Jocul cu carti - capitolul 6!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corap spune:

...si anume gauguin.
naratorul isi incepe povestea remarcand absolut neremarcabilul din personajul sau, agent la bursa (ok, nu era bancher, era un fel de cristian sima de secol 19 , dar pentru mine cine umbla cu bani e bancher...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

The Moon and Sixpence? 8daca n-ai fi mentionat permutarea scriitoriceasca, as fi jurat ca-i The Way to Paradise a lui Llosa :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

lilanda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Si ca s-o parafrazez pe corap (), din ciclul "nu dati banii pe ea", o carte despre o casnica, de vreo 40 de ani, plictisita rau. Isi ia o slujba de reviewer si, uite-asa, ajunge sa intilneasca dragostea si sa mai afle una alta despre un dervish si un poet persan.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

"Soufi, mon amour", Elif Shafak

Nu stiam ca e carte din cartegoria descrisa de Corap. Da' inca n-am citit-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Da, Mik..cred ca asta e, "40 de reguli ale iubirii" - titlu in romana si engleza.

(btw, anul trecut am reusit sa gasesc traducerea in engleza a "usii" Magdei Szabo. E excelenta cartea! Daca n-ai fi laudat-o tu pe-aici,n-as fi ajuns cred sa o citesc nicioadata; Emerence mi-a placut la nebunie, ca personaj! Deci, merci frumos!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

, Lilanda. De aceeasi autoare cauta "Balada Izei".

asa deci e rindul meu.

In care personajul cel mai puternic sufleteste face o "minunata" prajitura de ciocolata, de la care i se vor trage o suma de mici necazuri, dar tot raul e spre bine.
(asta nu e decit o ita a cartii)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Culoarea sentimentelor (the help)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Laura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Povestea incepe cu o crima. Un adolescent dispare, este banuit de crima, iar mama lui pleaca spre nord (intr-o Canada in plina iarna) insotita de o calauza pe jumatate metis in cautarea fiului (si a criminalului).


Mergi la inceput