Idei verzi

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Da bird, prefer jungla decat beton !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Citat:
Poti sa pui mulch (nu stiu cum ii zice pe romaneste), sa acoperi pamantul in zonele in care nu vrei iarba, pe langa plante


Mulci sau coaja de copac. Am pus si noi, a iesit iarba prin ea. Si prin folie cu pietris deasupra a iesit...noroc ca n-am pus mult. Zici ca suntem la Cernobal, razbate prin orice . Inclusiv prin trotuarele proaspat turnate de astia de la strazi a iesit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Dar cu masinile cum stati? Noi ne uitam sa vedem daca am putea sa luam o masina electrica dar din pacate sunt dublu la pret fata de America . Am luat o masina mica, dar avem si una mare de familie care are si capacitate de tractiune. Nu stiu daca pute renunta la asta .

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Stam. Ca sa-ti faci o idee, o Toyota Prius, "cheala" (pret minim) e 24.200 EUR , deci absolut prohibitiva. In afara de asta, nu stiu eu (poate or fi aparut intre timp) sa existe in tara benzinarii care sa permita si alimentare electrica, cel mult sa pleci cu prelungitor de acasa.

Mie mi-ar placea un Opel Ampera, dar...42900 EUR ?!?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Si ca sa fac o reclama nerusinata la noile tehnologii, noi avem AC cu I-Pam Inverter (d-ala de aparea reclama si la TV). Vara asta, 5 aparate au mers in prostie, 3 de 9000 BTU si 2 de 12000 BTU. Am platit in plus doar 120 RON la curent, nu ne venea sa credem...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Legislatia la noi e cam ramasa in urma, ar trebui sa ofere beneficii celor care cumpara masini electrice. Un Nissan leaf costa in America 35.000 si aici 51.000 . Asteptam sa se schimbe legislatia sa ne luam si noi o masina electrica.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Superb subiect... Felicitari pt initiere Bird!

Am savurat pe nerasuflate tot ce ati scris... m-am inspirat... Noi ne gandeam la o mica eoliana in curte... am vazut 2 eoliene mici, una in Ct si una in judet. Nu am reusit insa sa aflu cat poate costa una si care ar fi demersurile, dar pe unde am intrebat ni s-a spus ca e nevoie de avize de la primarie, mediu si mai ales Enel, care nu are motiv sa incurajeze concurenta . Si panourile fotovoltaice suna minunat, dar trebuie sa ne documentam mai mult si sa vedem cand vine randul unei astfel de investitii... panourile solare le avem oricum in plan, dar asteptam sa se dea din nou drumul la "Casa verde"... suna bine si ideea cu bazinul cu apa de ploaie. Oare unde as putea sa-l amplasez...

Bird, daca in Australia nu sunt legile puse la punct... in Ro ce sa mai zicem? Ca ne sufoca din fasa orice speranta de "independenta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Citat:
Oare unde as putea sa-l amplasez...

Noi am adus un tractoras care ne-a sapat o groapa f.mare si am ingropat cisterna sub pamint ,unde apa ramine curata si atunci cind temp.sint ridicate ,pe timpul verii.Odata pe an o golim si spalam bine cisterna,apa care ajunge in cisterna este filtrata ,curata insa nu se poate lasa mult timp fara sa fie eliminata coplet .



Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui bird70

Citat:
citat din mesajul lui inbox
totusi, ca ne zisese cineva ca sa nu mai muncim la curte sa turnam beton cat de mult.

NUUUUU...nu beton . E asa neecologic si urat . Poti sa pui mulch (nu stiu cum ii zice pe romaneste), sa acoperi pamantul in zonele in care nu vrei iarba, pe langa plante. In felul asta se pastreaza umezeala pentru plantele tale si trebuie sa le uzi mai rar si descurajezi buruienile.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper




din cate stiu eu pt plante unde pui mulch treb sa ai sistem de irigare direct la radacina, deci pe sub mulch.

in rest daca pui mulch sa impiedici buruienile treb sa ai panza din aia de calitate si apoi sa pui mult mulch. uneori iese si prin panza daca e putin mulch si da de lumina.



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui bird70

Dar cu masinile cum stati? Noi ne uitam sa vedem daca am putea sa luam o masina electrica dar din pacate sunt dublu la pret fata de America . Am luat o masina mica, dar avem si una mare de familie care are si capacitate de tractiune. Nu stiu daca pute renunta la asta .

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper




masinile noastre consuma f. mult mi-ar place sa am electricadesi habar nu am de cat consuma (electricitate) si daca iesi in cistig dar sunt si f. scumpe si nici nu par solide la impact.


michelle

Mergi la inceput