Herpes bucal

Herpes bucal | Autor: juillet

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor,
Va rog sa ma ajutati cu un sfat.
Ne dorim si noi un bebe mult si ne-am facut toate analizele recomandate de medic. La ambii ne-a iesit la herpes simplex 1 (adica cel bucal), IgG ca avem anticorpi. Eu de cand ma stiu nu am avut asa ceva niciodata (poate in copilarie si nu imi mai aduc aminte) insa sotul meu are mai tot timpul, cel putin o data pe an, insa eu nu am luat niciodata.
Problema mea este alta....acum 2 zile, sotului meu i-a aparut herpes bucal insa este exact in perioada cand eu sunt la ovulatie, si am asteptat cu nerabdare aceste zile....ce fac in cazul asta? Poate fi o problema la concepere? Sa imi fac griji?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zmotocel spune:

nu e nicio problema.
herpesul reprezinta un risc pentru copil doar daca exista eruptie genitala la momentul nasterii.
herpesul bucal nu reprezinta un risc. herpesul bucal si cel genital sunt defapt doua tipuri diferite.
asa ca..... mult succes :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Singura restrictie e sa nu pupe bebelusul in timp ce are eruptia pt ca ii poate transmite si lui boala si bebelusii pot face o forma mai urata daca se molipsesc mici. Pana atunci nu e niciun risc.

Asta e din categoria Sindromul Panicii Inutile Datorate Analizelor Irelevante.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns juillet spune:

Va multumesc pentru raspuns.
Ai dreptate cu analizele.....am dat de un doctor ginecolog care tine la toate aceste analize...si sincera sa fiu mai mult ma sperie.

Mergi la inceput