Intrebare

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Da, cand sunt foarte agitati, nu vor sanul. Dar asta nu inseamna ca nu le e foame, ci pur si simplu sunt atat de nervosi ca nu mai vor nimic. Cum suntem si noi cateodata. Trebuie intai calmati si apoi pusi la san,chit ca uneori e f f greu sa-i calmezi. Asta se intampla ori cand le e foame rau ori cand le e si somn si foame.
In orice caz e foarte bine ca in doua saptamani v-ati cunoscut una pe alta mai bine si ati inceput sa va intelegeti. nu sunt toti bebelusii la fel si nici macar ai aceleiasi mame, dureaza putin pana ii intelegi semnalele unui nou bebelu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

E posibil sa fie si cum zici tu

Mami de strumf Ema (14.12.12)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Azi dupa 3 luni jumatate am sanii goi... e o senzatie tare ciudata. Aproape imi lipseste starea de disconfort data de ei pietroi
De 3 zile mi-a venit cm....o fi din cauza asta?
trebuie acum sa iau vreun ceai ceva pt lactatie?
bebelina e ok. adica nu pare infometata sau afectata de acest aspect.
Nu stiu bineinteles daca a mai pus ceva la kg ca iar nu am mai cantarito dar ma gandesc ca zicea ea ceva daca ii era foame.


O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Ei, sanii goi, poveste... Inseamna ca ti s-a reglat lactatia si ca nu se mai produce in exces, ci doar in functie de nevoile copilului.
Nu are cm nimic de-a face nici cu laptele sau lactatia, nici cu senzatia de san pietroi.
E posibil sa mai simti in unele zile ca se umplu sanii cu lapte, dar bebele pus la san imediat te rezolva!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Am inteles. Multumesc mult!


O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Intrebare retroactiva (am copii mai mari, am trecut de perioada alaptarii):

- aparitia CM influenteaza cantitatea/calitatea laptelui fie si pt o perioada de timp?

La ambele fete (pe care le-am alaptat cca 9 luni, dintre care 5 luni jumatate, aproape 6, exlusiv), am patit urmatorul fenomen:

Cu toate ca alaptam la intervale de 2-3 ore, atat ziua, cat si noapte (cel putin in primele 3 luni erau aisugr-sigur 2-3 treziri pe noapte, dupa 4 luni s-a mai marit intervalul), mie mi-a venit CM cam la 1 luna jumatate - 2 luni, pana in 2 luni) de la nastere. Deci cam la 45-50 de zile dupa nasteri, exact ca la mamicile care nu alapteaza.
Fetele daca in primele 2 luni (cat nu aveam CM, prima luna, si mare parte din luna 2) au luat f bine in greutate (cca 800 gr.), eeee, in luna a 3-a ambele au luat f putin in gretate, cca 300-350 gr. (putin pt varsta aceea). Atunci am avut si eu senzatia aceea de "sani goi", nu se mai umflau, nu mai udam tricourile...
Fetele nu plangeau de foame, erau vioaie, nu dadeau semne de altceva... Le puneam la san cand voiau, adica si dupa 1h, si dupa 2, daca era cazul, nu ma uitam la ceas. Doctorii (med de fam + un alt medic consultat) ma bateau la cap ca nu e copilul bine hranit (la ambii copii aceleasi texte; mai speriata fiind la primul copil), sa suplimentez cu LP... Copiii nimic, nici sa nu simta/vada biberonul, din lingurita n-au vrut... In fine, a ramas de baza doar sanul, si au luat in luna respectiva cum am spus doar 300 si ceva de grame...
Pe urma luna urmatoare tin minte ca au luat un pic mai mult, vreo 500 gr (ok), luna cealalta mai putin (dar oricum erau un pic mai mari). Dar erau slabute fetele fara de graficele lor, de accea mi s-a propus sa incep diversificarea cu cereale (am inceput pe la 6 luni fara ceva de fiecare data, nu prea am vrut mai devreme).

Ma intreb retoric si retroactiv: CM sa fi fost cauza? Eu stiam ca alaptarea tocmai ca inhiba ovulatia, CM-ul, si cu toate astea, la mine s-au instalat ca si cum nu as si alaptat... Are vreo influenta asupra laptelui matern??

Succes tuturor cu alaptarea bebelusilor, este o experienta minunata

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

www.andreeaioana.ro/displayimage.php?album=31&pos=37" target="_blank">Ele doua

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Nu stiu ce sa-ti spun Monica. La mine de exp primele 2 zile de menstra a fost f agitata fata ziua... A vrut san chiar si dupa 20 min. I-am dat cum a vrut ea.
Insa daca stau sa ma gandesc de vreo 3 zile nu sa mai trezit decat o singura data pe la 4-5 dimineata. Ieri mi-a trecut dar azi noapte fata tot pe la 5 s-a trezit. Apoi la 7, cand mai sta treaza si ea ca se trezeste si baiatul, sotul pleaca la munca, o schimb de pampers etc...
Nu stiu daca a mai luat in greutate sau nu dar nu imi fac griji. Eu sunt langa ea daca vrea sa manance bine daca nu...nu.
Mai nou daca o pun la san si nu e foame il impinge cu manna si incepe sa se agite de parca ar zice "am zis eu ca mi-e foame?! ce ma indopi asa"
Da eu ii tot dau sanul ca isi baga manutele in gura la greu si ma tot gandesc sa nu ii fie foame desi stiu ca e si de la dinti ca au inceput si balutele.
De la baiat nu stiu ce sa zic ca atunci cand mi-a venit cm deja numai alaptam.
A avut dreptate Julia (ca de obicei as putea spune) aseara cand m-am trezit iar erau sanii pietroi si chiar curgeau de parca eram iar in primele zile cand am venit acasa.


O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Succes cu alaptarea in continuare! La fel, da-l sa suga cand are nevoie
E bine ca nu te-ai mai stresat cu cantaritul, vezi la incheierea lunii,. Intelesesem ca totusi a luat ok luna trecuta.

La mine n-au fost fetele agitate in perioada CM, s-au comportat ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat, dar atunci am simtit eu ca din laptele meu nu mai iau in greutate cat ar fi trebuit. M-am si enerveat ca a venit CM in perioada alaptarii, cand stiam ca alaptarea inhiba... Dar nici de foame nu se plangeau fetele, nu se trezeau noaptea mai des, etc

Si din cauza neluarii kg cum ar fi trebuit, in primul an eram cam ramasi in urma cu greutatea, n-am atins in veci strandardele cu dublarea greutatii de la nastere la 4 luni si triplarea la 1 an... Oho eram departe, cu 1 kg si ceva de fiecare data. Dar erau sanatoase fetele, fara nici o problema, dezvoltate cf varstei etc.
Pe urma in al doilea an de viata deja nu mai alaptam, ele mancau bine, si oricum in zilele noastre au o greutate normala...

Banuiesc ca totusi si laptele meu le-a ajutat la ceva, daca nu la crescut in greutate, atunci la anticorpi si sistem imunitar, caci n-am avut probleme de sanatate majore cu ele, sunt copii destul de rezistenti.

tuturor!

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

www.andreeaioana.ro/displayimage.php?album=31&pos=37" target="_blank">Ele doua

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AgnesLuca spune:

monica, nu cred ca are legatura, si mie mi-a venit dupa 2,5 luni de la nastere; fiica-mea a fost tot timpul pe percentila din mijloc, dupa ce initial sacazuse in greutate imediat dupa nastere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Cred ca Monica ma pregatea pt o zi ca asta
Am fost azi la dr cu toata gasca. Iar fata nu a mai luat decat 500gr. Avea 6,100 kg. Am venit repede acasa si direct la laptop sa vad cat a avut ultima data, acum o luna ...5.500kg.
Dar are 62 de cm. S-a lungit.
De mancat mananca bine... a avut o perioada cand nu o mai auzeam cum inghite la un san dar m-am ridicat brusc ca nu stiu ce facea baiatul intr-o zi si am vazut ca avea lapte in gurita. Deci manca chiar daca nu se auzea nimic
Ma bucur ca a scapat de viroza asta ingrozitoare care pe mine m-a lesinat de tot.
A inceput sa-si ridice singura capul de pe saltea, cand e curioasa ce facem noi pe acolo, sa-si ridice fundul impingandu-si picioarele ca sa o i-au in brate, sa ma traga de par (azi in premiera), gangureste cand e cu noi...dar si singura o mai apuca, noaptea. Doamne ce bine ca nu e ca baiatul care se trezea si urla. Ea incepe si vb...ce zice...numai ea stie.
Ma bucur tare mult ca pot sa o alaptez. Am vazut ce inseamna sa treci sugarul pe LP de la baiat.
Numai cand imi aduc aminte (cu groaza) noptiile in care se trezea plangand de foame iar eu trebuia sa ma duc la bucatarie sa fac laptele. Pana ma intorceam era negru de furie trebuia sa ne trezim amandoi ca unul sa tina copilul in brate iar altul sa faca laptele. si asta de cate 2-3-4 ori pe noapte...
Sper sa am lapte cat mai mult de data asta. M-am mai ingrasat 2 kg dar nu-mi pasa. Ma bucur ca ea e bine iar eu am lapte sa-i dau.



Mergi la inceput