Colectia de toamna-iarna 2005 (41)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miri__b spune:

da, cel mai mult imi doresc sa reinceapa inotul. dc nu isi schimba unul dintre noi jobul nu sunt sanse. castigam putin, platim afterscool ( salariul meu pe o saptamana), mai avem si rate la banca, tre sa-i dau si maica-mii bani ( fumeaza de stinge si ii ajunge pensia ei doar ptr tigari) eu tre sa ii dau bani de medicamente, mancare, lemne , restul.
Sorin merge des la dentist,are ce sa-i de de lucru. i-a dat maica-sa bani de la bunica-sa,( banii de inmormantare cica). incercam sa intram cat mai putin in ei.
cred ca de-aia tot visez pomeni de la altii!!

ortopedul ne-a recomandat, inot, atletism si bicicleta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Eu zic sa incerci totusi sa vb cu proful, sa intrebi ce probleme sunt, (si ca sa sa se simta el important ca iti face o favoare) , sa te plangi putin, cum ca copilul are probleme cu un picior, i s-a recomandat miscare dar nu poate performanta, si ca daca poate sa aiba intelegere pt el si intreaba-l tu ce poti sa faci ca sa aveti o colaborare buna, ai putea sa convingi copilul sa fie mai ascultator, de-astea. Daca pui problema in felul asta nu poate sa te refuze, io asa zic. Mergi si tu cu un decolteu :) nu cu mainile in sold si pusa pe scandal.

Intreaba daca se face ceva sport in scoala in afara orelor, la noi se face baschet, nu stiu daca se plateste sau nu, baietii din clasa Silviei au castigat locul I pe sector si ceva cupa pe municipiu, sunt f incantati de baschet si copiii si parintii. Am inteles ca scoala are traditie pe baschet. Poate este ceva similar si la voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

miri, in faza I asculta de vocea ratiunii (aka lavi :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Noi am avut liber saptamana trecuta de Sarbatoarea Multumirii, si parca mi-am iesit din ritm. Am stat pe langa casa in zilele libere (si am zis ca la anul nu mai repetam experienta, ca numai am lalait-o nefacand nimic productiv...), dar am reusit s-o scoatem pe Rianna la mini-golf intr-una din zile si taaare s-a bucurat!

Crissy, si Rianna mai face greselile de care aminteai tu, la matematica. De ex. i-am dat sa rezolve 2+_=5, mi-a spus ca cifra lipsa e 7. Si de multe ori chiar si la scaderi ea face adunari.

Pe timpul vacantei Rianna a avut de facut un proiect cu decupat doua inimi; pe una din ele a trebuit sa deseneze steagul Americii si pe spate sa descrie (in cuvinte, desene, sau poze) traditii si activitati pe care le facem impreuna ca familie; pe cealalta a trebuit sa deseneze steagul tarii noastre de bastina si pe spate sa scrie 2-3 lucruri despre tara respectiva. Vineri duc toti copiii proiectele terminate la scoala si vor avea o discutie in clasa despre tara de bastina a fiecaruia.

Miri, si eu inclin sa zic ca Lavi, o discutie calma si adulta cu proful de sport s-ar putea sa te scoata din incurcatura.

Corap, ce mai face mama ta?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri__b spune:

asaaaa
vin de la sedinta.
inainte a fost sedinta cu parintii pe toata scoala. subiectul pe tapet a fost profesorul de sport care da note prea mici si strica mediile copiilor.
invatatoarea ia luat apararea, a spus ca e o materie ca oricare alta si ca e normal ca acel profesor sa respecte un barem si sa puncteze copilul in functie de atingerea obiectivelor stabilite.
Tot invatatoarea a promis ca data viitoare va discuta cu profu de sport despre situatia lui David, sa vedem cum stau lucrurile martea viitoare.dar a sugerat ca se pot aduce scutire medicala dc consideram ca nu avem alta solutie.
Am inteles de la o mamica ca il umileste pe copil de fata cu ceilalti copii dc nu poate executa exercitiul impus de el.

la sedinta noastra, al meu copil a fost nominalizat ca citeste cel mai bine din clasa( ii pune la ora de lectura numai pe cei care vor) si cu intonatie... aveam o inimaaaa, si un nod in gaaat.
a mai fost nominalizat ca se intoarce la banca si poate sa il strige d-na de 5ori ca tot nu o aude, pana nu vine langa el sa-l traga de maneca nu se opreste din conversatie.atunci scazuse inimioara si ma scurgeam usor spre podea.

s-a discutat despre cadouri, serbare, cam atat.marti si luni au teste de evaluare la mate si romana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Hello! Remember me??

Imi fac in mod public mea culpa ca nu am intrat de un car de ani. Inutil sa zic ca timpul e dusmanul meu de moarte.

In primul rand, multumim mult de urarile de LMA.

Apoi sa stiti ca m-am gandit la (aproape ) fiecare copilas nascut in perioada asta, le-am urat in gand (unora si pe FB - deh, mi-e mai usor asa) toate lucrurile bune pe care le urez si propriei bufnite! So, nu v-am uitat, ba din contra.

Jurnal de scoala bufnitesc:
- suntem super ok cu scoala, ii place, e constiincioasa, nu ma pot plange; avem vreo 10 de FB. La mate pare mult mai talentata (culmea) decat la citit, de exemplu.Mi-a luat +Fb, cu Bravo mare trecut dedesubt la mate. Vorba lu'Miri, ataaaata corasonul am avut.
- teoretic isi face temele la after. Practic, mie nu-mi place cum sunt facute si le sterg pe cele dezastru si le reface serile. Ca sa nu mai zis de poezii, pe care numai cu mine le poate invata.
- ma lupt (stil Don Quijote), da'trebe sa inving...cu mentalitatea celorlalti parinti din clasa bufnitei, in ceea ce priveste sumele alocate diferitelor fonduri (clasa, scoala, etc), cadourilor&co. De multe ori am senzatia ca poseda cate un copac plin frunze din hartii de 100euro.
- serbare de Craciun - ne-a ferit bunul Dumnezeu. La noi nu se practica asa ceva. Avem insa bazar de Craciun - copiii bricoleaza la ora de atelier diverse chestii + mamicile fac acasa/cumpara dulciuri diverse (eu voi face briose) si apoi copiii le vand. Cu banii stransi fac ceva, noi vrem sa-i ducem la teatru.
- sport - pare ok profa.

Miri, daca omul e plecat cu capu' si pare ca e - scutire si la revedere. Il dai tu la sport unde vrei, separat, nu la nebun.

Meems, frumoase tare povestile cu proiectele plozilor. Bine, io-s fana mare Thanksgiving. Mi se pare super draguta ideea sarbatorii.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

La multi ani Maria!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

La multi ani, Maria!!

meems, foarte fain proiectelul cu tarile de origine!

Noki, la bazar cine cumpara? Tot voi, parintii?

Bravo Sarei pt rezultate!

Sunt usor deprimata ca ma plimb prin parc noaptea, e cam aiurea anotimpul asta cu ziua scurta. La orele pranzului nu pot pt ca se ia pranzul in 3 transe la noi: silvia, eu si Nati, apoi Ami. Dureaza cateva ore toata treaba. Asa ca ies cu Ami la plimbare pe la 16-16:30 sa leg plimbarea de asteptatul Silviei la scoala la ora 18. Fiind intuneric trebuie sa o astept. Si asa mai ies o tura cand o astept pe Nati. Inutil sa va povestesc ca abia astept primavara, sa fie ziua mai lunga.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri__b spune:

acum dc lui ii place sa jigneasca copii, cum pot eu sa merg la el si sa ii spun ca David e putin apraxic si ca are un picior mai scurt?ca sa bata toba pe tema asta in timpul orelor de sport?

bv Sara!!!am mai vazut niste caiete caligrafiate, cred ca ale pupilei Mariei erau.Bv tuturor.

vacanta placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Maria, La Multi Ani fericiti si sanatosi!!!
Ioana, sa-ti traiasca minunea de 7 ani!

Mergi la inceput