Piersicute de iulie august (7)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

Ali in Italia primul vaccin se face la 3 luni,Mattia inca nu le-a implinit deci noi l-am facut cu aproape 2 saptamani inainte,intr-o zi de luni iar miercuri am avut avion sa venim aici.pentru al doilea, mi-a explicat pediatra ca este important sa nu depaseasca o luna de la termen deci noi avem termen pe 10 decembrie dar daca nu reusesc sa-l fac aici pot sa ma intorc acolo si sa-l fac pana pe data de 10 ianuarie.
asa ca ori il faci cu cateva zile inainte ori in decursul lunii urmatoare,in germania
tinem pumnii pt semnarea contractului

Iuli,Mattia transpira la tample si ceafa atunci cand il invelesc prea mult.este si cazul tau?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_1403 spune:

Fetelor am intrat ofuga sa salut.
La noi totul bine pe 3 avem botezul.
Laura te rog mai pune odata siteul cu tort sa ma uit dupa model.Va pop

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Buna fetelor,

Dam o prajitura azi ca facem 4 lunite!

La multe lunite lui Patrick, Sara si Demis!

De ziua lui a dormit de la 8 la 5 yupiii!

Altfel, suntem bine, facem balutze toata ziua,stam in semi-fundulet si ganguriiim.

Citesc din urma si mai revin.

**************************
Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

Cine-ti saruta genele-n somn,
Si cine-i acolo cand ingerii dorm?
Toate zanele bune sa te ocroteasca,
Toate florile campului sa te infloreasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

yellow mamici eu sunt praf ma simt mai rau decat ieri, azi noapte mi s-a infundat nasul, noroc k aveam niste humex in casa, stranut intr-una, acum imi curge nasul k la robinet, am si o tuse seaca pt k tot simt k ma gadila ceva in gat, sunt ragusita urasc starea asta mergea o tuica fiarta sau un vin fiert dar... bag ceai de lactatie ce sa fac
pitik a adormit tocmai pe la 1 azi noapte k deh, ieri a dormit mai tt ziua pe la 5 a inceput sa se foiasca si sa loveasca ursuletii de la carusel cu picioarele, cred k incerca sa faca lumanarea la un mom dat n-am mai rezistat si i-am dat jos k nu mai puteam dormi de zornait i-am aprins lampitza si a adormit la loc paaannaaa la 11 nu iesim azi afara k e cam urat si bate si vantul. am scos-o putin pe balcon mai dvrm.
legat de miere - cred k rau nu are cum sa faca mai ales k nu mananc un borcan pe zi. plus k si propolisul e cunoscut k antibiotic natural si decat sa ajung sa iau medicamente care clar fac mai mult rau mai bine o ascult pe dr mea si bag miere cu lamaie.
nici eu nu ma feresc de cioco si cafea (mai ales de sapt trecuta cand a luat sotzulache un espressor super tare ma rasfatz in fiecare zi cu cate un latte sau cappucino ). plus k am obs k de cd am inceput sa beau cafea m-am reglat si cu instalatia k am suferit tare mult dp nastere restul alimentelor interzise - m-am ferit in mod special doar de varza, fasole, rosii si struguri (astea 2 am vazut k i-au fkt rau asa k am renuntat). in rest am mancat si vinete, ceapa, usturoi, broccoli, fructe de mare, icre etc insa cu moderatie.

maria - la masa de seara antonik papa 180 ml k la fiecare masa. la masa de dimi cand am mai cantarit-o am vazut k baga uneori si 200-220 ml are de unde k dimi sunt sanii full

ali - am facut pastrav somonat la gratar (a luat sotzulache proaspat din metro). suuppeeerrr buunn! a fost prima data cand l-am incercat si bagi mana in foc k e somon, numai k e mai light. pt sos am topit unt, cu putina gorgonzola si camembert, apoi am adaugat zeama de lamaie si la sf patrunjel verde. a iesit o mega bunaciune

vera - eu iau in continuare elevit, mi-a zis dr sa-l iau pana termin cu alaptatul k sa nu am probleme. calciu suplimentar nu am luat pana acum, dar bag la greu lactate si oua. nu cred k e un timp limita pt carusel - a mea sta si cate o juma de ora chiar o ora si-l studiaza, vb cu ursuletzii, striga la ei

lorena - asa de putin papa bb la o masa???

la multe lunitze piersicutzelor aniversate si noi am facut ieri 3 luni deja si-a dublat greutatea de la nastere si a mai luat 4 cm (are 5.750 g si 64 cm).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

mi-am adus aminte neuronul inca gravid deh
ali - vaccinul nu tb facut musai in ziua in care se implineste varsta respectiva, insa nu e recom sa se depaseasca prea mult termenul (cam o sapt plus minus). reactiile stiu k pot aparea cam in 2-3 zile dupa administrare asa k bine ar fi sa-l faceti fie inainte cu vreo sapt de plecare k sa fiti linistit pe drum fie dp ce ajungeti dar sa te asiguri k ai la tine supoz cu paracetamol, nurofen pt copii etc. va tin pumnii sa semnati actele

ma bag sa vizionez colectia de piersicutze pe picasa sa vad ce mai e nou si mai pun si eu cateva pozici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Pt durerea de gat foarte bun e ceaiul de cimbrisor, garantat!
Iar raceala eu am rezolvat-o cu sodou (lapte, ou, miere/zahar) In 3 zile eram fresh.

Noi vaccinul de 2 luni l-am facut la 2 luni si 20 de zile pt ca atunci i-a trecut fornaiala.

Ali - pai in afara de febra la ce reactii ar trebui sa ne asteptam??



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

clar avem cei mai frumoshi copii (cra cra) v-am zis eu k in odiseea noastra de piersicutze s-au adunat cei mai reusiti am mai vazut si bebelusi mai putin dragutzi prin alte parti piersicutzele noastre sunt de colectie! ar trebui sa-i bagam la reclame
fleur - ericutzul seamana din ce in ce mai mult cu tine
imi place k toti sunt cu gura pana la urechi

fetele, vad k s-a epuizat storage-ul pe contul de picasa asa k pls mai intrati si voi si mai stergeti din pozele mai vechi.

poop!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

va multumesc ptr pumni si ptr sfaturi.de pumni am nevoie ca a gasit o locuinta super ok chiar in centrul vechi.dar a vazuto vineri la ora 5 si nu a mai vrut sa ii ia comisionul ca nu putea sa ii dea chitanta pana luni.asta ca sa mai putem sta cateva zile cu emotii nu de alta.si sotul spune ca mai erau 2 perechi interesate de casa.dar i am spus maine sa fie la prima ora in fata agentiei sa fie primul.daca se poate chiar sa doarma acolo.sper sa nu avem surprize.

cu vaccinul nu stiu ce alte reactii ar mai putea sa apara.eventual sa fie mai agitat ,mai plangaret stiu eu...si oricum nu as vrea sa ma stiu cu el la drum cu febra.si l as face aici ptr ca acolo pana ma mobilizez sa gasesc dr pana ne lamurim ce vaccin trebuie sa ii faca.ptr ca am inteles ca acolo au alta schema de vaccinare.in plus daca ma pune sa cumpar am inteles ca e destul de scump,si am inteles ca seria asta de la 2 4 si 6 luni ar avea legatura unul cu altul.si nu as vrea sa le dau peste cap.nu ma pricep habar nu am cu ce se mananca dar asa parca se zice.si daca tot suntem aproape de termen mai bine il fac aici sa ma scap de un stres.o sa sun maine si pe dr sa vad ce zice dar probabil il voi face undeva spre miercuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

aaa si ca mi a amintit roxi ce m ati sfatui sa imi mai duc cu mine de aici sa am acolo in caz de nevoie?am trecut pe lista paracetamol,nurofen,vigantol,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

vera_l, initial ne-a zis sa-i dam paracitamol supozitor doar daca are febra, dar pentru ca s-au inmultit mucii a zis sa-i dam ca este antiinflamator

roxypuy, maria0408, 30 de ml este masa de noapte a fost de frecangeala, mai mult de sete mai mult, cred ca nici nu-i trebuia neaparat, dar ca sa o i-a somul repede am bagat laptic. Dar oricum a mea mananca putin la o masa, cred ca suntem la extrema cealalta, suntem inca la 12 mese pe zi, iar cel mai mult la o masa a mancat 100 ml. Pediatra ne-a zis sa-i dam sa pape cand vrea si ca ar trebui sa manance 150 ml pe kg corp si ea in loc de 700 ml mananca 600ml.

ali24, ghebele tale s-au transformat in ghete la mine.... cred ca de pofta. Apropo de pofte, eu in sarcina nu am avut pofte, avand si arsuri la stomac de la 3 luni, am mancat mai putin si mai des, asa ca am pus doar 6 kg pe care le-am dat jos din prima luna. Iar acum as manca in continuu.... dar ma bucur ca nu am mai luat kg in plus, iar daca as manca ca in sarcina cred ca as slabi...

maria0408, ma speri! Vroiam si noi sa-i facem Prevenar-ul, cred ca-i fac doar pentru rotavirus.

legat de vaccin, noi pe cel de 2 luni (Infanrix Hexa) l-am facut la 2 luni si 6 zile, iar pediatra ne-a zis sa tinem cont ca pe urmatorul sa nu-l facem mai devreme, adica sa-l facem cel mai devreme la 4 luni si 6 zile (Infanrix Penta).

Schinduf am consumat cu anii in urma sub forma de tarie la Manastirea Neamt, dar nu stiam ca e asa bun pentru lactatie... hi

va pup!

Mergi la inceput