Insarcinata dupa utiliz. contraceptiei de urgenta

Insarcinata dupa utiliz. contraceptiei de urgenta | Autor: adinutza78

Link direct la acest mesaj

Buna ziu. Va rog sa-mi raspundeti cat mai repede cele care au trecut prin asa ceva sau care au auzit cazuri similare. Va scriu in numele unei prietene bune de-ale mele care in momentul de fata este disperata si nu stie ce are de facut. Tocmai a aflat in aceasta dimineata ca este insarcinata in 5 saptamani.Ea a folosit Escapelle dupa un contact sexual neprotejat pt a evita o sarcina, nu ca nu si-ar dori un copil ci pt ca a fost operata de hemoroizi si a primit anestezie care se poate sa afecteze fatul. Dar se pareca contraceptia de urgenta nu a avut efect. Ea isi doreste f mult un copil, are 40 de ani, probabil va avea si o sarcina mai grea datorita faptului ca are 3 fibroame uterine . Intrebarea este -- in urma acestor medicamente pe care le-a luat copilul ar putea fi cu probleme? Mai stiti pe cineva care a nascu in aceste conditii un copil sanatos? Este foarte speriata, nu ar vrea sa faca avort, dar dna dr la care a fost azi dimineata i-s spus ca nu a mai intalnit caz similar si ca urmare nu stie ce sfat sa-i dea. bine-nteles ca va mai consulta si alti medici, dar pana atunci m-am gandit sa va consult pe voi. Multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Stiu povestea unei fete care are blog si povestea pe blogul ei ca tocmai pastila (Postior) de a doua zi i-a adus aportul hormonal necesar pentru a putea ramane insarcinata, deci exista cazuri in care pastila respectiva nu impiedica sarcina ci o favorizeaza.
Gasesti aici povestea http://easiea.blogspot.ro/2012/05/despre-secretul-unei-vieti-sau-despre.html.
Am auzit separat de alte cazuri de anestezii locale sau generale care nu au afectat fatul, dar stiu si cazul unei fete care din cauza anesteziei pentru operatia de implant de silicoane a pierdut o sarcina incipienta (de care nu stia) cu gemene.
Depinde mult de noroc.
Ecografic si prin Dry test sau Dublu Test + Triplu Test se pot depista la 12 respectiv 16 saptamani malformatii grave gen Spina Bifida, Anencefalia, Trisomiile 13, 18, 21...
Sa aiba rabdare ar fi solutia acum. Si evident sa mearga la medici buni cand i se va putea spune ceva clar (sapt 11 cel mai devreme).

17+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Adinuta, nu stiu cat te ajuta raspunsul meu, dar eu am vaut o anestezie generale la 4,5 luni de sarcina. Cel mai bine este sa vorbeasca cu doctorul sau. Oricum, daca sarcina a fost afectata se va duce. Eu cred insa ca totul e ok, ca inteleg ca anestezia a fost facuta inaintea contactului.


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinutza78 spune:

Nu, anestezia nu a fost facuta inaintea contactului , cred ca am scris eu prea repede si nu m-am facut bine inteleasa. Si anestezia nu a fost una generala, i-a dat injectabil ceva substanta analgezica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalala13 spune:

pai si daca atunci a facut inainte de conceptie de ce a mai luat pastila de a doua zi? daca vrea atat de mult copilul? ceva nu se leaga..

daca anestezia a fost inainte e ok...pastila de a doua zi eu stiu ca nu influenteaza fatul..am mai auzit de cazuri din astea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui lalala13

pai si daca atunci a facut inainte de conceptie de ce a mai luat pastila de a doua zi? daca vrea atat de mult copilul? ceva nu se leaga..

daca anestezia a fost inainte e ok...pastila de a doua zi eu stiu ca nu influenteaza fatul..am mai auzit de cazuri din astea



De ce "nu se leaga"?
Daca femeia stia ca e programata la o interventie chirurgicala atunci cand a avut contactul neprotejat?
Asa de tare imi plac revelatiile astea de tip Agatha Christie... wow...clar cineva ascunde ceva, nu spune tot adevarul.
Ca si cum asta ar fi relevant acum, momentul administrarii pilulei in raport cu anestezia sau sa-i raspundem femeii la intrebarea pe care a pus-o.

Trebuie vorbit cu medicul care a operat-o sa afle exact despre ce substanta e vorba, sunt tot felul de anestezici si fiecare poate avea contraindicatiile ei in sarcina.
Dupa trebuie mers la un ginecolog care sa-i spuna clar daca exista sau nu risc.
Putem sa-i spunem noi acum tot felul de pareri, daca peste 9 luni naste un copil cu probleme mari si afla ca a fost de la anestezia pentru operatia de hemoroizi n-o sa regrete ca n-a cerut un sfat pertinent?
Sau daca face intrerupere la sfatul nostru ca sa afle ulterior ca anestezicul respectiv nu prezenta nici un risc pentru sarcina?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinutza78 spune:

lalala13, eu am spus ca anestezia a avut loc dupa contact, citeste te rog ce am scris. Evenimentele s-au petrecut in ordinea urmatoare : a avut loc contactul, a doua zi a fost operata de hemoroizi, iar in urmatoarea zi a luat contraceptia de urgenta, adica dupa 48 de ore de la contact.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Daca a luat anestezia la cateva ore de la contact e foarte posibil ina sa nu se fi produs fecundatia, cu atat mai putin nidarea, ci bebele era atunci maxim un ou fecundat care se plimba prin trompe. Nidarea in uter se intampla dupa cateva zile bune, deci oul respectiv nefiind implantat in uter nu era hranit din sangele mamei deci probabil ca nu a fost influentat de anestezie.

Sa intrebe si ginecologul, mai ales daca isi doreste copil si la 40 de ani... E cam ultimul tren.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

draga mea ,cu fetita mea ,din poza:),am ramas insarcinata la fel ,am luat escapelle si tot am ramas ..
fetita mea e sanatoasa,nu am nici o problema cu ea ...si mai am si eu cateva probleme de sanatate dar mi-a ajutat D-zeu si mi-a dat o fetita superba

Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).
http://s878.photobucket.com/albums/ab348/oanap85/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

intrebare : in afara de anestezic, prietena ta a luat si alte medicamente, in urma operatiei de hemoroizi ?

din pacate, chiar daca anestezicul si escapelle nu au afectat embrionul, este posibil ca cele 3 fibroame sa-i dea mari probleme, daca incep sa creasca peste masura in timpul sarcinii - sa nu uitam cazul adrianei bahmuteanu. la fel de bine este posibil ca cele 3 fibroame sa dea inapoi sub influenta hormonilor de sarcina.

asadar, prietena ta sa mearga sa ceara sfatul mai multor medici, si in functie de raspunsul lor, pe baza analizelor/investigatiilor pe care le va face, sa poata lua o decizie in deplina cunostinta de cauza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

O cunoastinta de-a mea, a ramas insarcinata desi luase pastila de a doua zi. Copilul este perfect sanatos.


*******************************************************
raluca mami fericita de alexia (07.09.2006)

Mergi la inceput