate la 12)?

Teli stai bine cu colul mai ales ca ai cerclaj,eu nu am de asta mi-e mai frica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Brigit, eu ii schimb de pampers de 5-7 ori pe timpul zilei. Mi se pare suficient. Eu cu pampersii sunt suparata rau. Am incercat pampers premium nr 1, huggies nr 1, pampers nr 2, libero nr 2, huggies nr 2 acum am sa incerc baby love nr 2 pt stefan si pampers nr 3 pt tudor. La toate cele incercate am scapat pipi pe peste tot: pe sus, pe lateral . Am cumparat huse impermeabile pt saltele si pt perne si nu gasesc pt pilota ca as avea nevoie si pt ea. Am incercat sa pun puta in fel si chip, sa ii strang in fel si chip dar eu nu am sorti de izbanda. CU siguranta e o problema la mine de vreme ce alte mamici de baieti nu au problema asta. Daca gasesti ceva nr 3, de care esti multumita, zi-mi si mie. Orice numai Pampers nu si daca se poate sa nu miroasa. De ce s-au gandit astia ca este ok sa miroasa pampersul, nu stiu

Adde eu nu mai comentez. Sa ma dracuie maica-mea???? Si apoi sa o primesc in casa???? Eu nu concep asa ceva. Eu nu i-as lasa in preajma copiilor cel putin pana nu isi cer scuze. Sa fac avort? Asta e sfat? Doamne ce m-am enervat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

tusferi, concediul prenatal e intr-adevar cel de 126 de zile. primesti 85% din brut, intr-adevar. s-ar putea sa fie un plafon, undeva la 8400 RON pe luna, daca nu mai insel.

evident ca poti sa iti iei 30 de zile inainte de nastere si restul dupa. dupa ce termini concediul prenatal, poti sa intri in concediul pt cresterea copilului timp in care vei primi indemnizatia de crestere.

daca ai nevoie de alt concediu inainte de cele 30 de zile, poti intra in concediu medical simplu, cu diagnostic de la medicul curant. poti lua intre 75 - 100 % din brut (100% se ia doar in caz de urgente si doar pt 5 zile) dar, vb cu medicul si vezi ce faci.

te pup

20 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

eu nu sunt asa bine psihic. am fost ieri la eco morfo de t2 si una dintre fetite nu e bine deloc. nu au reusit sa ii vada rinichiul drept iar inimioara e indreptata spre dreapta si e suspecta si de hipoplazie pulmonara dreapta (adica ori nu are deloc plamanul drept ori e subdezvoltat...).

am o re-evaluare pe 6 decembrie si pana atunci, cu Dumnezeu inainte. ce altceva pot sa fac? off... :(

20 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Diana, multumesc pentru raspuns Eu mai am si CO destul de mult, intentionez sa intru la 28 sapt in CO iar apoi concediu de sarcina. Asta daca da DD sa fie totul ok si sa nu fie nevoie sa stau la pat. Daca e nevoie mai devreme, o sa intru mai devreme.
Imi pare nespus de rau pentru supararea ta. Eu as zice sa ceri si alta parere, sa nu stai suparata pana in decembrie, poate totul este ok de fapt.
Ma la DD pt tine, sa fie totul bine!


Mutatie 677 C>T in gena MTHFR in stare heterozigota, Mutatie -675 4G in gena PAI- I A in stare heterozigota, Mutatie fact. XIII - genotip heterozigot

17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adde2510 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dianaradoi

eu nu sunt asa bine psihic. am fost ieri la eco morfo de t2 si una dintre fetite nu e bine deloc. nu au reusit sa ii vada rinichiul drept iar inimioara e indreptata spre dreapta si e suspecta si de hipoplazie pulmonara dreapta (adica ori nu are deloc plamanul drept ori e subdezvoltat...).

am o re-evaluare pe 6 decembrie si pana atunci, cu Dumnezeu inainte. ce altceva pot sa fac? off... :(

20 +


Diana, nu fii trista. Vreau sa-ti spun ca sunt alaturi de tine si o sa ma gandesc la tine, sa-ti fie bine. Intr-adevar, poate-i bine sa mai cauti o a doua opinie pana pe 6 Dec. Eu sunt la inceput cu sarcina, abia incep sa ma acomodez, nu cunosc nici termenii, nici nimic :D Chiar si asa incep sa inteleg ce-i in sufletul unei femei in momentele astea. Cred ca si tu mi-ai zis si toata lumea de aici, psihicul nostru trebuie sa fie bun, strong, deci capul sus, te rog!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adde2510 spune:

Teli: Of, nici nu-mi vine sa cred ce citesc pe aici, obturatie de trompe uterine?? Bine ca a trecut si ai fost puternica sa lupti.

Nu ma deranjeaza daca ma intrebi de tatal copiilor, de fapt nu ma deranjeaza nicio intrebare. Am incercat sa vb. cu el, am zis ca merita sa incerc. Dar fara prea mare succes. I-am zis ca o sa am nevoie de ajutor si ma refeream la cel financiar, nu acum, azi, ci poate cand chiar n-o sa pot eu. Nu are si nici nu are de ce sa faca demersuri! "Nu esti nevasta mea!" Am impresia ca uneori trece din ironie in disperare, are stari. Cunoscandu-l insa, cred ca nu ma va ajuta, nici acum, nici mai tarziu. :( Momentan eu nu mai insist, e intr-o alta relatie, are viata lui, chiar n-are sens. Deci nici moral, emotional, sa se implice, nu, nu cred.

Diancic: Ce ingerasi? Ca m-apuca si rasul, pana acum mi s-au dat nenumarate exemple de parinti, bunici, bone care nu fac fata unor copii care urla non-stop. Am ajuns sa intreb mame daca au fost traumatizate la nastere si in primele luni. Si cat dureaza, iti mai revii??

Tusferi: ... Ma gandeam eu ca sunt atatea femei care s-au chinuit efectiv sa aiba copii, dar cred ca nici nu banuiesc cate... Imi pare extrem de rau :( Aveti grija de voi. Asta cu rusinea e din alte secole, dar oamenii nu evolueaza. Ma intreba tata, de ce nu vreau eu o familie, de ce sa nu astept sa-mi fac o familie? Pai eu n-am vrut? Si acum ce sa fac, ca intr-adevar, poate e marea mea sansa!

Tonia: Sunt o binecuvantare pentru mine cuvintele tale Nici nu se pune problema sa renunt. Daca era asa, nu mai intram pe aici si nici nu mai era nevoie de munca de convingere. Parca cu cat se pune mai multa lume impotriva mea, cu atat sunt mai hotarata :D

Anne-Mary: Si eu mi-am zis de multe ori ca nu se poate asa ceva, asemenea limbaj si comportament, dar lucrurile astea au fost f dese, repetate in familia mea. Am incercat de "n" ori sa pun piciorul in prag, n-am putut, n-am stiut cum. Exista o dependenta mare si cred ca un soi de santaj :D Ii vad ca se supara, ca sufera, se consuma si mi-e mila de ei. Plus ca mama e cu inima, deci oricand poate face vreun infarct si cine mai stie ce. Oricat de aberant ar suna unele lucruri si chiar daca nu le cred, pur si simplu ma conformez, executarea! Ei de acuma sunt si mirati ca inca o tin pe a mea.


Sa va mai spun ca azi am ajuns si la psihiatru de mana cu parintii mei? Cred c-o sa va distrati cu mine :)) Pt. ei este o adevarata tragedie ce se intampla, ei cred ca eu nu mai vad lucrurile clar, realitatea inconjuratoare. Si bineinteles vreau sa ii oblig pe ei sa-mi creasca copiii si sa imi oblig si fostul partener ("vreun tigan") sa-si schimbe viata ca asa vreau eu. Asa am eu o ambitie! Psihiatra a inceput direct asaltul, ca stie ca tatal a disparut in ceata si a tinut-o tot asa. Femeile fac copii si la 60 de ani in ziua de azi, chiuretajele sunt simple si safe, exista femei puternice in lume, dar eu nu sunt una dintre ele, "groaznic" e cuvantul, bla bla bla, aceleasi texte. M-am enervat, dar pt. ca m-asteptam la asta, am rezistat. Dupa vreun sfert de ora puteam sa vad capitularea pe fata ei!

So, am unele momente de cadere in care ma gandesc la toate relele care ar putea sa mi se intample, dar parca nu asa de dese. Toata lumea imi spune sa gandesc pragmatic, pe termen lung, sa-mi fac eu planuri, sa ma interesez de toate optiunile si drepturile pe care le au mamele. Ceea ce o sa si fac... :)


Cam asta deocamdata, va pup si o sa incerc sa intru mai des!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Diana, imi pare nespus de rau pt vestile primite. Incearca o alta parere. Herghelegiu este f bun si ti-l recomand pt ecografii. Nu stiu ce altceva sa-ti spun si sa te ajut

Adde, ai putea sa scrii o carte la cate ai patit :). Punandu-ma in locul tau m-as gandi asa: La 35 de ani nu mai sunt tinerica oricat de tare ar sustine treaba asta mama (ea la ce varsta te-a facut?). Pana gasesc un alt barbat, pana decid daca vreau un copil cu el ajung la menopauza; am posibilitatea sa stau 2 ani acasa cu ei si daca sunt cumpatata ma descurc cu 1600 lei 2 ani. Plus ca ma ajuta fetele cu hainute, jucarii si fac o economie la astea. Dupa 2 ani pot da copiii la cresa apoi la gradinita. Daca zici ca asta e atitudinea naturala a parintilor tai, eu una, la modul cel mai serios m-as gandi sa limitez contactul cu ei. Tu stii mai bine cum te-a afectat comportamentul lor si cat te risti sa aiba de suferit copiii tai. Eu pe maica-mea nu intentionez sa o las singura cu copiii mei pt ca ne-a batut pe mine si pe fratii mei crunt. Nu am garantia ca nu si-ar varsa nervii si frustarile pe baietii mei si de aceea singura cu ei nu va sta. De asemenea as cauta un grup de suport cu mamici singure. Eu chiar cred ca am mari sanse sa nu o iau razna daca sunt intr-un grup pt ca am o problema cu care sigur s-a confruntat cineva si gasesti o solutie. Inclusiv cum te descurci cu carutul....sa vezi ce de solutii care mai decare mai ingenioase au gasit fetele.
revin....se trezira kinderii

Mergi la inceput