Piersicute de iulie august (8)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Buna fetelor,

Roxy multumim de capitol! Sa citim numai vesti bune!

S-au atins niste subiecte spinoase aici... Cat va inteleg cu ciondanelile cu sotul care pleaca ferchezuit la treburile lui (in cazul nostru, la cursuri). Intr-o seara a revenit al meu de la cursul de yoga si imi povestea ce misto s-a relaxat acolo, in timp ce eu spumegam, nedormita, nearanjata, cu bebe mai marait ca de obicei in brate. In dupa amiaza aia nici nu avusesem timp sa ies afara cu el, ca deh se presupune ca daca sunt casnica acum tb. sa ma ocup de toate treburile casnice in plus de bebe.Seara aia tot intr-un plans am tinut-o. Cu privitul la filmul de la botez, la fel, cand vad cat sunt de mare (desi, paradoxal, eu am ramas cu -5 kile, dar, vorba Arubei, mi s-a schimbat conformatia, am gusa si fund mare...ceea ce nu aveam inainte)...Deci, am episoade de depresie si eu. La al 2 lea bb m-as incumeta, de dragul lui Eric, pt ca noi nu avem oricum prea multe rude si stiu ce inseamna sa fii copil unic in momentele grele ale vietii. Daca nu se va putea sa il conving pe consort, voi adopta peste vreo 2-3 ani o surioara pt Eric. Asta e planul in linii mari, ma rog sa ne tina D-zeu sanatosi si cu putere de munca sa avem grija de el/de ei dac-o fi.

Ali, ma bucur ca ati ajuns cu bine. Vezi ca trebuie sa dai de baut acusi !

Maria, la voi ma bucur ca Silviu se simte mai bine.

Carmen, Eric mi-a facut asa cateva nopti, odata dupa botez, alte dati fara explicatie. Trece...

Dannett, conformatia "burtica mare" e foarte des intalnita, cand il vad pe al meu in poze pe la 2-3 luni, tot asa...somalez. Acum poti sa-l dai de-a rostogolul de rotund. E o etapa, si oricum fetitele sunt mai subtiri si mai delicate, depinzand si de conformatia voastra a parintilor.

Iiuli, sa va fie de bine botezul, o viata binecuvantata micului crestin Mihai!

Am 2 intrebari pt voi fetelor:

1. Cele care luati AC cu progestin (minipill), ati obs. modificari ale cm? La mine dupa un prim cm extrem de abundent, al 2 lea a venit f devreme si s-a transformat intr-un fel de spotting interminabil (am de o saptamana). Am citit in prospect ca e posibil.

2. Imi cade parul f mult, mereu pescuiesc fire de par pe hainele lui bb , chiar pe el si mi-e frica sa nu-i intre in gurita. In afara de a ma tunde mai scurt, stiti vreun tratament eficient anti-cadere?

Roxy, mai voiam sa spun ref la fenugreek ca e galactofor (stimuleaza lactatia) iar noua cel putin nu ne-a produs gaze (mai multe ca deobicei...). In cazul meu este cel mai eficient din ce am incercat pana acum (mai am amestec de plante cu fenicul la pliculete,in timp ce fenugreekul se face direct din seminte, decoct la rece). Efect afrodisiac...nexam la noi.

Va pupicesc.

**************************
Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

Cine-ti saruta genele-n somn,
Si cine-i acolo cand ingerii dorm?
Toate zanele bune sa te ocroteasca,
Toate florile campului sa te infloreasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Buna seara ,

Aruba stai linistita , ca acelasi lucru simt si eu . Ma simt groaznic , nearanjata , ma vad imensa , nu am chef de nimic , intr-un cuvant viata noastra de familie s-a schimbat enorm . Mai tarziu o sa vad ca in bine

Sexul lasa de dorit si la mine , parca il aud pe Andrei tot timpul si nu ma mai pot concentra la nimic

Felicitari celor botezati , sa fiti binecuvantati

Noi continuam sedintele de gimnastica , plangem groaznic de tare

, revin plange Andrei

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ned spune:

Eu am dat jos la nastere 6 kg, apoi am mai dat doua si le-am pus la loc. Am niste nervi, mai am de dat 8 kg. Sunt umflata rau, mi-e sila sa ma uit in oglinda. Am inceput sa dau cate 10 min la bicicleta eliptica si incerc sa reduc dulciurile.
Cu sexul si noi stam rau, dar revenim noi la normal in curand.
Problema e ca noi mamele stam acasa, ne ocupam toata ziua de bebe. E greu. Eu eram invatata sa plec de dimineata si sa ajung seara, acum stau numai acasa... dar nici sa ma intorc acum la serviciu nu as vrea. Parca nu-mi convine nimic.

Eu l-am dus azi pe pitc la homeopat pt nasul infundat care i-a ramas dupa viroza. Ne-a dat niste remedii homeopate. Sa vedem ce efect vor avea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dannett spune:

Aha, deci nu sunt singura cu stari depresive pe aici..
Kilograme as mai avea vreo 3 sa am ca inainte, dar defapt intotdeauna mi-am dorit mai putin. Deci vreo 7 sa fiu eu multumita.
Despre independenta ce sa spun..ma simt legata de maini, de picioare, tot ce se poate.
Ma mai descarc si eu pe sot saracu, care e asaltat din toate partile. La servici trebuie sa faca fata noii pozitii, acasa eu cu ale mele, bebe cu ale ei si in plus o multime de rezolvat in curte ca daca abia ne-am mutat sunt multe de pus la punct. Ce sa mai zic ca inca mai avem de mobilat si utilat prin casa, dar am cam ramas in pana de idei, deci o luam mai usurel cu asta...
Despre bebe 2...sper sa reusesc sa ma mobilizez la un moment dat sa ma gandesc la asta dar deocamdata ma strange in spate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Fleur: eu iau AC dar nu am avut inca ciclu. Chiar vroiam sa va intreb pe cele care inca alaptati daca v-a venit.

Danett, Laura, Ned ... facem un club al deprimatelor

Roxy: la capitolul gelozii si paranoia bifez absent, daca ar mai aparea si ganduri de-astea as ceda de tot. Slava Domnului ca inca sunt lucida si observ ca nu e cazul de asa ceva.

Ma termina ora asta de iarna, intuneric la 16, ma simt acum ca si cum ar fi miezul noptii Astept sa ii fac baita la 20, apoi avem cina in familie cu ai mei ca e ziua lui tata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ARUBA



Fleur: eu iau AC dar nu am avut inca ciclu. Chiar vroiam sa va intreb pe cele care inca alaptati daca v-a venit.

Danett, Laura, Ned ... facem un club al deprimatelor


Mami de Ana Grace (23iul2012)


Mie nu mi-a venit ciclu inca si sper sa nici nu apara prea curand

Offf , mie imi este groaza de mine , eu si asa aveam niste kg in plus, obtinute cu vesnicele mele tratamente ,dar ma impac cu ideea ca am obtinut ceva ce imi doream de ft multi ani

Dupa ce termin cu alaptatul si chiar imi doresc sa alaptez pana la 1 an (eu am niste noduli la sani si mi s-a spus sa alaptez cel putin 1 an ) voi incepe o cura drastica pt ca nu ma mai suport

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Of acordati- va timp si intr- un an totul va reveni la normal.daca va ajuta cu ceva eu cand l - am botezat pe primul am fost ca in transa de obosita, nici nu stiam cum ma cheama.cel mai greu a fost la primul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

buna seara,
Roxypuy,multumim pt noul capitol.eu cu marsupiul nu prea ma mai risc ca am probleme cu spatele,Mattia are 7 kg deja,prefer sa iesim cu carutul..
Iuli,felicitari pt botez!
Maria la noi e taica-su care-i va depune o suma frumusica intr-un cont in tara de bastina care probabil nu va fi atins pana cand Mattia va avea 18 ani
Fleur si eu sunt ingrozita de cantitatea de par pe care o pierd zilnic.trebuie sa stau tot timpul atenta la Mattia care gaseste tot timpul cate un fir..
Ned sa ne spui si noua daca functioneaza homeopatele,te rugam
Aruba mi-e inca nu mi-a venit si sincer nici nu-mi doresc sa vina curand..
Ma alatur si eu celor cu depresie dar din eu o am din alte motive.eu m-am simtit bine in sarcina cu kg in plus si ma simt bine si acum,fizic,ca mi-am revenit in mai putin de o luna la vechia forma insa depresia la mine vine din faptul ca eu si tatal lui Mattia nu mai suntem impreuna,m-am intors aici dupa atata timp si trebuie sa hotatasc singura in legatura tot,trebuie sa-mi pun casa si viata in ordine si mai e si vremea asta...jale.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Buna seara, mamici !

Sunt mamica unei strumfitze de iulie-august 2011, acum avem deja 1 an si 3 luni, si am intrat la voi sa va spun ca am mai multe lucrusoare si accesorii ramase de la fata mea, poate va place ceva. Le gasiti aici: www.dealemele.webs.com sau in linkul de la semnatura mea.

Am vazut ca multe va luptati cu colici, plansete, senzatia ca nu va ajunge timpul ... O sa treaca Pe noi ne-a ajutat INFACOL la colici, a facut minuni, pentru caderea parului am folosit fiole de Gingseng, dar dupa ce am terminat cu alaptarea.

Multa sanatate !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Buna seara,

Roxypuy, intr-adevar piciorusele sunt cele mai expuse. Sambata, cand am iesit cu el si a fost mai rece dupa amiaza, am avut grija sa nu aiba deloc pielea expusa (a avut o pijama f subtire din aceea intreaga, peste care a avut pantalonasi si sosete) si a fost ok. Cu un hanorac mai larg de-al tau, nu ii poti acoperi un pic piciorusele?

IIuli, ma bucur ca a iesit asa de bine si frumos botezul!

Aruba, si eu ma gandesc uneori asa, mai ales partea ca toate mamele fac treaba mai bine. In plus, imi zic uneori ca toti copiii dorm toata noaptea numai al meu nu, ca toti mananca bine numai al meu nu si tot asa - sigur fac eu ceva gresit. Dar stiu ca nu e adevarat, ca este trecator si ca tot ce facem noi si e greu, e un mic sacrificiu, pt o durata mica de timp din viata lor, a copiilor nostri. La 8 zile dupa nastere eu aveam deja doar 2.5 kg in plus (din 13.5). Dar nici macar un gram nu s-a mai dus de atunci pana acum.

Despre al doilea copil - inainte de nastere ne doream doi. Acum eu vreau sa ne oprim la unul, si il rog mereu pe sot sa-mi aminteasca sentimentul asta atunci cand (probabil) voi spune ca de fapt as putea sa mai am inca unul. Teama de a ramane din nou insarcinata ne afecteaza si intimitatea, mult.

Maria, noi am inceput un plan din asta de economisire pt el cu o banca, s-a ocupat sotul.

Fleur, ce simpatic si dolofan e Eric in poza de la profil, mi se pare si f schimbat fata de cealalta poza.

Nu iau AC si nici nu mi-a venit.

Laura, imi place atitudinea ta relativ la schimbarile din viata de familie. Vom vedea ca in bine . Nu am apucat sa iti spun ca si eu ma bucur ca e bine Andrei, si m-am bucurat sa vad cat de detaliat au verificat. Insa, pot sa te intreb gimnastica pt ce o face?

ilenutza, multumim pt incurajare.

vera, imi pare rau sa aud asta, dar cred si sper ca iti va fi din ce in ce mai usor. Ai familia sau alte rude in Bucuresti?

Noi am avut o dupa amiaza atipica, si cu vremea asta si schimbarea de ora, a dormit de la 5 la 8, apoi baie, papa si apoi a adormit iarasi singurel.

Ah, am uitat evenimentul zilei, a ras pt prima oara in hohote de mai multe ori (pana acum radea doar cate o data). L-am filmat, si bine am facut ca apoi n-am reusit sa il mai fac sa rada.

Mergi la inceput