Probleme la vasul de wc

Probleme la vasul de wc | Autor: anuscha2009

Link direct la acest mesaj

Am si eu o problema, dar va rog sa nu radeti de mine.
La baie la vasul de WC s-a gaurit o ,,chestie'' neagra de cauciuc si cand tragem apa prin chestia aia neagra picura apa.
Ca mama singura ce sunt habar nu am ce sa fac.

Cred ca este racordul dintre teava si vasul propriu-zis de wc.

Intrebarea mea este: trebuie schimbat? si ce anume trebuie schimbat?
Oare nu ar putea fi lipita pana cand voi schimba tot?
Trebuie sa schimb ceva si la dus si le as schimba pe amandoua odata, de aia pana una alta sa le ,,carpesc'' cumva.


Astept urgent sfaturi caci problema ,,picura'' si scuzati-mi ignoranta

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

"Chestia aia neagra" este o garnitura si se gaseste in comert insa trebuie sa vezi exact dimensiunea. Doar se schimba. Insa iti recomand sa vada totusi cineva care se pricepe ca na' trebuie acel model nu altul.


www.facebook.com/marius.pernes.3" target="_blank">Destinul meu este de a fi "noi" pentru totdeauna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:

Sotul meu e instalator si tocmai l-am intrebat despre problema ta.Mi-a spus ca ai,cu siguranta,un wc pe sistem vechi si ti s-a 'gaurit' o piesa numita 'palnie'.Asa e? Sau ai un sistem nou si se inseala sotul meu?
Nu o poti schimba singura,ai nevoie de ajutorul unui instalator.Zice sotul ca nu ar trebui sa iti ia mai mult de 20 de lei(plus cumpararea piesei ce trebuie schimbata) daca chemi un instalator 'particular'.Daca chemi firma se schimba treaba!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Seamana cu asta?

http://www.e-brico.ro/instalatii/racorduri-sifoane-garnituri/palnie-wc-d1-mm-25-d2-mm-70.html

Sau cu asta?

http://www.e-brico.ro/instalatii/racorduri-sifoane-garnituri/dop-wc-d-mm-32.html

Cred ca e vorba de primul.
Daca este ala, cumpara unul, fa rost de 1m de sarma otelita si iti spun cum il schimbi singura. In cateva minute.



Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

"Chestia aia neagra" este o garnitura si se gaseste in comert insa trebuie sa vezi exact dimensiunea. Doar se schimba. Insa iti recomand sa vada totusi cineva care se pricepe ca na' trebuie acel model nu altul.


www.facebook.com/marius.pernes.3" target="_blank">Destinul meu este de a fi "noi" pentru totdeauna


da asa este, este de tip vechi

Si in privinta pretului a avut dreptate sotul tau
am platit 50 lei la un nene cu totul
Multumesc domnilor milosi de pe acest site care au avut grija de ignoranta unei mamici singure cu probleme la ,,buda''

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Si de aia suntem pe aici!
Daca noi nu, atuunci cine?

www.facebook.com/marius.pernes.3" target="_blank">Destinul meu este de a fi "noi" pentru totdeauna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Si de aia suntem pe aici!
Daca noi nu, atuunci cine?

www.facebook.com/marius.pernes.3" target="_blank">Destinul meu este de a fi "noi" pentru totdeauna

Multumesc Marius.
Inteleg ca pot conta si pe viitor gen: prize, becuri etc?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pai nu vezi ca avem pe aici si "barbati loco" si "barbati prin corespondenta" ce se pricep la diverse. Acuma la becuri nu stiu ce nedumeriri ai putea sa ai...


Oricum multumirile pot sa mearga la ceilalti


www.facebook.com/marius.pernes.3" target="_blank">Destinul meu este de a fi "noi" pentru totdeauna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:

Citat:


Si in privinta pretului a avut dreptate sotul tau
am platit 50 lei la un nene cu totul
Multumesc domnilor milosi de pe acest site care au avut grija de ignoranta unei mamici singure cu probleme la ,,buda''

ANNA


Ma bucur ca ai rezolvat problema !

Mergi la inceput