Intrebare

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Pai de ce nu ti-a facut un anestezic compatibil cu alaptarea?! Sunt o gramada! Mai simplu i-a fost sa-ti recomande sa nu alaptezi o noapte? O noapte e mult pentru bebe...
Ce anestezic a fost, da o cautare sa vezi, poate e compatibil. Majoritatea mamelor pe care le stiu au alaptat fara probleme dupa anestezie. Eu...nu Mi-am scos o masea cand avea fata 1 an si 8 luni, m-am muls, vreo 4 ore am reusit sa o tin departe...apoi i-am datdar toata noaptea a vomat, sugea-atzipea-voma si tot asa pana dimineatza. Dar altora nu li s-a intamplat asa ceva, o fi fost fiica-mea mai sensibila sau anestezicul mai puternic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Ilinca nu stiu ce anestezic a folosit. A fost un sprei si f putin cu siringa pt ca am simtit cam tot. Nu cred ca rezist toata noaptea sa nu-i dau. Pe cuvant... am baut o groaza de apa pana acum. M-am muls o data si ma mai mulg o data dar eu ii dau fetei. Acum cum o vrea D-zeu...
Nu e vb de banii dati pe inca o cutie... ci pur si simplu stiu ca daca ma trezesc peste noapte zombii primul instinct e sanul. Si apoi nici nu stiu cum o reactiona la biberon... nu mi-l ia deloc! Am incercat azi sa-i pun un pic de zeama din supa dar nu a vrut neam. Insa cu lingurita a mancat un pic.
Chiar nu ma vad cu lingurita in mana la 2 noaptea sau la 4!
Pe ce site-uri am intrat scrie ca dupa 6 ore de la anestezia dentara e ok alaptatul... sper din tot sufletul!

Edit. ms ca mi-ai povestit. Sa o urmaresc sa nu verse.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

I-am dat sa suga. Saraca ce s-a repezit la san ca nici nu-l mai nimerea e dulcica tare!
Nu a varsat dar l-am pus pe sot intre ei in pat pana fac eu mancarea ca sa o pazeasca.
Maseaua asta ma tot stresa de vreo 2 sapt... ba ma lasa, ba iar ma lua... in ultimul timp deja ma trezeam si din somn de durere. Incepuse din sarcina si m-a lasat... asa ca si acum asteptam sa ma lase nu a mai vrut neam.
Ce minte am si eu! Cand scriu pe aici ma mir si eu cat de dusa sunt
cand doar gandesc par f logica eu in capul meu... noroc ca ma mai ajuta cand imi pun gandurile pe hartie.

Fata e bine. Sta in fund singura... cand oboseste se arunca pe spate... cand vrea o jucarie se arunca kamikaze pe burta. Parca s-a mai tras la fatza un pic... tot nu stiu cate kg are o sa o cantaresc zilele astea cand o sa fiu mai libera.
Prinde jucariile in mana, le studiaza... rade la oricine e o ranjita. E tare cumintica... cand o mai dor gingiile mai plange si ea. Tot nici un semn de vreun dintisor...
I-am mai dat cand si cand ba o bucatica de mar, fie un morcov, crude asa.. da nu are nici o treaba sa-si tina singura bucatica... daca ii bag eu in gura suge la ele daca nu le studiaza un pic si le da pe jos. Azi i-am dat un pic de supa...zeama. Nu stiam ce sa-i dau in loc de tzati. I-am pus in biberon dar nu a vrut...adica il baga la masele... ca pe suzeta cred. Asa ca i-am dat cu lingurita. i-am dat de vreo 2 ori si zic gata sa nu ii fac rau...cand sa plec a inceput sa planga i-am mai dat un pic.
Apoi am iesit la plimbare... m-am bazat pe ea ca e o somnoroasa mare... cand ne-am intors la 21 trageam de ea sa o schimb. A adormit bustean.
ei bine nu cred ca de data asta am timp nici de branzica calcica nici de fierturi cu saptamanile.
O sa fac mai mult timp supa de legume... pt toti ai casei. Si o sa-i dau si ei incetul cu incetul. Am eu ce am cu supa trebuie sa fie in fiecare zi! Oricum eu nu fac rantas la mancare si nici sare nu pun. Asa ca nu are ce sa-i faca rau... o sa pun maine si un morcov intreg in supa, sa il dau pasat.
Asa ca fetelor...am inceput si diversificarea! Avem 6 luni fara o zi!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Ela, eu mi-am scos o masea de minte prin august, fata era inca alaptata exclusiv. Am muls primul lapte de dupa extractie si l-am aruncat iar apoi de la urmatoarea masa (vreo 6 ore de la extractie) i-am dat fara probleme. Asa mi-a recomandat si dentista.

In loc de laptele meu i-a dat atunci sotul cu biberonul lapte muls de mine cu o noapte sau doua inainte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Eu nu m-am gandit Lavi! Tot asteptam sa-mi treaca. Nu ma durea sa ma tavalesc dar azi chiar a fost rau. Si eu m-am muls dimineata dar i-am dat baiatului sa bea recunosc ca inca ii mai dau cand si cand...
Eu banuiesc ca tipa asta a exagerat cu "pana maine dimineata" oricum era o tipa tinerica. De asta am si intrebat aici.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Am trecut bine peste noapte. Nu a vomitat... nu a avut nici o reactie ciudata.
Am asteptat kk si a fost normal...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Iar am racit!! Cred ca e a treia oara in primavara asta!
Nu am mai racit asa cred de vreo 10 ani! Ce naiba se intampla cu mine nu stiu... fata e bine, baiatul are muci, sotul e bine, eu... de toate... ca la carte!
Scap de una dau de alta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Bineinteles ca nu m-a lasat inima sa-i dau supa direct, chiar si de legume. I-am dat 2 zile morcov blenduit si morcov cu dovlecel 2 zile. Maine o sa pun si o bucatica de cartof.
Bine, morcovul a fost jumatate in fiecare zi si dovlecelul 2 bucatele. A mancat relativ bine. Nu tot dar cu pofta si curioasa.
Inca ii dau cam la 30 de min -o ora, dupa san. De asta nici nu imi fac griji cat mananca pt ca stiu ca e mancata.
Toata lumea imi spune sa-i dau si apa dupa ce mananca ca altfel nu o sa bea apa... eu zic ca la ce calduri avem noi vara aici...putin probabil sa nu bea apa... inca nu i-am dat.
Nici nu am mai cantarito dar...mananca, doarme, caca... deci e bine
Saptamana viitoare o sa incep sa-i dau din supa totusi cate un pic... asta de azi e de loboda... nici nu stiu daca au voie astia mici. Trebuie sa caut o schema de diversificare...
O sa fac si de stevie ca am prin curte...banuiesc ca trebuie sa introduc si branza. Noi mancam extrem de multa branza.. sper sa-i placa si ei.
Eu nici vb de slabit... sunt la 70 de kg! Sunt trasa la fatza si cu fundul mare asa mi-a spus o ruda de la tara care a venit de curand... bine nu asa direct dar ce rost mai are sa o invartim ca tot acolo ajungem.
Inca nu am inceput sa dau din toalele mele...tot mai sper in secret sa ajung macar pe la un 58-60kg.

Fata mananca bine... de vreo 2 zile o dor gingiile parca mai rau. O linisteste cand o pun la san chiar daca nu suge. Si numai sta singura in patutul ei sa se joace...ce misto a fost perioada asta! Dar s-a dus... vrea cu noi indiferent unde mergem.
Asa ca o luam cu noi... si la bucatarie, si la baie ...indiferent pe unde avem treaba.
De data asta a facut si ea niscai muci... noi suntem iar toti raciti rau. A ei sunt aposi, ii sterg cu batista. Vai ce se mai necajeste cand ii storcesc nasul... e suparata foc. In rest nimic nu are.
Kk inca de multe ori e tot galben ca de bb. Nu ar fi trebuit sa aibe si ea urme din ce mananca? Alteori e galben verzui... la fel ca si pana la diversificare.
Nu ma mai stresez cu autodiversificarea... vedem din mers noi cum facem ca mai depinde si de copil... degeaba ma stresez eu daca ea nu are dinti si nici nu vrea sa tina nimic in mana.
Eu ii pun cate ceva in mana in fiecare zi...morcovul cel mai des ca nu are cum sa muste din el crud asa. Doar ca un exercitiu...
Azi a zis ta ta ta.. bine fara nici o legatura cu tac-su doar asa in timp ce ne explica ea ceva pe acolo...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

A mea bea cu pofta suc de portocale si mar proaspat stors, poti pune si un mar si morcov crud..
Nu stiu de ce n-ar avea voie loboda.
Cum se mai poarta baiatul cu cea mica? Noi avem in program: impins usor si in mai multe moduri, smuls orice lucru sau jucarie din mana, tipat la cea mica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Daca ii dai suc de portocale inseamna ca a ta e mai mare... si daca bea sucuri inseamna ca iti i-a biberonul ma oftic si mi-e ciuda de mor!
sucul de mar si de morcov...a fost un esec total! era pe ea pe canapea... pe pereti am lasato balta... suculete mai tarziu!
Dar pot sa-i dau mar! Ai dreptate. Am uitat vezi. Am luat niste biscuiti fara gluten dar inca e cutia neinceputa.
Tot fara nici un dinte suntem...baiatul avea 2 jos deja. Dar durerile se intensifica... banuiesc ca poate sa o tina asa si o luna pana ii da si ei ceva...asta e!

Despre colaborarea celor 2... ei bine...i-am manipulat nitel eu trebuie sa recunosc ca altfel imi era frica sa nu-i scoata ochii.
De cate ori mai plangea si ea... vai ce ma enerveaza ghemul asta mic... uita=te la ea ce urla!
La care baiatul.. o dor dintii mami nu vezi (zice si el ce ne aude pe noi vorbind).
La masa... sa sti ca daca nu esti cuminte eu strang masa si nu-ti mai dau nimic! uite ce mizerie ai facut aici!
La care baiatul... e cuminte mami! ...hm...zici tu? Daaaaaa
Cand sa ne culcam... hai gata strangeti jucariile si la culcare ca mie mi-e somn!
Adica incerc sa o cewrt si pe ea... nu numai pe el. Insa tonul vocii trebuie sa-l controlez ca sa nu sperii fata... sa nu tip eu adica asta ar mai trebui! ca incep amandoi sa urle!

Adica eu cred ca e in firea omului instinctul asta de a lua apararea celui mai mic, mai slab etc. daca intre ei nu fac eu vreo greseala sa ii apuce concurenta...asa ar fi normal... zic si eu.
Bine, concurenta o sa fie... dar mai tarziu. Acum eu pun bazele.
Ce o iesi...numai D-zeu stie! Sper din tot sufletul sa se inteleaga bine!

Ce e aiurea pt mine acum e seara la culcare. Cand ii culc pe amandoi seara si ma bag intre ei la mijloc incepe baiatul... mami vreau in bratica. Ma intorc sa i-au baiatul in brate si incepe fata sa-mi dea cu mainile si picioarele in spate...daca o ignor incepe sa planga.
Si uite-ma cum stau si ma gandesc cum sa mai stau sa-i multumesc pe amandoi! Sa nu crezi ca e o coincidenta, ca si eu am crezut la fel! Asa fac de fiecare data!

Daca sunt in patul mare si se joaca fiecare cu ale lui... in general asta mica incepe sa dea din picioare peste ale lui sau sa-i fure sosetele. Mai ales cand are unele rosu aprins nu prea am tinut eu cont de culori. Si daca mi-a placut materialul i-am luat ce culoare avea.
Asa...atunci ii spun fetei...de ce dai in fratele tau? nu vezi ca e micut si el, si te iubeste mami. Uite ti-a dat din jucariile lui si te lasa sqa te joci cu ele! :)))))
Bineinteles ca fata nu intelege nimic din toate astea. Dar...ii creste lui stima de sine... fratele cel mare, care e bun ...bla bla bla.


Mergi la inceput