Clubul "babelor" FIV-oase 66

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olimpiadobre spune:

Buna dimineata,
Mady, imi pare rau!
Si mie imi este dor de Samira.
O zi buna la toata lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanne16 spune:

Neata!
Of, grasunica ! Īmi pare asa de rau, insa ma bucur ca īti faci plan de bataie!
Vom reusi toate pana la urma sa ocupam un loc de pe prima pagina!

Si de ce nu sa nu se intample si au naturel, caci oricum ne iubim "porcariile" defecte! Pentru ca merita, bineinteles!


Nanne
_
Factor XIII V34L - pozitiv heterozigot; PAI 4G/4G homozigot; EPCR haplotipuri - A2/A3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Mady imi place cum trasezi viitorul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

neata fete

mady

o zi buna va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adijo spune:

Lara relax cu simptomele: iti spun ca nici eu nu am avut nici un simptom - nu tu sani mariti ( s-au umflat abea in sapt 8-9), nu tu somnolenta ( din contra , ma trezeam noaptea pe la 4 si nu mai puteam dormi), nu tu greturi, doar o nervozitate accentuata. dar stiu cum e cand nu ai "semne": eu toata ziua eram la eco.!
Mady . nu ne ramane decat sa speram ca va veni si vremea noastra...
Eu am decis sa aman FET-ul pe ianuarie ( as fi putut sa-l fac luna urmatoare) ; dar ne-am luat bilete la ski si nu vreau sa ratez 10 zile cu soare in Ischgl! Mint, de fapt, mi-e frica; mi-e frica de beta 0, mi-e frica de beta pozitiv dar sarcina pierduta in a-x-a saptamana, mi-e de un frica de tot , nu mai vreau sa trec prin tot ce am trecut pana acum .... trebuie sa ma "reechilibrez" emotional...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Lara.. din cate stiu si Ady a facut tot cu blasto si a fost ok ... as vrea sa nu pun la indoiala profesionalismul dr-lor ...
Tind sa cred ca materialul este prost ...

La mine nu au mai evoluat embrionii.. 3 au ramas la stadiul de Z2 si 2 au ramas la stadiul de Z3 ... si nu s-au mai dezvoltat deloc ... au ramas la stadiul de 4-5 celule ..

Oricum mi-ar placea sa am embrioni de calitate.. dar din cate am inteles ovarele MPC dau ovocite de calitate proasta ..
Asa ca nu as vrea sa dau vine pe nimeni pt evolutia proasta a embrionilor ...
.. deci vom vedea data viitoare ce-o fi...

Sunf ff curioasa cand vei incepe sa ai greturi .. pofte ,

Parca te vad ca ne dai raportul:
dim:
pranz: , ,
seara:

Miky- ce faci ??
Eu mai am sapt aceasta nasola si de sapt viit... sunt mai libera ...
Vb

Mada- fata ce idee buna .. sa ne gravidim de martisor ....
sau sa vina iepurasul cu 2 gandacei (deci vreau 2 .. nu unu ) ...
Sa stii ca mai avem o candidata-n umbra ... Mbadaran .. poate face si ea atunci

Si sa stii ca este si ziua mea ...
Poate o iesi ceva .... macar o petrecere .




Elly

...din 2005 ... Astept, astept si iar astept ... nici nu mai stiu ce ...

POVESTEA MEA:
- ovare MPC
- 3 histeroscopii op. la uter (este septat si bicorn)
- 2 laparoscopii (1 pt drilling si 1 pt chisturi)
~5 inseminari nereusite (1 cu Tutunaru, restul Cocei & Marinescu)
- 1 fiv nereusit Biogenesis- transfer embrioni Z2
- al 2-lea fiv nereusit Biogenesis- blastocisti opriti in evoltie (fara ET)
- Mutatia MTHFR - C677T : genotip heterozigot
- Gena PAI (polimorfism 675 4G/5G) - risc trombofilie : homozigot pentru deletia promotorului genei PAI-1 (status 4G/4G tip mutant)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Adjo ... sincer si mie mi-e teama de beta mareee
Reactionez mai bine la beta <1.2 ...
Sa nu spuneti ca sunt nebuna ... dar asa gandesc ...
Cred ca lara este ff stresata .... trebuie sa inceapa sa se documenteze de toate ... este pe un "teren" necunoscut, dar cel mai dorit de noi toate ...

Oricum imi doresc beta mare ... cu riscul de a fi stresata ulterior ...

Asa daca tot ai amanat pana in ianuarie .. poti amana pana in martie .. si te bagi in noul lot ... avem locuri disponibile
glumeam ...


Nu stiu ce am .. dar sunt prea vesela .. ranjesc singurica .. nu stiu de ce ...
Acum se uita un coleg la mine si m-a intrebat ..: razi de mine

Upssss.... chiar am ceva ...




Elly

...din 2005 ... Astept, astept si iar astept ... nici nu mai stiu ce ...

POVESTEA MEA:
- ovare MPC
- 3 histeroscopii op. la uter (este septat si bicorn)
- 2 laparoscopii (1 pt drilling si 1 pt chisturi)
~5 inseminari nereusite (1 cu Tutunaru, restul Cocei & Marinescu)
- 1 fiv nereusit Biogenesis- transfer embrioni Z2
- al 2-lea fiv nereusit Biogenesis- blastocisti opriti in evoltie (fara ET)
- Mutatia MTHFR - C677T : genotip heterozigot
- Gena PAI (polimorfism 675 4G/5G) - risc trombofilie : homozigot pentru deletia promotorului genei PAI-1 (status 4G/4G tip mutant)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

'neatza,
adijo,ooofff fata greu incercata!
si eu am devenit o mega-fricoasa, observ si constat..acum, mi-e frica de eco, parca nici nu m-as mai duce..inainte, eram paralizata de frica beta..ma si mir, cum de-am facut pee-test de data asta; cred ca, de-aia ca facusem pregnyl si stiam ca vad "dublu", macar o perioada..si dup-aia, din inertie, cred..
ce tareee, 10zile la Ischgl, la relax in zapada..hai ca, o sa vii de acolo mega ZEN, gata de FET..
gaby, la inceput de nov am reusit sa ma programez (cu mult noroc) la dottora mea, care-i first class..pana atunci, as putea sa merg la ceva no name, dar, precum am zis, acum mi-e frica de eco si nush (inca) ce sa fac..
ari, am trecut info despre EI, pe prima pagina; de acum, cine doreste, cine pofteste, sa..lectureze!
acum, chiar m-as bucura daca, fetele care aleg sa faca EI (in Ro sau strainatate) ar intra si ne-ar spune, dc le-a ajutat cu ceva, sau nu??
din memorie, pot spune ca, maria facuse EI la Acibadem, dar rezultatul a fost unul negativ, la fel, o fata care, mi-a scris pe PM facuse la Debrecen, tot fara rezultatul scontat; ari, cred ca si tie iti facuse Tayfun, dc retin corect?
repet asta, deoarece stiu ca, am multi fani care ma citesc, critica, ma rog si nu as vrea sa se incetateneasca in mod gresit ideea ca, vb de o solutie miraculoasa care, garanteaza reusita..nope, no way..


p.s.: (eventual) simptom (?): un gust ciudat, persistent, metalic, in gura..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Elly domnita eu am facut cu embrioni de z3, in nici cel mai frumos vis al meu nu as fi ajuns cu ei la blasto.... si asa aveam putini si de calitate slaba, sa ii las la blasto era nebunie curata
Sa stii ca eu am facut intreaga procedura cu echipa de aici, dr D doar a suprevizat totul (schema de stimulare a fost a lui), embriolog Atena care a colaborat cu dr A si pe baza istoricului meu au decis ce sa faca.
Eu cred sincer ( si ma straduiesc sa fiu obiectiva) ca mediile de cultura sunt bune, sunt aceleasi ca in Grecia si nu fac rabat la calitate. E posibil insa ca embriologii sa nu fie atit de experimentati ca dr A in ceea ce priveste blastocistii; si poate aici as schimba ceva, as opta pt embrioni de z3 mai ales ca mergeti pe principiul putini foliculi dar buni


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Mady fata puternica . Cred ca am sarit peste partea cand ne-ai povestit de ce ati ajuns la fiv, ce probleme aveti

Mergi la inceput