optiunile unei femei/mame singure

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

ok...am sters raspunsul ca nu-si mai are locul.

Chestia cu categorisitul,n-am intzeles-o!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariuta

Citat:
citat din mesajul lui buli

Mie mi-a placut mesajul. E al unei femei cu capul pe umeri, departe rau de domnitele care inca asteapta sa fie salvate/ajutate.


Si de ce e rau sa fii domnita?
E mai bine sa negi ca ai nevoie de dragoste? Ca ceea ce poti oferi e casa/masina si atat? Cat de naiv sa poti fii sa te ascunzi dupa asta, ba chiar sa te mai si lauzi?

Autoarea subiectului isi pune problema foarte legitima de a fi fericita alaturi de un barbat. Exista multe lucruri valoroase si interesante in viata, dar nici unul nu poate inlocui relatia de dragoste cu un barbat, atunci cand ti-o doresti.
Problema este de fapt asa: nu suntem buricul pamantului. Uneori fericirea nu vine, dar macar sa o cerem. Intre timp, invatam sa traim fara. Cine nu poate/vrea mai mult, se multumeste cu satisfactiile materiale, ca sunt si astea ceva. Dar nu chiar asa mare lucru.


dar de unde concluzia ca autoarea mesajului cu pricina nu e fericita?

chiar toate trebuie sa asteptam sa vina printul cu fericirea pe o tava?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

herra da' mariutza vorbea de autoarea subiectului(crisseis),nu a mesajului(ana-ana).

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

(eu cred ca, dand citat la mesajul lui Buli care se referea la ce scrie Ana, tot la Ana se refera)



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Iulia Copiii Monicai Alex Luca Lorena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Ei...o sa ne lamureasca mariutza!(poate)

Eu vad o prima parte a mesajului care ii e adresata autoarei subiectului(crisseis) si o a doua parte in care face referire la mesajul(cinic si material)al anei!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Si inca o precizare pentru ana ca ma tot tzin de dimineatza s-o fac:exista o mare diferentza intre o femeie singura si o mama singura.Foarte mare diferentza.

Iar subiectul d efatza era initziat de o mama singura(logic ca mama e si femeie)deci nu avem cum sa lasam copii deoparte.

O femeie devenita mama,apoi femeie/mama singura,va pune interesele copilului pe primul plan.O femeie cu un anumit nivel intelectual,bineintzeles!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

eu vreau sa iubesc pt ca ...iubesc, nu pt ca ma salveaza, imi asigura stabilitate (psihica?? adica fara partener sunt dezechilibrata?), ba chiar si stabilitatea copilului meu

si eu cred ca se vorbea de mesajul Anei.
nu mi se pare cinic, ci al unei femei care isi asuma responsabilitati, in situatia (temporara sau nu) ca nu exista un partener cu care sa le imparta.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Si inca o precizare pentru ana ca ma tot tzin de dimineatza s-o fac:exista o mare diferentza intre o femeie singura si o mama singura.Foarte mare diferentza.

Iar subiectul d efatza era initziat de o mama singura(logic ca mama e si femeie)deci nu avem cum sa lasam copii deoparte.

O femeie devenita mama,apoi femeie/mama singura,va pune interesele copilului pe primul plan.O femeie cu un anumit nivel intelectual,bineintzeles!

Dana



deci va cauta un partener care sa asigure stabilitatea (interesul copilului) sau cu care sa traiasca o frumoasa poveste de dragoste (interesul femeii)?
posibil ca aceasta sa fie etichetarea/categorisirea care NU trebuie facuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui herra

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Si inca o precizare pentru ana ca ma tot tzin de dimineatza s-o fac:exista o mare diferentza intre o femeie singura si o mama singura.Foarte mare diferentza.

Iar subiectul d efatza era initziat de o mama singura(logic ca mama e si femeie)deci nu avem cum sa lasam copii deoparte.

O femeie devenita mama,apoi femeie/mama singura,va pune interesele copilului pe primul plan.O femeie cu un anumit nivel intelectual,bineintzeles!

Dana



deci va cauta un partener care sa asigure stabilitatea (interesul copilului) sau cu care sa traiasca o frumoasa poveste de dragoste (interesul femeii)?


Eu
stau pe tarm si-sufletul mi-e dus de-acasa.
S-a pierdut pe-o cararuire-n nesfârsit si nu-si gaseste
drumul înapoi. (Lucian Blaga, „La Mare”, 1919)





Cine a spus asta?

De asta as ruga-o pe buli sa precizeze ce a vrut sa spuna cu categorisirea.

Eu personal am spus ca nu mi-a placut mesajul anei,insa nu am categorisit pe nimeni,in niciun fel.Fiecare e liber sa traiasca exact asa cum ii place si cum i s epotriveste intr-un anumit moment al vietzii.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

pai tocmai ai spus ca va pune interesul copilului pe primul plan, daca are nivel intelectual ridicat

iar eu am cerut explicatii ca nu pricep ce inseamna asta

eu personal, tot punand interesul copilului pe primul plan, am evitat sa intru pana acum intr-o relatie.

Mergi la inceput