Clubul "babelor" FIV-oase 67

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mady_grasa spune:

Pup fetele vorbarete si pe cele nu prea,

Qiao si eu am gatit vitel in weekend uite asa:

Ingrediente:
•1,200 kg nuca de vitel
•400g rosii
•6 ardei grasi
•1 ceapa;
•5 catei us­turoi
•150 g ulei
•sare
•piper
•cimbru
•150 g masline verzi
•200 g macaroane
•60 g unt
•40 g cascaval
•150 g ciuperci
•1/2 pahar de vin



Mod de preparare:

Se prepara nuca pentru fript si se asaza într-o tava adînca cu ulei, sare si se da la cuptor circa 25 minute. Se adauga apoi rosiile curatate, taiate, ardeii fara seminte taiati julien, maslinele fara sîmburi, ceapa si usturoiul tocate, sare, cimbru, piper alb, putin zahar, vin, ulei, apa, si se da din nou la cuptor circa 35 minute.

Se taie carnea felii, se asaza pe un platou cu sosul respectiv si garnitura de macaroane(optional).

A iesit o nebunie. Si mai am un secret: pun o furculita sau o lingura din inox in tava in care fac vita, imi iese moale, moale.

A mers la nebunie cu checul cu gris la desert si crema mascarpone cu fructe congelate asa:

Pentru preparare iti trebuie:
•50 gr zahar pudra
•150 gr fructe de padure congelate
•250 gr mascarpone
•1 fiola esenta de lamaie
•10 migdale
•4 biscuiti cu cereale


Instructiuni pentru CREMA DE MASCARPONE CU FRUCTE DE PADURE:

Fructele congelate si jumatate din cantitatea de zahar se pun intr-o tigaita pe aragaz, la foc mic. Se amesteca continuu pana da in fiert. Dupa primul clocot se mai lasa pe foc mic vreo 2-3 minute, apoi stingem focul, iar in timp ce se raceste pregatim restul desertului.
Branza Mascarpone se omogenizeaza bine cu cealalta jumatate de zahar pudra si esenta de lamaie.
Biscuitii se pun intr-un prosop de bucatarie si se preseaza, iar migdalele se maruntesc ca ajutorul unui blender.
Asezam compozitia in doua cupe, astfel: cate un strat egal de biscuiti, cate doua linguri din sosul de fructe de padure, incercand a folosi mai mult sirop decat fructe astfel incat biscuiti sa se inmoaie, apoi cate jumatate din crema mascarpone, migdale macinate si iarasi fructe de padure.
Un desert delicios, pentru o seara romantica in doi!!

Enjoy!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

mady o sa incerc la un mom dat si asa. acum trebuie sa imi revin dupa sedinta de cooking din seara asta ... cam intr-o saptamana cred ca imi trece Eu am facut o reteta de pe net gasita cand sa ma apuc de gatit (sunt cam kamikaze). Bucata de pulpa de vitel am pus-o intr-o tava pe un pat de legume (morcov, ceapa, tulpini de telina teiate felii, ceva ulei si 100 ml apa. Carnea am asezonat-o cu ulei (eu am din samburi de struguri), sare, piper, boia, am impanat-o cu usturoi (sau cel putin cum mi-am imaginat eu ca se impaneaza) si am pus rozmarin proaspat deasupra. vasul meu era din ceramica (ma rog, doar stratul de suprafata) si cu capac yena si am pus la cuptor cu capacul pus si la foc miiiic 90 de min. din 15 in 15 min am pus din sosul din tava peste carne si la un mom dat am si intors-o. La final, am facut un sos din samantana si legumele pe care a stat carnea facute piure ... si ca fitza am pus si bobite de rodie in el. Garnitura a fost orez basmati si salbatic cu curry. Sotul a lins farfuria Acum imi pare rau ca am ales cea mai mica bucatica de carne, dar imi era frica ca poate nu imi iese, mai ales ca atunci cand am cumparat-o ma gandeam sa fac un ras afour de vitel (am o experienta trista cu un pui cu sos de rodie caramelizat ), asa ca in ultimul mom m-am razgandit.
Sunt tare happy, am descoperit ca am pus si reteta de coliva pe site-ul Lenei, asa ca o sa imi fie mai usor pe viitor. De fiecare data intru in panica pt ca nu imi mai aduc aminte cum am facut, nu gasesc in ce agenda e ... de astea. Si am mai avut o bucurie, am vazut ca mai molipsit pe cineva cu facutul iaurtului
Daca nu m-ar durea incheietura ar fi o seara perfecta ...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

neata fete

ce liniste...

sa aveti o zi frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

eu nu am noutati, doar trancan pe aici sa intretin atmosfera
o astept in schimb pe Lara cu rezultatul de la eco 2 (maine parca ?), pe miky sa vad cum decurg pregatirile, pe amaradia cu raportul de la Tayfunel, pe daniela cu vesti din ce in ce mai bune ... si tot asa
Azi ma duc iar la atelierul de gatit, vrea cineva sa mearga ?!? La cererea publicului, de data asta or sa fie mai multe chestii raw:
Ciorba de burta, Pate de migdale, Branzica, Salata de icre. Deserturi: Chifle dulci cu mac si scortisoara, Biscuitii cu ovaz, morcov si ghimbir, Bautura eggnog raw
fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miky82 spune:

Buna fetele!
Astazi va servesc cu un tortulet foarte bun si sampanie, pentru gravidute un suculet natural!!!! astazi implinesc frumoasa varsta de 30 de ani si nu imi vine sa cred cat de repede a trecut timpul.
Trebuie sa raportez ca sambata a fost z1, luni am fost la eco, totul pare ok (am doar un foli mai mare si este de 10mm dar care nu este vascularizat) mi-a recoltat Estradiol, progesteron si lh, cred ca sunt ok pentru ca mi-a trimis schema, de aseara am inceput progynova si iau asa 3 zile iau cate o pastila, urmatoarele 3zile iau cate 2 si alte 3 zile cate 3 pastilute, mi-a dat sa iau medrol de 8mg si aspirin cardio 100mg si 14.11 merg din nou la eco, nu mi-a zis nimic de vitamine si o sa incep sa le iau de maine, ca stazi am uitat sa le iau.
Va pup si sa auzim numai de bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

miky La multi ani ! Sa ai un an minunat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

La multi ani Miky cu multe bucurii si sanatate.
Startul dat acum sa fie unul norocos cu final fericit

Laraaa

Mai fetelor cate chestii interesante faceti voi, eu abia mai am timp de tras sufletul, dar o sa vina si vremea mea .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aadina spune:

La multi ani Miky
Sa ai o luna norocoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

Qiao

miky la multi ani,multa sanatate si fericire si un pui al tau in curand!

many

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miky82 spune:

Qiao, Many, Velvet, Aadina multumesc mult pentru urari Va , pote poate se indura Mos Nicolae sa imi aduca si mie o bucurie.

Mergi la inceput