Colectia de toamna-iarna 2005 (41)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Ile, La Multi Ani fericiti si aici!
Unde va mutati?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Am fost aseara la gineco pt control de rutina, ocazie cu care mi-a facut o vizita nostalgia, anul trecut pe vremea asta eram graviduta cu Amisor. Asa ca m-am dus sa citesc din urma forumul de anul trecut si am vazut ca tu, Camelia ai fost prima care ai sugerau numele Amalia , asa ca ti-am dat, retroactiv, un aprob la mesaj. Voi ce ati mai facut cu planurile de bb2? Abandonat planul sau nu a iesit?

Nati azi vad ca a primit si un pachetel Kinder, asa mai vin de acasa si mamicile astea Moase Nicolete.

Edit: tot eu: Ami azi a implinit 7 luni si tot azi s-a ridicat pentru prima oara singura in picioare, in patut. Eu o lasasem asezata in patut sa se joace cu jucariile pana intindeam rufele in balcon si cand m-am intors am gasit-o in picioare, tinandu-se de marginea patutului, cu o mutrita foarte vesela, de invingatoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:


sunt si eu pe-aici, numai ca-s hatranita si nu vreau sa transmit starea.
bine, acu' nu mai sunt chiar asa - mai am vreo cateva rezultate la analize de asteptat (pt virusul epstein - barr si pt mononucleoza infectioasa), dar la ecografie a iesit ganglionul ok, vascularizat, se pp ca produce anticorpi ca nebunu' si trebuie doar sa o feresc de virusi pana se mai retrage - prin urmare nu merge la gradi (drept pentru care se da cu fundu' de pamant). ficatul si pancreasul sunt ok.

ile, la multi ani!

meems, mama e bine, multumesc de intrebare. se pare ca toate testele au iesit nasol din cauza infectiei - dar acum e ok, va repeta colonoscopia anul viitor in primavara. pana atunci - nimic special.

in alta ordine de idei, mi-a facut andrei clasamentul materiilor:
FAVORITA: sport
locul 2, f aproape: matematica
3: spaniola
4: cunostinte despre mediu
5: abilitati practice
6: muzica
oribile:
7: romana
8: desen
(religie nu face)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Aoleu, nu se reparase Anais? Sanatate multa!
Ma bucur ca mama ta e bine!

Ami asta mi-a facut figura. Nu a vrut sa manance pranzul, am zis OK, mai tarziu. Apoi s-a marait si m-a fentat sa-i dau san crezand ca va adormi. Acum nici n-a adormit, e maraita in continuare iar pranz no way dupa laptele de la bord.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

pai se pare ca s-a reparat excesiv...
ma rog, pana acu habar n-aveam unde are omu' ganglioni. am aflat acum...

pupa-ti mandra si ureaza-i sapte lunisoare placute :) si multe-nainte.
po' vrea tort, nu legume de pranz :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Unde e ganglionul inflamat? Eu ii stiu doar pe cei inghinali, axile si gat.
Ganglionii se mai umfla la infectii si raman umflati si dupa, o perioada, nu te ingrijora f tare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

pai ai de la gat. dar eu n-am avut niciodata ganglioni inflamati, de-aia nici nu stiam exact ce-s.
dr. ecografista ne-a spus ca poa' sa dureze si luni de zile pana se retrage... ma rog, bine ca e bine per ansamblu.
(cu ocazia asta am aflat si ca a avut mai de mult infectie cu citomegalovirus - ma intreb de unde naiba o fi luat-o.)

edit: cum sa nu ma fi ingrijorat cand i s-a dublat dimensiunea gatului...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Cora, CMV circula si el prin aer, il poti confunda cu o viroza obisnuita. Dar in afara sarcinii am inteles ca nu e periculos. Si eu am avut si nu stiu cand.
Te cred ca te-ai speriat daca s-a umflat asa tare gatul.

Edit: tot eu, Meems, ti-am vazut o gramada de poze, am dat iama prin contul comun :). Foarte frumoase si elegante sunteti voi, fetele! M-am bucurat sa le vad si pe Bic si Smaranda, ce frumos ca v-ati intalnit! Am fost impresionata de desfasurarea de forte de la Baby Shower, nu imi imaginam ca e o petrecere chiar asa mare! E primul copil al prietenei tale?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Lavi, pupam domnisoara de 7 luni!
Ha-ha, da, eu tot trimit poze in contul comun... De intalnirea cu Bic am amintit pe fb, tot acolo postasem initial si pozele; a fost tare draguta revederea.
Baby shower-ul in general nu e un eveniment de o chiar asa mare amploare, insa cel al prietenei mele a fost. E primul ei copil, dupa 11 ani de incercari, si nenumarate vesti proaste de la doctori. Si-au dorit copilul asta cu orice chip! Si Dumnezeu le-a indeplinit dorinta.

Corap, ma bucur ca mama ta e bine! Anais!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

11ani, ce greu trebuie sa le fi fost! Ma bucur mult pt ei ca si-au vazut visul cu ochii si il tin in brate.

Devine nasoala treaba cu FB-ul, am cam ramas in afara discutiilor. Dar aici e frumos ca pot citi din urma. Azi am citit de anul trecut, am aflat ca Ile isi cumparase apt nou in care acum se muta, am aflat ca Corap are masina de spalat cu uscator inclus, de la ce marca? Esti multumita?

Am vazut ca anul trecut pe vremea asta in acelasi stadiu eram noi cu apt dar pe V nu-l trage inima nici acum sa cumparam. Asa ca ne-am hotarat sa ne luam totusi masina de spalat vase dupa Anul Nou cand se va potoli traficul din oras si agitatia din magazine. Pt asta va trebui sa refacem un corp din mobila de bucatarie, sa o incastram acolo. Ne-am saturat amandoi de spalat vase, mai ales eu si mai ales de cand cu diversificarea, mancam 4 persoane acasa.

Apropo de discutiile de anul trecut, Ina cum mai esti cu mana si cu incheieturile? Ce mai faceti voi, mi-e dor de tine!

Mergi la inceput