optiunile unei femei/mame singure

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Diana, te rog sa iti scoti / modifici semnatura. Nu apare corect (e link la un site concurent?) si lateste pagina. Multumesc!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

Diana, de ce sa aruncam cu pietre?
daca asa te simti tu bine, atunci...e bine



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_s spune:

Mie chiar mi se pare ca la subiectul asta nimeni nu contrazice pe nimeni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana1373 spune:

l-am scos pana la urma, cred.

da-mi Doamne puterea de a accepta ceea ce nu pot schimba, de a avea curajul sa schimb ceea ce pot si de a face diferenta intre cele doua

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisseis spune:

Discutiile se pot purta pe acest forum si doar de principiu.Mai cu seama, insa, impartasim experiente si ne oferim unii altora suport pentru a depasi propriile probleme.
Nu trebuie musai sa ne contrazicem.
Intotdeauna e greu sa decizi cand depind si altii de tine, in cazul nostru primii fiind copiii.
Pe mine ma ajuta sa aflu multe aspecte, in primul rand din experienta acelora dintre voi care ati avut sau aveti in prezent o relatie dupa divort.Pe de alta parte vreau sa aflu si gandurile, trairile mamelor care au ales sa fie singure.
Eu constat ca, pe masura ce trece timpul, ma obisnuiesc tot mai mult cu statutul de mama singura. Parca n-as mai vrea sa-mi tulbur linistea, si asa greu incercata, n-as sacrifica pentru nimic in lume asta.Apoi, copiii sunt pe primul plan, deci la ei trebuie sa ma gandesc inainte de mine.
Mai constat( e o constatare pur personala)ca si societatea in care traim involueaza sub acest aspect. A te recasatori, dupa un divort, cu copii, e aproape imposibil de gandit si de realizataici, in Romania. Sa fie oare mentalitatea de vina? De ce occidentalii sunt mai "open mind"din acest punct de vedere? Sau pur si simplu pe acest segment de varsta(35-45 de ani), barbatii cu scaun la cap sunt in familiile lor, iar restul sunt fie imaturi, fie ratati, fie nu vor sa-si asume responsabilitati?
Probabil daca ne-am uita peste niste statistici,am vedea ca procentul femeilor divortate singure, e mai mare decat al barbatilor divortati.
Apoi,daca privim mai departe, in majoritatea covarsitoare a cazurilor, femeile sunt cele care vor sa divorteze si tot ele, ca regula, aleg un partener(cantarind sau nu mai multe optiuni).
Suntem , cred, generic structurate(vorba cantecului)sa alegem un partener,pentru a procrea.Dar asta doar daca vorbim asa, la modul simplist.
Cred(si ma repet) ca traim intr-o societate cu mentalitate gresita,pe care deseori o intalnesc, de genul"unde sa gasesti un fraier sa te ia cu tot cu copii(de parc-am fi bagaje)"sau "ce-ti mai trebuie, la varsta asta" s.a.Trebuie schimbata op astfel de mentalitate care te face sa-ti fie jena ca-ti doresti un lucru absolut firesc, acela de a avea o familie normala, sanatoasa, in care copiii sa creasca frumos, cu sentimentul de siguranta, etc, etc.
Chiar daca a ramane o mama singura va fi pana la urma o optiune pentru mine, traiesc totusi sentimentul unei neimpliniri. Mi-asa fi dorit sa ofer copiilor mei un model de familie armonioasa, asa cum eu n-am regasit-o la parintii mei.Am ramas cu gandul ca echilibrul si viata viitoare a unui copil sunt foarte mult influentate de modelul de familie al propriilor parinti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

de acord partial cu ce spui, cu ce spun statisticile.
mai putin cu partea de a oferi o familie armonioasa, pt ca eu consider ca si copiii din familii monoparentale pot avea parte de asta.

nu suntem toti la fel, nu toti crestem si ne dezvoltam in aceeasi directie, la fel si cu relatiile.

eu cred ca o sa fiu cu omul potrivit la momentul potrivit, inca nu cred ca o sa vreau o siguranta sau ceva garantat prin hartii...

ai putea analiza sentimentul asta de neimplinire care nu-ti da pace, de acord ca are legatura cu familia de origine, dar puterea e la tine, nu la cineva din afara care sa intre in viata ta cu aceasta responsabilitate.
sarcina de a ne face fericiti e la noi si nu la altii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisseis spune:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Orice alegere este greu de facut .Important este sa fim sanatoase si sa ne pastram "spiritul" viu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Apropos de optiunile unei mame singure.............
Aseara am fost la o petrecere data de una din firmele la care lucrez. A fost o petrecere foarte reusita si eu ca si mama singura cu un copil de crescut care nu am mai iesit nici macar la o pizza fara copil in ultima vreme mi s-a deschis un fel de posta de distractie, de socializare.

Pentru ca tot se aproprie sarbatorile de Craciun si Revelionul, oare ce variante are o mama singura, in afara de clasicele ore din bucatarie,alergatul dupa cadouri si facut curat?

Chair nu mai vreau ca in acest an sa ,,petrec'' revelionul copiilor.
Totodata trebuie sa luam in calcul ca solutia mergi cu o prietena, sau cu copilul intr o calatorie sau la o ruda, nu prea mi s pe plac, mai bine stau acasa, deoarece am 1000 de argumente ca sa nu.....
Deci?.............Hai sa va vad creativitatea doamnelor in special celor care sustina ca viata de mama singura este o inegalabila fericire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Vai de mine, m ai atins :D Abia astept sa stam acasaaa, eu voi lucra de sarbatori mai mult deoarece imi pleaca acasa colegul, asa ca cele doo seri magice abia astept sa le petrec acasa, in casa cu fetele mele :-)
Nu m as obosi sa ies din casa nici obligata :-)))



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca


Impreuna pentru 60 de copii
Prietenii lui Mos Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

asta cu inegalabila fericire suna un pic peiorativ

eu o sa fac fix ce am chef in saptamana aia, curat nu prea si nici ore in bucatarie
sunt cu copilul de Craciun si singura de rev, variantele actuale sunt petrecere cu mai multi prieteni intr-un pub rock sau stat acasa, uitat la filme si economisit banii pt un nou parfum :)



Mergi la inceput