Fluturasi dragalasi de mar-apr 2011 (25)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catank spune:

lalely mami, l-ai luat pe nu vrea in brate

Te inteleg, si cred ca-ti este greu..ideea este sa nu-ti mai repeti frecvent nu vrea...chiar nu o sa vrea...

Incearca in week, cand esti tu acasa toata ziua, sa fie odihnit (seara cand vii tu ma tem ca nu este in ce-a mai buna forma)...lasa-i ghetele la indemana, sa se loveasca de ele prin incaperea unde isi petrece timpul mai mult, roaga-l te te incalte pe tine cu ele(I mi le aseza in virful degetului mare de la picior, si noi am trecut prin asta)...daca deja le accepta in picioare pasul mare e facut, cand va iesi cu ele afara, tine-l in brate o perioada, apoi iti distragi atentia prin joc...frunze, masini, ....etc diverse. Trebuie sa gasesti o cale sa-l determini sa paseasca usor-usor...sa mearga dupa o minge...diverse. Eu asa am procedat cu I...

Iti mai scrisesem odata, ...acum 2-3 zile dar s-a dus pe apa mesajulImportant este ca tu sa-ti pastrezi calmul... si cu alimentele ..incearca sa-i tai feliute de mar ''de-a lungita'' sa-i vina lui osor sa muste, ...si in prima faza nu groase, ...si nu in scaunul de masa...asa...cand stii ca i se apropie ora de masa...sa-i fie foame tare...pe I asa am depistat-o...cand ii era foame era in stare sa sparga si nuci in dantura...
Poti sa-i pui bucatelele de carnita, si legume...intr-un bol, si nu stai cu ochii pe el, ..hai mami papa!Hai! te faci ca ai treaba pe acolo, si el le va studia, se mai scarpina, se mai foieste, se mai uita pe pereti, usor usor se va agata de ele...nu se poate. In primul rand fii tu relaxata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

'Neata, mamici!!!

Scriu cateva vorbe, am intrat mai ales pentru Lalely si pentru Strumpy ca sunt si eu in butoi si mi-e sa nu se trezeasca L ca n-am facut nici papa nici curat inca

Lalely eu te inteleg perfect, si David este berbec precum L; desi ea nu mai mananca pasat de la 10 luni (pentru ca nu a mai vrut ea, eu nu am niciun merit in privinta asta, a refuzat pur si simplu si m-am chinuit un timp ca nici sa mestece nu prea stia, carnea sau alte alimente mai solide chiar si taiate nu reusea/nu stia sa le mestece, de multe ori erau intacte in pampers, gaseam boabe de mazare, de strugure si carnea intreaga pentru ca nu le mesteca, le inghitea direct ); mai nou ea nu mai vrea sa manance de 2 ori acelasi fel de mancare; azi mananca supa cu galusti, maine nu vrea, dar nu vrea nici piept la gratar cu piure pe care in urma cu 2 zile l-a devorat, nici branza cu smantana si mamaliga si eu innebunesc zilnic trebuie sa ma pregatesc cu minim 2 feluri de mancare ca sa mi le arunce ea pe pereti
Dupa vreo 2 saptamani de chin zilnic in care ea mai mult nu manca si urlaaa am fost la pediatra urgent si i-am facut o gramada de analize de sange/din kk/ pentru alergii etc. etc. Concluzia: nu are copila nimic, este perfect sanatoasa si MOFTUROASA (idem precum David, mananca pufuleti/covrigi si alte tampenii, nu are nicio jena).
Acum incerc sa nu ma mai stresez, dar e greu; ieri a mancat de dimi la 9 si pana seara la 7 nu a vrut sa mai manance mancare, cerea "papa-papa", dar cand o puneam in scaunul de masa imi dadea peste castron, urla si-mi tot cerea "inica"=painica, "che"=chec si alte tampenii; pana la urma am cedat si i-am dat si painica si chec, a mai venit si socrela la noi cu pufuleti si tot asa ; seara a mancat din castronul meu putina salata de rosii cu branza, dar tinuta in brate de mine, n-a vrut in scaunul ei si apoi tzitzi si nani; azi de dimi am luat-o de la capat: i-am facut omleta, preferata ei si am trait sa vad cum o arunca si pe asta pe pereti ca sa-mi ceara iar "che"=chec si "itita"=clatita; de data asta m-am rastit la ea ca altceva nu primeste daca nu mananca intai mancare, am dat-o jos din scaun si dupa o criza de urlat si tavalit de 5 minute a venit singura inapoi sa o urc in scaun si a mancat omleta, apoi chec si branzoaica Deja eram cu nervii intinsi la maxim, dar bine ca a cedat ea
Cand sa iesim afara n-a vrut cu niciun chip sa o imbrac, dar mai ales sa o incalt si striga sa plecam "pa-pa la utzaa-utzaa", a facut un circ de zile mari cand i-am zis ca nu mergem nicaieri daca nu ne imbracam si nu ne incaltam; azi mi-a pus capac si acum abia am adormit-o


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

cami, imi pare rau ca ti-am amintit de perioade mai difcile, sa sti ca nu te condamn sub nici o forma pentru ca pasezi fructele antoniei. Vroiam sa spun doar ca sunt destul de rare cazurile in care copilasul chiar are ceva. Din pacate voi intrati la categoeia asta. De cele mai multe ori sunt doar "mofturi" ale copilului. Am dat chiar exemplul meu..eu faceam mofturi...mama nu vroia sa ma "supere" si asa mi-a pasat mancarea pana nu a mai rezistat...si nu eram deloc slaba sa zici ca muream de foame. Tin si acum minte (deci eram destul de mare) ca ma uitam cu ura la un catel din balconul vecinilor, pt ca ai mei au spus ca acel catel mi-a furat biberonul..deci nu mai aveam din ce sa mananc decat din farfurie

Cata ...nici nu mai stiu ce mai zice..am sa o mai filmez zilele astea. Intreaba la masa " unde e paine mea?" dimineata "Unde a plecat Titi?" "viau ashene, acum!" "capa (capra) aduce manca (mancare)", "lupu' azut (a cazut) foc!". imi cere "cocolata" (ciocolata)..ca a prins gustul de la oul Kinder al lui Cristi
Cred ca ar tb sa fac un jurnal cu toate sa-mi aduc aminte peste ani

catank, tu o vrei sa o pregatesti pe Ioana de Craciun? ma refer la bentite cu rosu si verde
Fug acusi sa vad si eu foto cu preparatele tale

yvy, te felicit pentru reusita cu omleta, deci ai gasit modalitatea tb sa nu cedezi tu Acum mai in gluma mai in serios, si eu le dau la copii pufuleti si chec si clatite dar toate astea dupa-amiza. Dupa ce stiu ca au mancat bine si la micul dejun si la pranz, cand se trezesc din somn ii las sa rontaie ce au chef..sau cand il luam pe cristi d ela gradi..pe drum rontaie diverse..ce am la mine.
Este importat sa nu cedezi sa vada ca esti stapana pe situatie si atunci se va potoli si ea.

strumph, ce-i cu durerea asta de cap? te-am tot auzit cu dureri de cap...tu un control la ochi ti-ai facut?

vreau sa va spun ca briosele mele cu dovleac au iesit bestiale , Cata s-a lins pe botic . astept s avad si reactia lui Cristi.
Cata doarme cam de multisor..sper sa nu intarziem la serbare...are aproape 2 ore..ea care nu mai dormea mai mult de 30 de min...dar azi s-a trezit fff devreme si a rezistat eroic la la 13:30.

sa va spun ca a fuctionat si la ea faza cu paratul...de cateva zile be ain fiecare seara o cana cu lapte, cu paiul..mai cu cantec, dar il bea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

catank, ahaaa... deci de aia reusesti sa faci atatea preparate, o ti pe Ioana in tarc . Ai mei sunt mereu langa mine, fiecare pe cate un scaun si ma "ajuta" la tot ce fac
imi place ideea de biscuiti cu branza, vreau si eu reteta

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns djlaura01 spune:

catank vb la tel ideea e ca eu luan trecuta am vandut majoritatea materiei prime ptr ca nu am avut banii de chirie dar vb si vadem cum facem de facut iti fac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

[purple] yasmina! Sa fii sanatoasa si norocoasa!
[/purpatle]
Matia de Somleac Sa fii sanatos si norocos!
strumph, chiar la oftalmolog ai fost? analize dupa curele tale ai facut?
mada, o sa fie odihnita Cata la serbare!
cami, si eu am facut curat si am de calcat...
Yvyana si lalely, rabdare dragelor si multa stapanire de sine cca berbecutii sunt tare greu de manevrat...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

ce faceti, fetelor?

noi am venit de afara, am fost plecate de dimineata si am ajuns abia la 3 fara acasa, am papat repede si la nani. am fost toata ziua prin oras, prin parc, ne-am plimbat si ne-am jucat...

La multi ani, Iasmina! sa cresti mare si sanatoasa si sa aduci numai bucurii parintilor, alaturi de fratiorul tau Lucas!

La multi ani, Matia! sa fi sanatos alaturi de fratiorii tai scumpi! somleac ce faci?

strumphitza chiar, cam des zici ca te doare capul. de la ce te tot doare? tare scumpa este piscoata, m-am mai uitat si eu la poze odata

lalely grea treaba cu David. fetele te-au sfatuit bine acum sa ai tu timp, rabdare si multa perseverenta sa-i schimbi obiceiurile. este un mofturicea mic!

catank mmm...ce bine arata salata si biscuitii bineinteles ca vreau reteta de biscuiti cu branza.
sta Ioana in tarc cat timp faci tu treaba in bucatarie? Anastasia n-ar sta.... inainte statea cumintica in scaunul de masa, acum nu o mai prinzi prea mult in el decat cand papa si adoarme

djlaura cum sta Daria in pat si mananca, ca o barosanca tare dulce este! bentitele sunt foarte frumoase, imi place si caciulita aceea. tot tu ai facut-o? si foarte frumoasa este fustita daca vom avea nevoie vreodata de fustite de genul acela, poate la gradi, stiu la cine sa apelez
dar cu bentitele n-am fost prea incantata niciodata, nu prea imi plac mie bentitele de aceea nici nu i-am luat niciodata. dar hai ca intreb si prietenele cu fetite, poate vrea vreuna din ele.

ailed pai daca ai veni m-as pregati din timp cu multe bunataturi din astea dar conditia este sa arunci cantarul ca dupa aia ma bati chiar mi-ar place sa ne cunoastem

cami poate ajungeti si voi prin Brasov, ca tot ai zis ca veniti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

yvy are si Larisa o personalitate...dar asa-i, trebuie sa te vada pe tine ferma, chiar daca te ratoiesti putin si ridici vocea. este greu asa...te stresezi, te enervezi...

madutza daca nu trebuia sa plecati nu dormea Cata atata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

roxy, n-arunc cantarul ca dupa ce papam mergem la plimbare...:)
catank, chiar vb lui roxy, ce cuminte e I, a mea n-ar sta asa in tarc ..
dj laura, hai caa vin sarbatorile poate creste nr de clienti... eu zic pe fb fati un cont bentite si funditze si ii dam noi toate like, le vad prietenii nostri... etc


Mergi la inceput