Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 74 -

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

flory multumesc de raspuns.eu din tot ce am citit,am dedus ca fara clexane se pierd sarcini in continuare.deci eu chiar cred mutatiile astea sunt la baza piederilor de sarcina.Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MBK spune:

buanseara fetelor!Pup burticile si viitoarele burtici!Eu am inceput tratam cu Tayfunel La Acibadem si deocamadata a zis sa nu fac clexane!CA L VOI FACE DUPA ET!voi ce parere aveti!nu am cum sa dau nici de dna doctor uscatescu!V arog ajutati ma!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Detzy spune:

Buna fete

Si eu sunt o aspiranta.. inca optimista la titlul de mamica.. stiam de existenta unui fibrom care am crezut ca s-ar putea sa-mi puna ceva probleme.. din fericire se pare ca a scazut in dimensiuni si s-a calcificat partial, nemaifiind deloc vascularizat... pana aici toate bune :)... in a 3-a luna de incercari, fara nicio speranta pentru ca fusese o luna foarte ocupata... am descoperit cu bucurie ca eram insarcinata, dar din pacate bucuria nu a tinut decat pana la cel de-al doilea beta..care a aratat ca sarcina se oprise din evolutie.. pe la 5 saptamani si ceva

Doctorita mea mi-a spus ca nu crede ca ce s-a intamplat a fost din cauza fibromului asa ca m-a trimis la doamna dr. Uscatescu la Fundeni.... si se pare ca a avut dreptate... analizele au iesit cam aiurea si am primit vitamine si aspenter in fiecare zi in preconceptie si in sarcina... clexane :|

Nu stiu daca am mutatiile, cel mai probabil exista macar una.. dr. nu m-a mai pus sa le fac pentru ca am intrat deja pe tratament

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimi32 spune:

Bine ai venit, Detzy!
Imi pare rau pentru pierderea ta. O sa fie mai bine data viitoare cu tratament. Acum nu stiu ce sa zic de mutatii, eu la fel am primit tratament inainte de a le face, dar am vrut totusi sa stiu exact ce am.
Sa ramai cat mai repede si sa fie bine!

MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 675 4G/5G heterozigot
1 sarcina oprita in evolutie in 2009, 6 saptamani (inainte de a afla de mutatii)
Tratament: Femibion 1/zi, Aspenter 1/zi, Magne B6 2/zi, Acid folic, Euthyrox

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flory_blanca spune:

Detzy eu mi-as face analizele macar sa sti o treaba. Tratament pt ce atunci daca nici nu se stie ca ai trombofilie, dupa ce si-au dat seama dupa forma fetei? Sarcina se poate pierde din N motive diferite de trombofilie. Ce inseamna analizele au iesit cam aiurea?
Nu imi vine sa cred ca s-a ajuns sa se prescrie Clexane fara analize macar. E panaceu universal cumva?

MeAlextot vroiam sa iti povestesc de cumnata mea dar nu mai stiam exact ce mutatii are si acum mi-a trimis analizele ei. Ea are ambele MTHFR heterozigote nu a luat nici la prima sarcina nici un fel de tratament (doar acid folic 3 luni in sarcina), acum e gavi in 15 sapt si la fel nu are nici un tratament pt trombofilie. Plus ca are probleme cu varicele pe picioare,si ai ei la fel (tatal ei a fost operat de varice acum cativa ani). Stateam si ma gandeam e doar norocoasa? Banuiesc ca dr care o urmareste a auzit macar de trombofilie ca el a trimis-o la analize ca prima data a ramas gravi foarte greu (dupa 6 ani) iar acum la a doua sarcina din prima incercare. PE masura ce mai aflu info sau de cate un caz simt ca ma dezorientez si mai rau.Asta e...mai facem sapaturi :)



Mami de fetita frumusica foc!
29.04.2010
MTHFR C667T heterozigot, PAI 4G/5G homozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Detzy spune:

Flori mi-a iesit proteina C Global sub limita de cut-off.. si anticorpii, unii sub limita si ceilalti peste.. nu mai am laindemana buletinul de analiza acum.. si am inteles ca in conditiile rezistentei la prot C se asociaza de obicei cu mutatia fact. V Leiden, in 90% din cazuri... o sa fac si mutatiile dar sunt sigura ca doc. U a decis corect.

Mimi multumesc.. sper sa fie bine data viitoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jaguar spune:

Buna tuturor
Daca inainte "treceam "pe la voi mai fugitiv,,
de cateva zile tot citesc din urma cand imi permite timpul..

Speram sa fie bine ptr toate, intr-o zi!


apropo, de Metformin,,chiar nu cred ca are vre-o legatura cu PAI.
Se prescrie in ovare poli sau micropoli.


PAI-1 (675 4G/5G)- heterozigot , risc trombofilie
FACT XIII (G102T) mutatia V34L - pozitiv, genotip heterozigot
SOE la 8 saptamani (IVF-1)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimi32 spune:

Este un raspuns la un email al unei persoane care are MTHFR 1298. Email-urile le primesc de pe yahoo.


>>>>Very sorry to hear of your losses and difficult decision. It's great that you are on Metanx. I know some women take lovenox after ovulation...it increases the bloodflow so that your uterus is primed for pregnancy.
Since you asked about literature--maybe read Dr. Beer's "Is your body baby friendly?" It is a great book that goes into the immunological causes for miscarriages. I had 6 losses. I had factor five leiden (blood clotting) and MTHFR hetero. I thought that was my "only" problem. I kept taking the metanx BA and prenatal vits. Kept having m/c's. Then I found the reproductive immunology discussion board on yahoo and read the book I mentioned. I went to a reproductive immunologist and he found that my body was creating "natural killer cells" and they were killing my baby. Many women who have recurrent pregnancy loss had success w/ my dr. Dr. Braverman who is located on Long Island and NYC. http://www.preventmiscarriage.com/
I hope you check it out. I now I have an 11 wk old son b/c of his treatment!! :)
Also--MAKE SURE they checked you for the blood clotting disorder PA1 5/g 4/g b/c that causes implantation issues but MANY drs. do not check that in the blood clotting panel for bloodwork. If you have that, you need Metformin too.
good luck and feel free to email me.
Jen<<<<

MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 675 4G/5G heterozigot
1 sarcina oprita in evolutie in 2009, 6 saptamani (inainte de a afla de mutatii)
Tratament: Femibion 1/zi, Aspenter 1/zi, Magne B6 2/zi, Acid folic, Euthyrox

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jaguar spune:

Mimi, nu stiu cine este persoana care spune ca are vre-o legatura PAI cu Metformin..
Insa eu din experienta pe pielea mea, spun ca nu are nici o treaba una cu alta..
Din nefericire am luat si Metformin cu lunile, in doua reprize,, iar ultima data a fost chiar inainte de IVF. Tin sa subliniez ca, nu m-a ajutat la ovare poli, calitatea ovocitelor, si nici atat la PAI,,am pierdut sarcina in 8sapt.
Eu nu vreau sa intru in polemici cu nimeni, doar mi-am spus punctul de vedere si prin ce am trecut.

sa aveti o zi minunata

PAI-1 (675 4G/5G)- heterozigot , risc trombofilie
FACT XIII (G102T) mutatia V34L - pozitiv, genotip heterozigot
SOE la 8 saptamani (IVF-1)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimi32 spune:

Nici eu nu sustin ca are legatura, doar ca am citit despre si eram curioasa daca mai stie si altcineva despre acest lucru.
Postul de mai sus e un raspuns primit pe email, de la o persoana, si e la fel cum scriem si noi pe forum despre un subiect sau altul.
Imi pare rau de pierderea ta. Ai facut si tratament cu heparina?
Poate Metformin nu se potriveste tuturor carora le este recomandat la fel de bine.


MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 675 4G/5G heterozigot
1 sarcina oprita in evolutie in 2009, 6 saptamani (inainte de a afla de mutatii)
Tratament: Femibion 1/zi, Aspenter 1/zi, Magne B6 2/zi, Acid folic, Euthyrox

Mergi la inceput