Buburuze de mart-apr2013(8)!

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Nu pot sa zic ca-i minunata dar e foarte comoda si utila si de cand o am nu mai adorm fara ea. Am de maine in 2 saptamani programare la eco morfofetala de screening malformativ de 20 saptamani.

18+
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danidani74 spune:

Buna seara, burtici. Pe mine ma omoara arsurile!!! Am avut si la prima sarcina dar cam din luna a 7 a. Ma abtin sa iau ceva gen dicarbocalm dar cateodata e cumplit in special noaptea.
De maine intr-o sapt am programat al 2 lea( si ultimul) eco de 20 sapt. Abia astept sa aflu ce va fi. Am un feeling ca va purta pantaloni. Prea difera de prima sarcina... Dar, rabdare.
A, ieri am avut party pentru copila mea. 6 ani! Nu pot sa cred!!! Ce-i drept astazi a ziua ei dar fiind luni, a reinceput scoala, ne-am gandit ca e mai bine duminica. A fost frumos. La multi ani copila mea iubita, sa ne traiesti 100 de ani.
18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danina spune:

Buna fetelor, vroiam sa va zic pt cine doreste o programare la Dr Adrian Pop pe 14 noiembr pt morfologie fetala sem II sa ma contacteze pe PM sau daca auziti pe cineva care doreste la fel. Programarea am facut-o din iulie, este f greu de obtinut. Eu am revenit la Dr cu care am nascut cele doua maimutzici si m-am programat in alta parte.


Nici eu fara perna nu pot dormi, o am de la Rebi si ma bucur ca nu am dat-o .
Danidani pentru arsuri cel mai eficient mi s-a parut de la Aboca...am uitat cum se numeste si e din plante f bun si eficient. Sa nu zic gresit Digerbe parca...intreaba la farmacie.


Danina 22+ cu

mami de Rebecca- Elena (26.12.2010) si Paula-Diana (20.10.2004)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rosanne spune:

Buna seara
Eu citesc tot mai tot timpul de pe tel unde e mai greu cu scrisul. Deci i-mi cer
scuze ca nu nominalizez.
La noi e sigur ca vom avea baiat....inca nu ne-am hotarat la nume, dar Diana ii zice surior.
Eu nu mai am greturi, dar am dureri atat de mari pe traiectul nervilor sciatici incat schipatez si chiar nu pot calca in piciorul respspectiv. In fine abia astept momentul nasterii, ca pt mine sarcina nu este o perioada fiziologica, naturala.
La D am facut cezariana, asa ca stiu ce ma asteapta.....am facut deja rost de cateter pentru anestezie si ce substante mai trebuiesc.
Vorbeati de greutate, bb sapt trecuta la 18,2 sapt avea 226 gr cred ca mai mare decet D la ac varsta...si de miscat il simt de la 15 sapt.


Roxy, mamica fericita de Diana (20.04.10) si cu 17+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

Ei, si a mai trecut o saptamana. din pacate am auzit prognoza meteo ieri seara si pt lunile ianuarie - februarie se estimeaza cantitati mai mari de zapada decat anul asta. Ceea ce ma ingrozeste fiindca aveam de gand sa nasc la Cta si acum cred ca va trebui sa-mi revizuiesc planurile....
La serviciu am "colege" care sunt foarte intrigate ca plec mai devreme cu 2 ore decat ele.. ca sa vezi...cat de tare le roade invidia... Bine ca ma impresioneaza la lacrimi si nu le bag in seama deloc.
In alta ordine de idei - perna aceea adaptabila mi se pare exagerat de scumpa dar fara discutie este practica..cred ca sa incerc sa-mi fac una ..tot ajung acasa mai devreme

23 +
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Dani, la multi ani fetei tale. Cum adica ultima eco cea de 20 sapt??
Adica nu-ti mai face eco si mai aproape de nastere si inainte de nastere sa vada pozitia copilului, o eventuala circulara de cordon si alte chestii esentiale? Mi se pare revoltator sistemul medical din UK si in general din alte tari. Pe langa ca-i foarte scump tot ce ti se face, e si putin si cantitativ si calitativ. Verisoara sotului meu s-a chinuit in travaliu 4 ore, ii spusesera la ultima eco (pe la 36 de saptamani) ca bebe e pozitionat ok, cordonul nu e in jurul gatului si singura pb e ca greutatea copilului e cam mica, cica in jur de 1,7 kg!!
Saraca, a trecut prin niste momente cumplite gandindu-se ca din cauza ca s-a ingrasat ea prea mult (30 kg) bebe e prea mic si o sa stea la incubator sau doamne fereste nu va supravietui... si cand sa nasca, dupa 4 ore de travaliu chinuitor si fara vreun rezultat, i-au facut eco si au vazut ca bebe se intorsese iar cu capul in sus si i-au facut cezariana de urgenta. Surpriza cea mai mare a fost ca bebe la nastere a avut 4,8 kg!!!! si l-au supranumit elefantelul! Sincer ma indoiesc ca intre 36 sapt si 40 sapt cand a nascut ea a crescut bebe de la 1,7 kg la 4,8. Pur si simplu au masurat extrem de prost totul, altfel cum sa-mi explic asa ceva?


18+
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EVA_1521 spune:

Hello burticute
piscotel multumesc la fel...eu sunt praf dupa piscot a ta vreau si eu una la fel...hihi...dupa ce nasc gemenasii, anul urmator o sa lucrez la o piscotica.
elenaionascu am fost si eu la Happy Visit Regina Maria...am plecat de acolo foarte impresionata pozitiv...cat despre perna de gravida mi-am luat una mare cam de la inceputul sarcinii pe care dorm si stau la TV ca in paradis, de pe pui mic.ro.
In rest eu ma simt bine, vineri intru in saptamana 20, bebeii mei se misca mult si ma fac super happy.
Va pup cu drag pe toate si de abia astept sa vina primavara sa punem poze pe contul nostru de picasa cu bebeii si bebelinele in brate.

18+ gemeni
Clexane 0,4 , Aspenter, Lutinus, Femibion 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaionascu spune:

ei bine, cred ca voi purcede in a-mi lua si eu o minunata perna! am gasit chiar si putin mai ieftine, undeva pe la 120-130 lei.

Eva, ma bucur ca si tu ai fost placut impresioanata de Happy Visit. Eu m-am topit cand am vazut pruncii in vitrina, ca sa spun asa...mai ca-mi dadeau lacrimile si nu mai puteam de emotie.Ma intrebam cat de minunata va fi si-a mea odrasla draga!

La Happy Visit de la Regina Maria am aflat ca in luna noiembrie, pentru toate gravidutele sunt gratuite 5 sedinte de gimnastica pt gravide, in limita locurilor disponibile. Te poti inscrie sunand la nr asta : 0372 756 420. Eu am fost deja la 2 sedinte si mi-a placut foarte mult si mi se par de un real folos. Este o tipa foarte draguta, antrenor, pe nume Raluca si face exercitii cu maxim 2 gravide. Sta cu tine si iti arata ce sa faci, iti numara miscarile si-ti corecteaza pozitiile. Poti chiar sa inveti exercitiile si sa le faci si acasa, sunt foarte simple, dar cu efect.

Legat de miscarile lui bebe, eu il simt doar daca pun mana pe burtica, altfel inca nu sesizez. Abia astept sa-mi dea un piciorus, o mana, ceva...Maine facem 19 saptamani, poate de la 20 mai creste si-mi trimite semne bucuros! Cica asa e la prima sarcina, simti mai greu :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piscotel2011 spune:

Neata burtici!

Eva, multumesc! Ce haioasa esti cu lucratul ptr o piscotica:) Spor la treaba atunci, sa iasa dupa cum iti doresti ca prea iti doresti! Si sper sa ai si ajutor pe langa tine: cu unu mai e cum mai e, dar cu doi, e drept e si mai frumos, dar si foarte extenuant.

Ruxulic - ce tare ai fost la faza cu crenwurstii:))))

Casandralin -ehh daca nu am avea noi colegi carora sa le pese cand plecam, de ce plecam, ce facem la serviciu si ce bani luam ce ne-am face? Zi tu acum:))))

Danidani - la multi micutei!

Pupici. Sa aveti o zi excelenta!

Dana, Mami de Piscotel, Ioana-Alessia (11.01.2011) si18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danidani74 spune:

Da, Emilia. Ai citit bine. 2 eco mari si late pe toata sarcina. Doar in cazul in care la eco de 20 de sapt. vad/observa ei ceva suspect, stiu eu, o anomalie, ceva ce trebuie urmarit mai indeaproape atunci te programeaza pt altele. Altfel nu. In schimb esti " urmarita" bine si des in teren de moasa. Ea e cea care, prin palpare î#539;i spune de pozitie, estimeaza greutatea lui BB, toate astea bineinteles mai aproape de nastere.
Mie nu-mi ramane decat sa sper la un BB sanatos care sa stea in burtic pana in sapt 39 cand voi face cezariana.

19 sapt azi


Mergi la inceput