permanent sau alte metode pt. volum par

permanent sau alte metode pt. volum par | Autor: Ramonika

Link direct la acest mesaj

buna,
de vreo 2 luni imi cade parul la greu. l-am mai scurtat, macar sa parca ca pica mai putin, ca ma durea sufletul cand scoteam par cu pumnul...

problema e ca nu prea are volum parul. dupa ce ma spal vreo 3-4 zile mai merge, insa dupa aia pare prea lipit de cap, e enervant. nu vreau sa ma spal prea des, eu l-am obisnuit sa il spal cam la 6 zile. ma gandeam daca exista vreo metoda de a conferi volum, insa nu sa ma dau zilnic cu spuma de par si sa stau sa-l aranjez.
permanentul ar fi o solutie, insa ma gandesc sa nu dauneze prea tare, sa-mi cada si mai mult.
mentionez ca nu am parul vopsit.
se poate permanent cu vreo solutie mai "soft" pt. par? se poate face permanent pe bigudiuri mai mari, astfel incat sa nu iasa cretii ca pe blana de miel, ci bucle mai mari?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Ramonika,eu nu m-as face permanent!

Pe mine ma tunde coafeza in asa fel(ea stie cum,eu nu stiu sa spun ,decit ca e foarte filat ,nu ma pricep deloc la astfel de denumiri)incit da volum parului!

Deci tunsoarea poate da (un surplus)de volum,apoi spuma de par,eu folosesc special pentru volum,la fel si fiaxativul,toate sunt pentru volum!Din experientza mea de ani d ezile itzi spun ca functzioneaza cel mai bine uscatul parului cu fionul,cu capul in jos!Aerul cald sa umfle efectiv parul,pe toata suprafatza capului!

PS:Eu ma spal la 3 zile pe cap,parul trebuie sa aiba o lungime anume(in cazul meu,adica medie)!

editez ca am uitat sa adugspuma o pun doar pe jumatatea parului spre virfuri,eu nu folosesc spuma decind atunci cind ma spal pe cap!Fixativ,din pacate trebuie sa folosesc aproape zilnic,pe linga ca e lipsit d evolum ,e si foarte moale!Tocmai vin de la coafor,in jumatate de ore nu se prea mai cunoaste coafura mea!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:

Exact cum spune andacos,incearca sa iti usuci parul cu uscatorul tinand capul in jos.Apoi,o coafeza buna sigur stie sa iti aranjeze parul in asa fel incat sa para mai voluminos.

La mine functioneaza si samponul si balsamul de par pentru volum(de orice tip-in ultimii 5 ani am schimbat vreo 5-6 tipuri si la fel de multumita am fost).Oricum,la maxim 3 zile trebuie sa il spal,nu pentru ca mi se ingrasa ci,pentru ca isi pierde din volum si exact cum spui tu,uneori il simt lipit de cap.Apoi,si alte motive:miros de mancare,praf,transpiratie.

Stiu ca la coafeza mea am vazut niste spray-uri de par pentru diverse probleme:par gras,volum,bucle,etc.Poate si asta ar fi o solutie.Si rapida si eficienta(surorile mele folosesc ceva de genul asta-pentru par uscat si degradat),din cate stiu eu nu necesita nici clatire,nici alt tratament special al parului.

Apoi,cauta in farmaciile naturiste ca sunt tot felul de tratamente pentru par lipsit de volum.

Numai bine si muuuult volum!

Edit: Oare nu ar fi mai bine sa identifici mai intai cauza caderii parului si sa faci ceva pentru a o opri ? Zic si eu..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

elly - incearca sa-ti editezi mesajul, ca s-a lungit pagina in jos prea tare.

multumesc de sfaturi. recunosc ca mi-e lene sa imi aranjez aproape zilnic parul, mai ales dimineata cand mi-e somn, nu am rabdare.

ar fi fost mai avantajos permanentul (dpdv al timpului) insa stiam ca poate arde parul.

plus ca spuma aia daca o pun in partea de jos a suvitei de par, nu rezolv mare lucru, pt. ca arata mai aiurea, in jos cu volum mare, iar in sus, parul lipit de cap...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

plus ca spuma aia daca o pun in partea de jos a suvitei de par, nu rezolv mare lucru, pt. ca arata mai aiurea, in jos cu volum mare, iar in sus, parul lipit de cap...



Nu ,Ramonika!

Ideea este ca spuma de par sa nu atinga pielea capului!Parul se ingrasa mai repede daca atinge pielea!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

da, am inteles. nu pun spuma pe pielea capului, ci doar in partea de jos. insa tocmai asta e problema, ca dupa cateva zile in partea de sus fara spuma se lipeste de cap, iar in partea de jos cu spuma ramane mai umflat si discrepanta asta e cam aiurea.
deocamdata se rezolva cu prins parul in coada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Pai acolo se ingrasa parul,asta este cauza!

Eu am vazut o reclama la Tv cu "un praf"cu care te masezi pe radaina parului si ai volum!Si mai sari si-o zi cu spalatul!

E o relcama cu heidi Klum,produsul e de la Schwarzkopf!Ma uit sa vad poate gasesc pe net,sa-tzi arat!


hai ca mai editez odata,ce sa fac daca heidi asta face reclama la atitea firme,le-am incurcat!

Uite aici de ce spun eu,personal nu am probat!

http://www.taft.schwarzkopf.de/taft/de/de/home/produkte/volumen/powder.html

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Eee, de ce nu vezi partea buna a lucrurilor? Al meu se lipeste de cap din a doua zi. Nimic nu functioneaza ca sa nu se mai ingrase in halul asta, am folosit o gramada de sampoane care promiteau sa reduca secretia de sebum si scumpe si total nefolositoare. Tunsoarea face foarte mult, nu poate mari perioada dintre doua spalari, dar alea cateva zile cat nu se ingrasa parul, daca esti tunsa bine poti arata senzational doar uscandu-l cu foenul si atat.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

androix, de multe ori excesul de sebum e asociat cu oarece dereglari hormonale, cel putin asa stiam eu.

ai incercat combinatia de seleniu+zinc ? exista in farmacii suplimente alimentare ce contin aceste substante, sunt pentru sanatatea parului si a unghiilor, reduc si secretia de sebum. efect garantat (de reducere a sebumului, de eliminare acnee/probleme cu tenul gras la varsta adulta) il au anticonceptionalele gen Diane 35, dar au si efecte secundare destul de nasoale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurenta spune:

Intai incearca sa schimbi tunsoarea,si e spalatul la 6 zile........adica undeva la 3 zile......
Ai tunsoarea de demult? Nu ai mai schimbat nimic?
produsele de par ,cum ar fii cremele protectoare,uleiurile,spuma ,fixativul nu fc altceva decat sa incarce firul de par,apoi il ingrasa,si apoi il ingreuneaza ,altfel ca la un moment dat radacina cedeaza.......
La fel si cu pieptanatul sau aranjatul zilnic,,,tragand firul de par in acelasi sens,avand aceeasi tunsoare de mult timp, ,in fiecare dimineata sau mai rau strangandu.l in coada la fel radacina cedeaza....
Iar daca intr.adevar cade f tare,e semn ca ceva sa intamplat,strees ,oboseala,schimbari hormonale......
Mai tunde si ajungi la un nivel mediu,cu ffff mult filat(atentie nu cu foarfeca cu dinti(,usuca parul dupa spalare cu foehnul,cu capul in jos,foloseste o perie cu efect antistatic.......sal reasezi un pic.....foloseste un sampon normal,si aplica doar balsam aca e nevoie ,nu mai folosi nimic spuma,fixativ dupa orice spalare........
Permanentul e deja scos demult din calcul......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Ramonika, daca nu esti foarte priceputa la a-ti aranja parul zilnic si esti nemultumita de modul in care arata, atunci risca-te la bucle permanent. Insa neaparat cu un stilist bun!

Trebuie sa iti asumi riscurile. S-ar putea ca parul sa se deterioreze f tare, cam ca si atunci cand faci o decolorare. Dar nu e musai, depinde de structura firelor tale de par. Vorbeste cu un stilist cu experienta, ti-ar putea explica la fata locului cat de mare e riscul sa iti strici parul, in cazul tau. Riscul superem este sa ti se arda si sa se rupa.
Ai un avantaj totusi ca ai parul nevopsit.

Buclele permanent facute bine arata divin. Permanentul nu mai inseamna ´´sarmalutele´´ de nasa mare ca pe vremea cand eram noi copii.

Daca nu vrei sa risti, mergi pe mana Andei.

Androix, ai incercat produsele Lush? Eu am avut suprize placute!

Mergi la inceput