Intrebare

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lady22 spune:

Lavi04 are dreptate.eu am nascut la termen o fetita de 3500 si am avut cantar acasa si o cantaream o data la 2 zile in primele 2 saptamani.nu devine o obsesie cantaritu ci doar ma asiguram k ia in greutate.
knd am nascutt in salon cu mine era o fata care nascut prematur si sa sti ca asistenta ii cantare copilu inainte de alaptare si dupa alaptare.
asa e la inceput.javascript:insertsmilie('')

mamica de zanica MAYAjavascript:insertsmilie(''); javascript:insertsmilie('');

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Ela, m-am mai gandit azi noapte la voi. Probabil a vrut sa manance mai des pt ca e la puseul de crestere de la 3 saptamani. Bucura-te si da-i mai des, va lua mai bine in greutate!

E foarte mica ea, trebuie sa suga foarte des, fiind asa mica trebuie sa insisri putin, nu lasa doar dupa ea. Ca sa nu ajungi sa-ti pierzi laptele si sa ajungi sa-i dai lapte praf.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Ela, acum am vazut ca ai nascut!

Numai bine iti doresc ( va doresc la toti ). Sfaturi :da-i sa suga cat vrea si cand vrea #351;i odihneste-te cat de mult.

baiatul ce face, cum se comporta? Ai pe cineva sa te ajute? L-ai dus la gradi pana la urma?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Multumesc
Suge cand vrea...si cat vrea dar inca oboseste repede... adoarme cu sanul in gura sau cu,,, capul pe san dar daca vreau sa o pun in patut incepe sa planga Asa ca uneori dureaza masa si cate 2 ore... spre disperarea tuturor care ma sfatuiesc ca o invat prost... asta e imi asum consecintele faptelor mele. E asa mica si dulcica...
Cu baiatul...e jale!
Nu vrea sa plece bebe, o iubeste si vrea sa-i cumpere papusi de la magazinul mare dar...
cand o i-au in brate vine si se arunca langa mine si se pisoieste, asa ca intr-o mana tin fata si cu alta mangai pisoiul mami.
a inceput sa vorbeasca tare, sa tipe aiurea... numai vrea sa doarma la pranz desi pana acum el imi spunea ca ii este somn...se imbraca in lucrurile ei o trage de manuta etc etc
Si apoi nu ne mai asculta deloc. Indiferent ce spunem eu sau taica-su ne da cu ignor ba chiar parca provocandu=ne.
Ajutor nu avem... o sa ma descurc eu cumva ca nu prea am incotro...
iar la gradinita nu l-am dat ca abia in martie face 3 ani ...si apoi am zis sa nu asocieze noul venit cu mersul la gradinita/cresa.
Asa ca e...de poveste cand incep amandoi sa urle si fug dintr-o camera in alta si numai stiu pe cine sa impac
De 2 zile la pranz intr-o mana tin fata la san si cu alta ii dau lui sa manance ...
Marius imi spunea la "prematuri..." sa mai ies, sa ma relaxez... sincer, acum m-as multumi cu o baie ca lumea...

& fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Cu o baie? :)) Ha, ma faci sa rad in hohote... nu am mai facut o baie de-asta, ca lumea, de vreo 5 ani incoace. Si cand fac dus parca ii aud pe toti 4 + pe omul meu ca urla si imi imaginez ca au cazut in cap si curg suvoaie de sange...Citeste ce a scris Marius la Un ochi rade, unul plange, cam astea sunt previziunile pentru mamici de sugari, toddler-i si prescolari. Numa' scoala ce ne-o mai salva putin...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Scoala? Glumesti! In seara asta eu o puneam pe mijlocie sa citeasca in timp ce cea mica baga jucarii de-ale ei prin gura, iar sotul o superviza pe cea mare la mate si engleza. La astea doua materii ce ma pot baza pe el ca romana nu a fost pasiunea lui. Eu nu cred ca am mai facut baie in cada de cand am nascut-o pe prima. Sau hai sa zic, 1-2 bai oi fi facut. In rest, dus-viteza.

Azi dimineata discutam cu mandra mare recapitulare la biologie ca dadea test, diferenta intre cloroplaste si citoplasma in timp ce o alaptam pe mezina si tot asa. Nu e usor dar sunt happy!

Ela, nu e usor de tine mai ales ca cel ma e la varsta critica de 2 ani. Rezistenta multa iti doresc! Doamne ajuta sa te descurci cu alaptatul caci iti usureaza mult viata fata de laptele praf.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Aoleu, nu mai "incurajati" fata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Ma regasesc perfect in topicul deschis de Marius
Ma mai ascund si eu uneori in baie. Mai mult sa-mi vars frustrarile... dar nu tine mult ca al meu baiat nu stie inca ca acolo si regii merg singuri, asa ca intra ca o furtuna si direct la butoanele de la masina de spalat
Lavi acum am atata lapte ca inca imi curg sanii...dar rau. Noaptea trecuta am crezut ca a facut baiatul in pat asa era de ud peste tot :(
Sincer cand alaptez acum e ca si cum ma relaxez... dau drumul la tv... vad o stire... e mult mai bine decat prima data cand eram incordata toata si stateam cu ochii pe ceas.
Nici nu ma gandesc inca la LP.
Dana, nu ma speri eu asa usor ... cu baiatul a fost de cosmar... se trezea din ora in ora si noaptea si ziua asa ca asta mica e parfum. Momentan .
E mai greu cu doi cei drept dar ma asteptam. Chiar la mai rau...adica sa fie ca la baiat... cred ca tine un pic de organizare. Inca nu m-am obisnuit cu 2 copii dar invat din mers... deja rufele le impart in: musai de calcat si merge si asa



& fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Ela, eu am 3 si calc strictul necesar, cam la doua saptamani, respectiv camasile de bumbac suta la suta. :) si hainele din in, vara.

Ma bucur tare mult ca ai lapte! E foarte bine, alapteaza fata des si va creste frumos!

Bingo, asa e, alaptarea e un moment de odihna!
Iar bebelusul, daca nu e primul nascut, de obicei e cea mai cuminte persoana din casa. :)

Incearca in week-end sa trimiti sotul cu baiatul pe undeva, in parc, cu mingea, cateva ore sa te relaxezi si tu doar cu bebita si sa se simta si baiatul important, ca cineva si anume tata! Se ocupa de el 100% si ii acprda atentie.

Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Fata a ajuns la 2,790 kg, aproape 2800... cred ca m-am speriat degeaba.
A luat deja 500gr in cele 3 saptamani de viata ca am incurcat saptamanile cu atatea calcule
A inceput sa se trezeasca mai des dar tot putin suge si adoarme. In 5-10 min se trezewste iar si iar suge...
Per total pare ok...adica eu numai stiu de la baiat cat trebuia sa ia in prima luna... nici numai conteaza cei drept. E bine ca a luat in greutate.
O cam doare burtica cand sa chinuie sa faca kk...o fi si de la mine ca mananc cam tot ce-mi cade in mana
Nu stiu daca e din cauza de epuizare sau de la faptul ca suge dar as manca mai tot timpul...
nu am luat peste kg de dupa sarcina dar nici nu am scazut, 67kg ...pe aici oscilez de cand am nascut.


& fetita

Mergi la inceput