Buburuze de mart-apr2013(8)!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ruxulic spune:

Bravo Emi pt caruciorul roz in proportie de 60%! Eu sunt convinsa ca sotul tau va ajunge sa faca flotari in limba pentru mica printesa. Asa se dau toti duri dar cand vad o zana mica cu zambet stirb sunt topiti si prostiti pe vecie.
Fetelor din strainatate, intreb si eu ca proasta, dar la cerere, undeva la particular, nu puteti merge sa faceti ecografie?

va pup pe toate
aaaa...mi-am adus aminte, la mine zice doctorul ca in proportie de 70% ar fi cam baietel- raman la masinutze si roboti, nu ma mut pe Barbie si fluturasi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby_kiss spune:

Citat:
citat din mesajul lui emilia.m

Fetelor, raportez ca avem o fetita de 148 grame. Este probabil fetita (60-70% sanse) pentru ca placenta mea (tot joasa) si cu un extra lob ! (adica inca un motiv pt indicatie de cezariana) a obturat putin vizibilitatea (deoarece cordonul ombilical cobora printre picioruse spre placenta). Deci pana una alta avem baby girl si peste o luna la morfofetala de 20 sapt o sa vedem daca schimbam culoarea caruciorului sau nu.
Evident barbatu-meu a fost dezamagit, era cat pe aci sa ma cert cu el grav daca nu erau nasii cu noi dar pt ca am avut timp sa ma gandesc la problema din cauza ca n-am putut reactiona imediat de fata cu nasii am constientizat ca mai bine il las sa se obisnuiasca cu ideea, sa se nasca bebe si sa fie topit dupa ea pentru ca apoi sa constientizeze singur ce fraier a fost acum.
Va pup



16+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestan


Felicitari pentru fetita emilia. La noi a fost invers, barbatamiu este super-extra-mega incantat de baietel iar eu trebuie sa recunosc ca inca ma obisnuiesc cu ideea. Fetelor, ma simt prost si vinovata pt ca nu am reactionat la fel ca si cum as fi reactionat daca era fetita. Mi-e ca barbosu' ma vede si o sa-mi dea una'n freza pt treaba asta, dar ma straduiesc din rasputeri sa trec peste. Oricum il iubesc enorm, ca doar e atat de dorit si atat ne-am chinuit pentru el, dar ieri am fost prin H&M si 80% erau numai haine de fetite si rochite si botosei si ciorapei, pe bune ca nu ma atrageau deloc hainele de baietel. Imi vine sa-mi dau palme ...oricum deja e din ce in ce mai bine, cred ca mai am nevoie doar de cateva zile si imi reglez defectiunile la cap:)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danidani74 spune:

Ruxulic sa-ti explic. La spital cand am facut eco m-a costat £4 pt o pozica cu bb si aia nu prea clara. La particular m-ar costa o ecografie undeva la £200-300 si zau ca nu-mi permit. Tot la stat daca vreau o eco 3D costa in jur de £30. Nu suna rau si pb o sa cer si eu la cea de 20 sapt. dar una 4D e aproape£150.
17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kopilash spune:

Salutare la burtici,

Sa raspundem pe rand:
Cosminutza, multam de mesaj. Sunt curioasa si ma intreb ce o sa am dar ne place asa de mult ideea ca o sa aflam in ziua nasterii incat suntem ok sa asteptam. E si mai usor la noi ca si eu si sotul suntem pe aceeasi lungime de unda.... Nici unul nu vrea sa stie dinainte.
Nu, inca nu l-am simtit pe bebe miscand....cateodata ma ingrijirez dar avand in vedere ca burta imi creste tot timpul si ca alte mamici mi-au spus ca la primele sarcini au simtit abia pe la 21-22 de saptamani...incerc sa nu ma impacientez. Eu azi am intrat in 20 de sapt

Danidani74- ne intelegem una pe alta...sistemul medical nz e copiat la liniuta dupa cel uk asa ca....stim despre ce vorbim. Oi fii tu mamaica maicilor pe aici cu data de nastere dar esti si la al doilea bebe. Eu sunt la primul dupa 5 ani de asteptare.

Ruxulic....nici sa-i pici cu ceara nu o sa-ti faca ecografie daca nu ai trimitere de la moasa. Aici totul se face cu moasa la inaintare. Ai tri itere de la moasa atunci sunt happy sa te cute si in...... Nu ai trimitere ...nu te primesc. Si cand intrii in travaliu...intai iti suni moasa...si in functie de situatie se decide un anume timp in care sa mergi la spital...te duci la spital fara moasa sau fara macr sa fii vorbit cu ea si sa fii sunat ea inainte la spital-aia te trimit inapoi acasa. Is un pic dusi cu capul din punctul asta de vedere.
Nu stiu sa-ti spun sigur...am auzit ca unii ar fii facut ecografii la anumite clinci private cu plata si fara trimiteri de la moase...dar ..nu stiu unde si clar nu te incurajeaza nimeni sa faci asta.
Ruxulic...esti happy ca o sa mai ai un baietel? O sa aiba mama 3 baieti si un sfert( pisica) ...ce mama mandra ai sa fii. Felicitari de carucior albastru si masinute si putulici
Nu mai e mult pana joia viitoare.....nu?


Pupici la/pe burtici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxulic spune:

Danidani si kopilash...naspa asta cu eco. Cu toate ca Dani cred ca iese mai ieftin daca vine in Romanica pt o ecografie. O eco 3D, nu mi se pare f mult daca costa 30 lire. Cam tot atat dau si eu pe o eco 2D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danidani74 spune:

Kopilash, sa va de-a Dumnezeu un copil sanatos si destept.
Noi am a#537;teptat-o pe Emma 10 ani deci nu cred ca isi poate cineva imagina bucuria si extazul in care am fost. S-a nascut cu suferinta fetala, apgar mic, cezariana de urgenta dar ce mai conteaza. Acum e mare, frumoasa si desteapta. (Cred ca sesizati modestia inimii de mama).
17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tudoralexa13 spune:

Emilia felicitari pentru pasarica.
Sa fie sanatoasa si norocoasa.
Tati se va obisnui cu ideea. Nu te enerva, menajeaza-te cat poti......eu vorbesc care ma irit din orice.
Dau si eu vina pe hormoni

Fetelor va multumesc pentru informatiile despre pompele de san.
Chiar aveam nevoie de sfaturi.
Acum am alta dilema, sa cumpar pompa inainte de nastere sau dupa ce ajung acasa.
Ma gandesc cum sa impart banii, sa-mi usurez viata dar nici sa fac cheltuieli fara rost.
Sterilizatorul pentru biberoane v-a fost de folos? Vreo marca anune?

Va rog sa-mi trimiteti si mie parola pentru poze.




16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danidani74 spune:

Ruxulic, ce mi-ar place sa pot merge in Rom. pt o eco. Dar dupa cum iti imaginezi un mers acasa include prea multe. Ce fac cu serviciul, cu copila ce merge la scoala ... Oricum, multumesc de sugestie.
17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxulic spune:

Citat:
citat din mesajul lui danidani74

Ruxulic, ce mi-ar place sa pot merge in Rom. pt o eco. Dar dupa cum iti imaginezi un mers acasa include prea multe. Ce fac cu serviciul, cu copila ce merge la scoala ... Oricum, multumesc de sugestie.
17+

Dana mamica fericita de Emma 5-11-2006
micuta

Am mai crescut cu o zi. Sunt aproape erou.





era doar asa, o idee. Eu fac ecografiile la particular, cam 150 ron, si poze imi da...dupa chef, cateodata da, cateodata ba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxulic spune:

Voi la ce maternitati veti naste? Cu ce doctori? Eu voi naste la Polizu cu Branescu. Am pe aici vreo coleguta de doctor sau de maternitate?

Mergi la inceput