Juniori de Iulie - August 2004 * (105)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

Liliana, felicitari Adelutei!

Eu i-am explicat lui Matei ca ceeea lucreaza in plus (incluzand temele optionale) va face diferenta intre un copil bun si unul foarte bun, asa ca face si ce nu e obligatoriu... atunci cand stiu eu de temele respective :)

Pe mine ma omoara poeziile lungi de memorat, cred ca reprezinta un bun exercitiu, dar le consider teme pentru parinti...iar eu nu am timp sa stau cu el...
Acum a invatat "Catelusul schiop" si a plans la final de mila catelului :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Neata!

Felicitari Adelutei . Cap de matematician, deh!

Matei este un copil deosebit! Si noua ni se dau teme pentru parinti (eu asa consider ierbarele sau alte chestii de indemanare si piguleala pe care le da tema pentru acasa )

Marina, bun sistemul frantuzesc!

Daria, bravo Giuliei!

Roxana, super cu biletelele

Maria a avut spectacol, apoi concurs de mate (2 ore!! eu nu mi-o imaginez concentrandu-se atata ...s-a vazut pentru ca din ultimele 10 intrebari a gresit 5!) Au avut 3-4 minute de problema, deci nu trebuia sa pierzi ritmul 2 ore.

O zi frumoasa sa avem!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Felicitari pentru Matei!!! Io am explicat si iar explicat ..despre viitorul bla,bla,bla..El este mai imun la chestiile acestea..Ieri vad ca a venit cu FB la romana...dupa care nus tia sa faca niste enunturi dupa imagini..drept care s-a taiat TV

Felicitari si pentru Adeluta!!! Va invidiez..sincer!

Monicule teme pentru parinti?? Sa vezi in USA teme...scopul este printre altelesi de a aduce impreuna familia la realizarea proiectului..petrecerea timpului in familie...etc..Imi lipseste stilul ala!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Si mie imi place sistemul american, unde copiii cu potential sunt stimulati sa il dezvolte.
In scolile de stat nu exista clase speciale pentru gifted? De ce neaparat o scoala particulara? Nu exista burse la scolile particulare sau Adeluta e inca prea mica?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

si scolile de stat au clase speciale..
Maria ca uitasem..de aiai sunt unde sunt..pt ca au teme optionale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns polux spune:

A stati sa va lamuresc cu scoala americana.
In general si scolile de stat au gifted program...care de fapt gifted program face materia de clasa a 4-a la a treai si asa mai departe.
Dar din pacate scoala la care e fiica-mea e una noua, super dotata din punct de vedere al tehnologiei...dar nu are gifted program. Asa ca mie mi s-a oferit optiunea sa o mut in clasa urmatoare...ceea ce nici eu nici ea nu am vrut...si asa e cea mai mica din clasa acum (majoritatea copiilor au sau fac cat de curand 9 ani)...atunci ar trebui sa fie cu cei de aproape 10 ani...si nu vrea.
Ca sa o mut la o scoala cu gifted program se poate ..dar ar trebui sa faca naveta cu autobuzul scolii o ora la dus si una la intors...ganditi-va ca incep scoala la 8 si termina la 3...deci ar trebui sa plece la 7 si sa ajunga acasa la 4...mi se pare mult ptr un copil mic.
Si da exista burse la scolile particulare, dar se revizuieste in fiecare an (asta nu ar fi nimic daca ar fi numai dupa meritul copilului), si depinde si de veniturile parintilor...si poti avea anul acesta bursa si la anu, nu...Ma batea gandul sa o dau la o scoala foarte buna (cineva ia vazut rezultatul testelor si mi-a zis ca ar fi incantati sa o aiba)...dar am renuntat...tuition pe un an la clasa a treia 24 mii de dolari, deci cam ptr 9 luni de scoala peste 2500 de dolari pe luna. Mi-a spus ca pot aplica la bursa, dar tot el mi-a zis de revizuirea anuala.
gata ca nu va mai bat capul cu asta.
A si Olivia are dreptate, sa vezi aici ce homework ptr parinti...proiecte peste proieste, la care isi bat capul si mic si mare. Ultimul a fost despre circuitul apei in natura.
Multumesc oricum ca sunteti aici...macar sa-mi spun si eu oful din cand in cand.
Cu ata mai mult acum cand sunt departe de casa si mama, sora si cumnatul sunt in spital....uf tare greu departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

buna dimineata
Liliana sanatate familiei tale, sper sa fie totul in regula
Patrick a luat un FB super curat la mate si un B la romana.. ceeace ma bucura. in alte dati doamna i-ar fi dat un -FB pe ea dar nu merita. dar am vazut ca a scris mai ok de data asta.... ieri ne-am distrat frumos cautand rime
o zi frumoasa va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Roberta - multa sanatate, zau nu e de glumit cu asta pe termen lung...
Kim - parerea mea este ca il pedepsesti prea mult pe Luca (sau cel putin asa am tras eu concluzia din ce ne spui aici) - eu sustin in continuare ca cel mai bine copilul reactioneaza la recompense pozitive si nu la pedepse. Nu stiu care a fost situatia in detaliu - dar citind printre rinduri ce spui tu - copilul a venit acasa cu FB la romana si pina la urma a sfarsit prin a fi pedepsit de tine cu lipsa TV...nu contoeaza ca altul a fost motivul real...
Polux - bravo pentru Adelutza!!!
Eu va sfatuiesc din nou sa cititi "Outliers" a lui Malcolm Gladwell - credeti-ma, ar trebui sa fie lectura obligatorie pentru parinti...

Eu am cumparat in sfarsit bilete la concertul lui Banica - Stefan mi-a facut capul mare asa ca nu am avut de ales...cam scumpe, dar asta e, am zis sa-i indeplinesc copilului dorinta!
In rest weekendul asta ne-am programat ziua de iesit in oras pentru cumpararea cadourilor de Craciun - as vrea sa ajung si la cinema sa vad un film (asta ca sa profit ca vine mama sa stea cu piticii) - asa ca azi trebuie sa definitivez lista cu cei carora trebuie sa le cumpar cadouri...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Gabi, suuuper, film de adulti!! cica 007 asta nou e misto daca e stilul vostru.
Patrick are azi vaccin hihihihi, erau toti in mare verva la scoala dimineata, doar doamna cam avea un nod in gat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Neata,

Mama ce m-as duce la film....de "oameni mari"
Dar nu cred ca pup prea curand, am intrat intr-o perioada superaglomerata la servici, nu stiu cum o sa reusim sa terminam toata treaba pana la sfarsitul anului...

Liliana, bravo Adelutei si sunt convinsa ca o sa gasiti formula cea mai buna pentru ea.
Sanatate tuturor celor din familie.

Olivia, pe mine m-a scos ieri din sarite Maria cu greselile ei de la concursul de mate (nu alea grele, care au fost chiar grele, ci alea simple, primele doua ) dar deja stabiliseram ca acest concurs este greu si e bine ca a participat si ca a luat un punctaj onorabil (probabil o sa ia mentiune) asa ca mi-am inghitit reprosurile...(ieri, ca azi dimineata i-am zis ca nu e frumos din partea ei sa nu citeasca "impare" sau "consecutive" din enunturi...[)

Gabi, cadouri...un subiect dureros! () Trebe sa ma mobilizez si eu.
Pentru cadourile "principale" cred ca le iau lego. E seria noua, lego friends, care e tare dragalasa.
Trebuie in schimb sa ma orientez si pentru ceilalti din familie si e tare greu...:)))

Ca veni vorba de teme, aseara am executat un proiect cu seminte, am pus seminte de flori, boabe de condimente si seminte de legume... Evident ca am participat toata familia, eu cu Maria am executat, Ioana ne-a incurcat si John a incercat sa o tina linistita pe Ioana.

O zi excelenta sa avem.

Mergi la inceput