Haide Yna85 ! Felicitari Madalina, Menics, Silvia!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mami_de2 spune:

Salutare girls

tocmai m-am intors de la gineco: am facut eco si control pe masa.am colul moale, scurt si deschis :))))))))))) cica ii intra un deget:)))) asta a fost prima reactie zambinda a medicului meu:)) ..medicul mi-a zis sa nu ma panichez, ca ea se bucura ca e deschis ca asta inseamna ca o sa am un travaliu scurt...da Doamne sa fie asa;)) dar eu acum sunt cu frica in san.... asadar bebe poate veni oricand...sper eu totusi sa mai stea macar 2 sapt acolo.. corespunde de 36 de sapt ecografic...desi eu am 35 de la UM. pe eco scria ca are 2711gr azi.
m-a mai chemat sapt. viit iar la control si cand am intrebat daca tre' sa stau locului mi-a zis ca nicidecum...ca sa fiu activa ca si ana acum dar sa nu fac efort! atat:)) pfoaaaiii
si mi-a mai dat sa fac inca un set de analize de sange si urina sa fim noi pregatite. Tot azi am luat si rezultatul la streptococ B, stafilococ auriu si candida...absente toate: Slava Cerului!

deci fetelor : daca am colul deschis scurt si moale..cat ma mai tine asa? aveti idee? Doura tu ziceai ca ai stat o sapt cu dilatatie de 3 cm si apoi ai nascut... altcineva? care mai e pe aci cu istoirc asemanator de col deschis si moale ca eu intru in panica! mamaaaaa si cate mai am de facut :)))))) Si faza tare e ca eu nu am contractii...sau in continuare: NU LE SIMT~! Doamne ce nesimtita mai sunt inseaman:))) ca si medicul imi zicea: pai daca s-a deschis colul ceva tot tre' sa fi simtit.. si i-am zis ca da, dar doar niste chestii infortabile nicidecum dureri..deci ceva ff suportabil de scurta durata si ff rar dar atat..care cred ca erau floarea la ureche pe langa ce simt cand ma screm la scaun(ca-s constipata) adica asta ca sa fac comparatie :))

ps: Mada' Doamne ajuta!!!!!
Bubu' fff misto reteta cu uleiul pt beeb dar eu am o curiozitate: oare daca uleiul presat la rece fierbe 20 de min, mai are are aceelasi proprietati? ce idee aveti?

35+
Signature: 25 martie - de Buna Vestire un frumos test pozitiv= cea mai frumoasa minune din viata mea!
Daily pills: Clexane; FembionII, Magne B6, Acid folic, Cetebe; No Spa;Tardiferon Fol,
*posesoare a 3 mutatii heterozigote: MTHFR C677T, A1298C si PAI 14G
*Age: http://lbdf.lilypie.com/3DHqp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns douradoudou spune:

dilatatie 1 cm e f normala la varsta asta a sarcinii//poti sa stai asa mult si bine :)..incepe cu plimbari , nu efort nu stat in picioare aiurea..pur si simplu te plimbi...daca nu faci miscare o sa-ti fie mai greu la nastere

<hr noshade size="1" />
alexa, mami de Maryam buburuza, ingeras in ceruri (17.09.2009- 12.11.2009)
si de printesa razboinica Maysaa(30.10.2010)
si 24+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns douradoudou spune:

nici eu nu aveam contractii dureroase ...nu trebuie sa fie dureroase ca sa deschida colul:),,da-mi accept pe fb -axela radiah ca sa te bag in grup..loona pt fb da-mi pm cu id ul de fb , sa imi spui si ce poza ai la avatar ca sa nu adaug pe altcineva :)

<hr noshade size="1" />
alexa, mami de Maryam buburuza, ingeras in ceruri (17.09.2009- 12.11.2009)
si de printesa razboinica Maysaa(30.10.2010)
si 24+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucyana1982 spune:

Buna...Mamide2...eu am fost la control vineri si aveam colul inchis si moale...deci nici gand de deschidere(mai ales ca fetita este asezata transversal si acum la 38 sapt)...
Eu stiu ca daca colul este deschis....mai ai un pic....asta este primul semn ca se apropie.
Pe mine ma chemat si sapt viitoare fix pe 1 la control si mi-a zis ca daca vede colul deschis ma opereaza(eu nu am voie sa nasc normal...trebuie musai cezariana)
multa bafta...sa fie bine

Saptamana 38 de sarcina cu printesa Andreea......si mamica de printesa Ana-Maria(4 ani si 6 lunite)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucyana1982 spune:

Fetelor...eu sunt un pic mai speriata...nu vreau sa va speri si pe voi dar trebuie sa va povestesc ce am patit si la prima sarcina(nastere)...ssa stiti macar sa intrebati medicul sa nu va tina pana in sapt 40 chiar daca vreti sa nasteti normal..........
Pe scurt: La Ana Maria aveam DPN 7 aprilie....si fiin si fetita in pozitia transversala doctorul a decis sa ma opereze pe 31 martie(practic in sapt 39)..si surpriza cand m-a deschis am auzit urmatoarele vorbe(daca o mai tineai o zi murea si ea si bebe.......)...va dati seama ca eram foarte constienta...am inceput sa plang si sa intreb ce s-a intamplat......aveam lichidul verde si au bagat-o pe fetita imediat pe antibiotic...si pe mine evident.
Am tot intrebat.....in toate partile de ce s-a inverzit lichidul....mai ales ca nu ajunsesem la termen si nici nu il depasisem.....nu au putut sa imi explice exact. Singura explicatie a fost suferinta fetala..........Multumesc lui Dumnezeu fetita mea a fost bine....si am reusit sa trecem peste.
Acum la a doua sarcina.....aceeasi pozitie transversala a fetitei....va dati seama ca sunt cu un nod in gat de frica sa nu patesc acelasi lucru....abia l-am convins pe medic sa ma opereze in sapt 39(este genul de doctor care vrea sa astepte pana la termen)
P.s. cu doua zile inainte de cezariana facusem eco si totul era normal

Saptamana 38 de sarcina cu printesa Andreea......si mamica de printesa Ana-Maria(4 ani si 6 lunite)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucyana1982 spune:

offf, fetele scuze pentru greseli...abia acum am citit ce am scris(am prostul obicei de a nu citi ce scriu decat dupa trimitere)

Saptamana 38 de sarcina cu printesa Andreea......si mamica de printesa Ana-Maria(4 ani si 6 lunite)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IuliaCospy spune:

Neata doamnelor!

Bine v-am regasit! Da stiu ca aveti spor la scris, nu gluma!

Bubu, imi pare rau pt cate ai de trecut cu dr asta. E clar ca n-are nicio treaba cu empatia, caci cu profesia , off, greu tare! Ai grija de tine si incearca sa iti pastrezi starea pozitiva caci in conditiile date e extrem de importanta. Noi suntem aici si daca putem sa te ajutam cu ceva, altceva decat sustinere, caci de-asta ai din tot sufletul, cu mare drag!

Looana, tu esti aproape de termen. N-ar fi exclus ca ce simti sa fie pregatire de travaliu. Tinem pumnii

Ipopica tinem si pt tine pumnii! Si eu am negociat cu Sara caci voiam sa vina exat in ziua in care aveam termenul (25 noi) si a venit mai tarziu de atat, deci bafta

Doura da ai energie nu gluma. Foarte frumos numele printesei din burtica!

Andie, te rog mult nu lasa chestia cu tensiunea nerezolvata. Suna la dr. pt ca nu e normal sa ai tensiunea asa mare, iar tratamentul ar trebui sa il faci sustinut ca sa fii sigura ca e totul ok.

Bioana, te cred ca e greu, dar vestea buna e ca mai ai cateva zile si intri in concediu. Ai grija de tine

Aseara am fost si noi la morfologie. BB David Alexandru (Alexadru fiind ales de Sara) are 1899g, e intros asa cum stiam de sapt trecuta: sta cu capul pe vezica mea si cu talpile langa nas, iar cu fundicul ma tot inghionteste in coaste. Are nasul meu si buzele lui tati, si tot ce trebuie in dotare, iar tati e mandru nevoie mare. Pun imediat si o poza noua la avatar.

Dannnah, se pare ca la piticii nostri, asa cum ziceau si fetele, capul e clar mai mare decat picioarele. uite si masuratorile de la noi:
BPD 8,12cm
HC 29,8cm
AC 27,9cm
FL 6,12cm
CD 4,07cm
TIB 5,35cm
Per total suntem perfect in grafic. IR-urile mele au mai scazut - acum sunt in jur de 0,5 de la 0,7; bb are circulara simpla, colul are 33mm, iar fibromul e la locul lui, dar se pare ca n-a evoluat (n-am apucat sa compar efectiv, da parca asa imi amintesc.)

Bubu, super reteta pt ulei/ crema de corp. Eu cred ca merg si combinate ingredientele: adica eu as amesteca ulei de cocos cu ulei de migdale si galbenele cu musetel. N-as pune insa lavanda ca mi se pare prea puternica pt pielea lor. Oricum mi-ai dat o idee grozava. Eu voiam sa fac cu unt clarifiat, dar acela are un miros care nu ma incanta tot timpul. Am deja facuta din asta insa pt iritatii si zona scutecului.

Mai Mada, hai Klara! nastere usoara, intalnire frumoasa si mult laptic mami!

Va pup pe toate cu drag!

P.S. Sa nu uit! Fetelor, rugaminte, cand postati emoticoane, incercati sa nu umpleti randul cu ele ci sa puneti maxim vreo 10 parca, si apoi enter, ca altfel se lateste foarte tare pagina (ca in cap trecut) si e greu de citit, mai ales de pe alte device-uri decat calc.

Iulia, mami de Sara Andreea si 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucyana1982 spune:

Ma duc sa fac curat(dat cu aspiratorul, spalat...) dar stau pe forum pana la 4 cd vine sotul si pune stapanire pe calc....dupa va citesc de pe telefon
Raman aici sa recuperez...............

Saptamana 38 de sarcina cu printesa Andreea......si mamica de printesa Ana-Maria(4 ani si 6 lunite)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irilac31 spune:

Salutare,
felicitari pt schimbarile de sapt si pt vizitele la dr
Bubule, ce mai faci, cum e cu sangerarea? Eu m-as fi speriat rau sa vad in direct o ruptura de apa. Sincer acum, cum ai dat de dr asta, cine ti l-a recomandat, sau cum ai ajuns la el?
Madalina, sunt cu gandul la tine astazi
Menics, azi e prima zi acasa singurei ...ah ce frumos cred ca va fi

Bebelinul meu vad ca-si face de cap, e f agitat in ultimele zile. Ieri a avut niste miscari f ciudate, ca si cum s-a intors, parca a facut o tumba...am sa vad sapt viitoare la eco in ce pozitie mai sta. Voi ati simtit cand s-a intors copilul? Plus ca aseara am vrut sa ma plimb putin si n-am reusit sa merg decat max 200 m, ma durea/ intepa sub burta destul de rau. Dupa ce m-am pus in pat am mai avut 2 episoade de intepaturi destul de puternice sub burta...sincer m-am speriat putin.

Dragelor, ce stiti despre streptococul B, cum afecteaza bebele?

O zi buna sa aveti


MTHFR A1298C genotip heterozigot; Factor XIII genotip heterozigot; PAI-1 genotip homozigot
31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dannnah spune:

Multumesc, Iulia siAndie Andie pentru masuratori. Se pare ca suntem si noi in grafic, m-am linistit Felicitari pentru bebeii sanatosi si frumosi! Iulia, ce clar i se vede fatza!
Bubu - sper ca esti bine, sa ne tii la curent. Te-a "bazait" doctorul acolo, cred ca de asta ai avut acea scurgere rozalie. Daca s-a oprit, nu-ti mai face griji.

Sambata am planuri mari, vreau sa pregatesc camera si hainutzele lui Mark, sa despachetez si sa sortez ce am primit deja...i-am spus deja sotului sa nu-si programeze nimic de mesterit pentru weekend.

E perioada racelilor si a virozelor, sa va feriti. Mara a mea sta acasa de doua zile, nu merge la gradi ca-i racita. Sper sa scap

Va pup


mamica de Mara - 3 ani si jumatate si viitoare mamica de Mark 32+

Mergi la inceput