Casa in rural sau apartament in urban?????

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

Am stat la casa in rural cat au fost copiii mici. Dupa ce au inceput scoala ne-am mutat la bloc, in oras. Casa nu era departe, 15 km pana in centrul Bv,
dar era foarte incomod pentru noi, pierdeam mult timp, in cea mai mare parte din cauza activitatilor extrascolare. Da, daca as fi avut pe cineva sa o ia de la scoala sa o duca la inot, sa-l ia pe al mic de la gradi sa-l duca la gimnastica, plus baschet, orga etc. si sa ne intalnim cu totii seara acasa poate ca as fi ramas.
Desi, daca tot ne intalneam numai seara, nu mai conta ca-i casa sau bloc. In wee ieseam tot in oras, cu totii la piscina, la mall, la padure cu prietenii, in drumetii, la ski, patinoar...Era doar timp pierdut si bani si energie cheltuite. In oras copiii merg singuri la extrascolare, cu autobuze, cu colegii la ski, cat erau mici ii lua monitorul din fata blocului, nu se mai ducea nimeni sa-i duca, sa-i aduca. Iar acum...cu petreceri pana seara tarziu, Balul Bobocilor si muuulte altele ne felicitam in fiecare zi ca ne-am tras la oras.
Deocamdata nu m-as muta inapoi in rural. Imi pare rau ca nu am avut destui bani sa ne luam un apartament asa cum ne-ar fi placut, ca al prietenilor nostri, cu scara interioara, spalatorie, dresing, terasa pe toata lungimea apartamentului, lata, la ultimul etaj, se vad muntii o splendoare...Eh, aia mi-ar placea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:

Citat:
citat din mesajul lui diuna

Am stat la casa in rural cat au fost copiii mici. Dupa ce au inceput scoala ne-am mutat la bloc, in oras. Casa nu era departe,15 km pana in centrul Bv, dar era foarte incomod pentru noi, pierdeam mult timp, in cea mai mare parte din cauza activitatilor extrascolare. Da, daca as fi avut pe cineva sa o ia de la scoala sa o duca la inot, sa-l ia pe al mic de la gradi sa-l duca la gimnastica, plus baschet, orga etc. si sa ne intalnim cu totii seara acasa poate ca as fi ramas. Desi, daca tot ne intalneam numai seara, nu mai conta ca-i casa sau bloc. In wee ieseam tot in oras, cu totii la piscina, la mall, la padure cu prietenii, in drumetii, la ski, patinoar...Era doar timp pierdut si bani si energie cheltuite. In oras copiii merg singuri la extrascolare, cu autobuze, cu colegii la ski, cat erau mici ii lua monitorul din fata blocului, nu se mai ducea nimeni sa-i duca, sa-i aduca. Iar acum...cu petreceri pana seara tarziu, Balul Bobocilor si muuulte altele ne felicitam in fiecare zi ca ne-am tras la oras.
Deocamdata nu m-as muta inapoi in rural. Imi pare rau ca nu am avut destui bani sa ne luam un apartament asa cum ne-ar fi placut, ca al prietenilor nostri, cu scara interioara, spalatorie, dresing, terasa pe toata lungimea apartamentului, lata, la ultimul etaj, se vad muntii o splendoare...Eh, aia mi-ar placea!

Si mie! E frumos seara sa privesti Brasovul,muntii la 'un pahar de vorba'.Oricum,Brasovul e frumos oricum si oriunde ai sta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Citat:
mie anul trecut pe ianuarie mi-a venit 900 lei


Pot sa-ti spun ca atat am dat pe gaze in ianuarie-februarie, cand au fost -18C si centrala pleca de nebuna si noaptea, cica sa nu inghete. A, sa nu uit, casa are 220 mp... Altfel, gazele sunt cam 600 RON iarna, 30-40 RON vara. Gunoiul e 25 RON si cam atat, ca la bloc oricum plateam curentul separat, ca si la casa - asta daca e sa facem comparatie de costuri.

Hm, intr-adevar cam scump...dar gandeste-te bine, daca vei avea copii vei fi dependenta de masina, ai vazut ce a scris diuna. Eu nu ma gandeam la copii cand am luat terenul de casa , dar tot mi se parea complicat in afara orasului. Cred ca daca ai rabdare si "vanezi" cu atentie, poti gasi ceva macar in apropierea unui mijloc de transport in comun la un pret mai rezonabil, ca doar nu mai suntem in 2006-2008, cand preturile "spargeau cerul". Chiar daca nu e 100% ce-ti doresti, in timp o vei transforma dupa gusturile tale.

Si inca ceva, foarte important: pentru copil, e 110% mai bine si mai sanatos la curte decat la bloc. Am crescut la curte pana la 7 ani si am tras din rasputeri sa ajung inapoi la curte, iar acum, cu toata mizeria existenta in parcurile si orasele noastre, nu iti pot spune cat de bine e sa scoti copilul (mai ales cat e mic) intr-un mediu cat de cat sigur...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Pentru mine la casa este cel mai bine. Am crescut la bloc si nu mi-a placut deloc.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Citat:
Altfel, gazele sunt cam 600 RON iarna, 30-40 RON vara. Gunoiul e 25 RON si cam atat, ca la bloc oricum plateam curentul separat, ca si la casa - asta daca e sa facem comparatie de costuri

Ce bine ca platesti gazele numai 600 RON , mi se pare foarte foarte putin. Noi platim de aproape 4 ori mai mult pe timp de iarna si vara nu scade sub 100-200 RON.
Gunoiul pe toti 4 ne costa 30 de lei pe luna. Apa platim in jur de 150-200 RON, ca trebuie sa platim si apa pluviala la suprafata curtei. Nu conteaza ca anul asta a fost seceta si nu plouat deloc , pluviala tot o platim.
De impozit nu mai zic nimic ca este mult, mult mai mare decat la un apartament.
Problema cu casa in afara orasului este ca la timpul pe care il faci in oras mai trebuie sa ei in clacul si cele 20-25 de minute pe care le faci inafara orasului.
Eu nu ma gandeam la copii cand am luat terenul de casa , dar tot mi se parea complicat in afara orasului. Cred ca daca ai rabdare si "vanezi" cu atentie, poti gasi ceva macar in apropierea unui mijloc de transport in comun la un pret mai rezonabil, ca doar nu mai suntem in 2006-2008, cand preturile "spargeau cerul". Chiar daca nu e 100% ce-ti doresti, in timp o vei transforma dupa gusturile tale
Are mare dreptate.. daca nu te grabesti si nu vrei maine sa te muti asteapta si vei gasi o oportunitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Ideea este ca traim in nestiinta, sau nu stiu cum sa zic.
Daca am fi constienti de noxele pe care le inhaleaza copiii nostri, hrana pe care o baga in ei, lipsa miscarii, cred ca le-am da naiba de activitati extrascolare sau am face eforturi sa-i ducem daca tinem musai, dar am avea copii mai sanatosi, fara alergii, boli cronice si alte neplaceri care apar asa, cica de nu stim unde.
Eu cred ca un aer curat, trei rosii si doi castraveti din gradina proprie si joaca in timpul liber in loc de calculator nonstop ar face minuni.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Noi am ales casa cu curte la 15 km de oras. In maxim 20 de minute ajungem la poarta scolii. Nu se compara cu inghesuiala, gandacii, vecinii din cutia de beton la care ii zice bloc.
Noi suntem foarte multumiti cu alegerea facuta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Noi am ales casa langa oras si scoala la tara cel ptuin clasele 0-4! De o luna ma simt parca sunt in vacanta permanenta ( desi am inceput serviciu) si parca locuiesc la o pensiune undeva :)!

Deja ne-am facut planul peste 15-20 de ani ne mutam iarasi, teren mai mult, casa mai mica, zona nu conteaza :), oriunde in lume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

DanaIonela, depinde si de izolatia casei, si de tipul de centrala...noi am cheltuit o avere atat pe izolatie cat si pe centrala dar macar vedem compensatia la factura de gaz...

Citat:
trei rosii si doi castraveti din gradina proprie


...si din seminte romanesti as adauga eu. Am in gradina niste trandafiri superbi, dar n-au pic de miros...butasi d-astia pacatosi, luati de pe la marii "bricolatori"...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

Ceea ce am si ales de aproape 1 an! O casa noua, moderna, utilata si dotata dupa cum ne am dorit noi , cu loc de joaca pt copilasi, foisor, cativa pomi fructiferi, braduti, gazon ......si multt aer curat (ne desparte o padure!)!!!!la 6 km de oras.Este adevarat stam la rural , de fapt in zona metropolitana :) dar suntem la 6 km doar de oras, la 7 km de servici (sotul) si langa avem si gradinita :)) deci dupa mine am facut alegerea ideala!!
As renunta inca de 10 ori la apartamentul din oras pt viata pe care o avem aici.

Mergi la inceput