Ajutor pentru un baietel abuzat sexual!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Nu ar fi exclus. Sunt cel mai prost priviti cei din aceasta categorie. Exista si "legi nescrise" intre detinuti. Astia o cam incurca pe acolo.


Asa stiam si eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Sabina, de ce psihiatru? Psihiatrul pune un diagnostic si prescrie tratament medicamentos.

Psihoterapeutul - in cazul acesta, unul specializat in lucrul cu copiii abuzati - este cel care il poate ajuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Sabina, de ce psihiatru? Psihiatrul pune un diagnostic si prescrie tratament medicamentos.

Psihoterapeutul - in cazul acesta, unul specializat in lucrul cu copiii abuzati - este cel care il poate ajuta.



Din putin se face mult - ajutor umanitar!


De acord si in plus o selectie critica a terapeutului. Nu ar fi nici primul, nici ultimul care si a ales meseria tocmai pt a si recruta victimile mai usor.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Da, un psihoterapeut prin recomandare, e foarte delicat sa trimiti pe cineva fara sa sti in ce fel lucreaza si cum are de gand sa ajute. In ce fel vede scoala lucrurile astea, exista acolo un invatator inimos care sa sustina copilul? Foarte greu de la distanta sa faci concret ceva :-(

Biserica si primaria si-ar vrea, in primul rand, partea ... Deci nu ne putem baza pe ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

In asa situatii, eu merg pe principiul "mai sigur daca nu ma bazez pe nimeni, iese mai bine".

Construiti voi, in grup restrans, ce se poate construi, nu va bazati pe scoala/biserica - mai ales biserica, ca pe mine m-ar lua toti dracii sa aud pe cineva invocand atotstiinta lui Dumnezeu in cazul de fatza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Dragilor,

am vb cu doamna Neagu de la ziarul Libertatea, mi-a spus ca familia este f saraca, tatal castiga din oierit, mama sta acasa caci sunt 5 copii de ingrijit, si au un ajutor social f mic.
Copilul a avut parte de doua sedinte de consiliere, atat...

mi s-a dat numarul de telefon al mamei, e un numar de celular, daca cineva este interesat sa il afle, imi poate scrie un mesaj, nu stiu daca e ok sa il fac public.

Cel mai apropiat oras de satul unde locuieste este Slobozia, acolo ar trebui sa cautam un terapeut...
insa prin intermediul unui om minunat, de acest caz au aflat cateva fundatii si speram ca cineva se va oferi sa ajunga la el...

radactorul a spus ca va vb cu superiorii in vederea deschiderii unui cont si a ramas sa revin cu un telefon sa aflam daca cei de sus sunt ori nu, de acord.

Familia este ff saraca, si orice hainuta e de mare ajutor, acci vine frigul si nu au cu ce se incalta:((...

va rog din suflet...daca aveti hainute ramase de la copilasii vostri, si daca puteti sa-i ajutati...nu ezitati sa o faceti...

acum...despre pachete...pot fi trimise la redactie, si de acolo , doamna Neagu a promis ca va merge la familie si le va inmana!

Acum trebuie sa aplec la munca, nu am cum suna mama copilului, am sa sun mai tarziu, asta insemnad cam 10 seara in Ro...va spun tot ce aflu!

va multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ab5174 spune:

Citat:
citat din mesajul lui nikole

Dragilor,

am vb cu doamna Neagu de la ziarul Libertatea, mi-a spus ca familia este f saraca, tatal castiga din oierit, mama sta acasa caci sunt 5 copii de ingrijit, si au un ajutor social f mic.
Copilul a avut parte de doua sedinte de consiliere, atat...

mi s-a dat numarul de telefon al mamei, e un numar de celular, daca cineva este interesat sa il afle, imi poate scrie un mesaj, nu stiu daca e ok sa il fac public.

Cel mai apropiat oras de satul unde locuieste este Slobozia, acolo ar trebui sa cautam un terapeut...
insa prin intermediul unui om minunat, de acest caz au aflat cateva fundatii si speram ca cineva se va oferi sa ajunga la el...

radactorul a spus ca va vb cu superiorii in vederea deschiderii unui cont si a ramas sa revin cu un telefon sa aflam daca cei de sus sunt ori nu, de acord.

Familia este ff saraca, si orice hainuta e de mare ajutor, acci vine frigul si nu au cu ce se incalta:((...

va rog din suflet...daca aveti hainute ramase de la copilasii vostri, si daca puteti sa-i ajutati...nu ezitati sa o faceti...

acum...despre pachete...pot fi trimise la redactie, si de acolo , doamna Neagu a promis ca va merge la familie si le va inmana!





Saracul copil este infiorator ce i s-a intimplat.
Sper sa nu mi se ia in nume de rau, dar sint foarte saraci, traiesc din ajutor social ....dar au telefon mobil ???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

ab5174, inteleg mirarea ta, si mie mi-a trecut prin gand...dar nu sunt aici sa judec, cu sau fara celular copilul tarieste o drama, pe el ma axez...poate cei de la libertatea i-au lasat un celular, nu stiu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

eu una sunt convinsa ca printre noi se poate gasi cineva din slobozia care ar putea trage o fuga sa vada care este realitatea si in functie de asta stim ce si cum...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Va informez asupra unui aspect. Daca acest subiect se va indrepta spre unul cu caracter umanitar va trebui sa indeplineasca conditiile prevazute de regulament in acest sens.

www.facebook.com/marius.pernes.3" target="_blank">Destinul meu este de a fi "noi" pentru totdeauna

Mergi la inceput