Colectia de toamna-iarna 2005 (41)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

La multi ani Rachel!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

la multi ani Iulia si Alex!
la multi ani Rachel!
Mamici, va asteptam cu vesti despe voi!

Eu m-am delectat citind din urma, am nimerit in toamna lui 2010 cand eu ma pregateam de operatie si imi doream bb3, Alinush manca carnaciori de Frankfurt, placinta cu branza si se lupta cu muncitorii asteptand-o pe Alessia, Anda il opera pe Nic de polipi si se gandea sa-l dea la scoala mai devreme, Corap tocmai se intorsese din vacanta la Londra si facea cronicuta, Morgano era fericita ca terminase divortul, Cami avea probleme de comunicare cu sotul, Bic era si ea f activa, faina atmosfera!

Acum s-a pustiit pe aici, din pacate.

La voi cati bani se strang la scoala pt serbare, MN, MC, ce-o fi? Am fost aseara la sedinta la Nati si vad ca e o dezorganizare completa. S-au strans initial 100 lei, apoi inca 50 care sa acopere tot. Serbarea va fi pe formatul copiii canta colinde, vine mosul, le da cate un cadou si face un mic entertainment si apoi vor manca piscoturi, suc, prajiturele. Unele mamici vor si poezii, eu sunt contra, 26 de poezii - o sa innebunim acolo.

La Silvia s-au strans cate 100 de lei din care se va cumpara cate o atentie de Craciun profesori si directoare ( pt ca a fost f draguta si ne-a repartizat profi buni). La Silvia nu mai e cazul nici de serbare, nici de mosi, nici de cadou la scoala pt copii. Sunt maaaaari.bin schimb dau teze, a dat ieri la romana si luni mate.

Dupa cum veti am sedintat cu parintii intens saptamana asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Rachel, La Multi Ani fericiti si sanatosi si impliniti alaturi de familia ta draga!
Ina, sa-ti traiasca mandretea de fata!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Da mai Lavi e pustiu...
La noi 110-120 la gradi cu tot
La sc 100 cu tot
Serbari clasice, costum national la gradi si uniforma la sc
Mi se pare scump dar asta e

Trag de ai mei baieti sa mai faca ceva extra si nimic, azi abia au vrut la sah le-am platit 3 sed la amandoi

As vrea sa faca si ceva gen karate dar nu vrea v.
El vrea fotbal dar cu ochelarii lui nu stiu ce sa zic
Of of
Poate ma invrednicesc sa ii duc la patinuar cand se deschide



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Neata, tot eu,

Eu consider ca ies (mai) ieftin pt ca inainte la gradi mai duceam si cate o atentie pt educatoare, ingrijitoare, directoare si asistenta, la scoala mai duc doar flori, am terminat-o cu pungutele pt ca invatatoarele si profesorii au si rol de evaluare si deci s-ar considera spaga pt favoritisme si note mari ceea ce urasc. La gradi oricum meritau din plin pt ca mi le-au primit de cand erau mici, mai scapau cate un pipi in pat, plangeau dimineata, mai varsau ciorba pe ele sau le curgeau mereu mucii si trebuia sa tot stea cu servetele dupa ele.

Corap te-ai reparat? N-am indraznit sa te sun gandindu-ma la ce a fost in gatul tau. Mama ta ce mai face, a repetat analiza?
Nati m-a intrebat cand ne mai vedem cu Anais.

Ilenutza, extrascolar doar inotul, sambata de la 9 si in rest logopedia pt Nati si corul scolii pt Silvia .
Ar merita Nati dusa la ceva desen pt ca toata lumea zice ca e talentata si eventual ambele la engleza ( desi pt Nati as astepta sa scrie, nu vreau engleza pe baza de colorat) dar atat pot eu acum fizic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Lavi cu engleza eu astept sa scrie/ citeasca si apoi ii duc la british ca sa invete ca lumea, sa isi ia si diplomele sa stim o treaba, asa la o dna prof oarecare cred ca e pierdere de vreme
Tu unde stai ca a cand mergi la inot?
Si la grupa lui A nu mai posteaza nimeni . S -au mutat tot pe fb

Stau la coada sa depun pt indemnizatie, e a 4 a oara cand vin
Si eu vreau sa il dau pe a . In sc e o dna care e ok, poate din ianuarie


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

:) hola

m-am reparat, acu' sunt cu drag si spor la serviciu; multumesc de urarile de sanatate. a fost absolut oribil...

lavi, pana lunea viitoare inclusiv am programul incarcat, dupa aceea e liber la intalniri... si n-o da inca la desen pe nati, e fix la varsta la care se poate "strica" (adica la varsta la care ia de bun stilul profesorului).

la multi ani! tuturor piticilor pe care i-am ratat. (ili de feli, iris de cristina, amalia de alinush, rachel de ina).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

La engleza Noki o are pe Sarah la International House ( cred) care e langa mine. Noki, esti multumita? Eu citisem pe forum impresii bune despre ei, dar apoi mai multe mamici din clasa Silviei mi-au zis ca n-au invatat copiii ma lucru si au ajuns la meditatii. Eu n-as vrea meditatii, nu-mi place forma asta de invatamant, o urasc, nu stiu de ce. Adica stiu dar nu detaliez. As prefera undeva unde sa faca pe grupe de cursanti, grupe mici si sa converseze mult. De British council zici? Detaliaza, te rog! La ce varsta ar merge? As da-o pe Silvia macar, ca ea deja e alfabetizata.

Edit: citind aici obiectivele si metoda de lucru nu ma prea intereseaza decat ciclul doi.
http://www.britishcouncil.ro/teachingcentre/Children_ro.html
La ciclul I mi se pare mai mult ala-bala-portocala.
Ai referinte bune, ca se chiar face treaba serioasa acolo?

Si acum imi pare rau ca m-am chinuit sa o duc pe Silvia un an la un curs de engleza, erau diar 4 copii in grupa si speram sa progreseze, sa converseze si cand colo ei mai mult au colorat, lipit si decuupat, au invatat culorile, fructele si legumele si sa numere pana la 10 si pt asta eu ma chinuiam cu caruciorul cu Nati prin nameti, poaie, ceata, samd.

Inot -noi stam in Tineretului asa ca ele fac la club Daimon, langa Polivalenta, am mai scris. Conditii bune, antrenoarea simpatica, Silvia a invatat repede si bine, Nati mai catinel. Silvia e mai cu aptitudini sportive, Nati mai putin. Costa 700 lei parca abonamentul de 20 de sedinte valabil 2 luni. In mod normal se merge de 2 ori pe saptamana dar noi mergem o data pt ca deja fac " de intretinere" ca sa zic asa. Antrenorii sunt flexibili, ne accepta sa ne lungim cu abonamentul mai mult de 2 luni daca nu apucam sa-l facem ( absente, raceli, samd). Folosesc amandoua surorile sedinte de pe acelasi abonament, altfel, la 10 sedinte ar fi venit un pic mai scump.

Cora, multu de sfat si ma bucur ca esti bine. Dupa 1 decembrie vorbim sa se vada fetele :). Sora-mea stiu ca a fost la casa pionierilor la desen dar undeva din ciclul 2 parca. Imi amintesc ca mergea singura cu tramvaiul acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri__b spune:

hello
first, un mare LA MULTI ANI! sarbatoritilor nenominalizati.
second Corap ma bucur ca te-ai reparat

Ile tot nu-mi vine sa cred ca ai bb, mai raman blocata ptr cateva secunde cand vad semnatura, scrii de dintisori...

Miercuri avem si noi sedinta la scoala, probabil MN si MC sunt pe lista de discutii.Ptr d-na am comandat de pe e bay,David face si la afterscool tot cu ea, plus ca imi place cum se poarta cu copii.
La scoala e ok, a inceput sa scrie caligrafic , sunt multumita, a avut dictare la romana, nu a pus punc la sfarsit de propozitie, discutam pe tema asta.A doua zi iar dictare, singura greseala- nu a pus punct la sfarsit de propozitie.
e asa cu capul in nori uneori...era singurul din clasa care nu predase fisele de lucru, imprumuta rezerve de stilou ptr ca uita unde sunt in ghiozdan, noroc ca i-am spus d-nei ca are si el si acum le cauta impreuna.

A fost Sorin ieri la Metro, a profitat de cei 40% reducere la jucarii , cred ca am terminat cu cadourile ptr David.
eu voiam o anumita masina de facut piine, nu a fost redusa nicaieri de black friday.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Miri chiar ma intrebam ce mai faceti

Mai si mie mi se intampla sa uit, de ex azi am lasat-o la usa unui magazin in dormind, eram si cu A si am uitat de ea pur si simplu
mi-a adus aminte vanzatoarea cica serviti-o mai rpd pe dna ca are caruciorul afara

Cu engleza stiu din experienta , am facut la Lexis in grup organizat, mtd Cambridge si mi-am luat si CAE in 3 ani , stiu si acum desi nu prea am avut ocazia sa vb.Pretul nu este f mare, prof sunt nativi deci se merita.Manualele sunt super.

Cora deci zici sa nu il dau acum la desen pe A?el este super talentat face niste desene de raman masca ( io am 2 maini stangi)

Mergi la inceput