Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 22

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns a_d_i spune:

Daniela_F_79
Te inteleg perfect. Si eu sunt intocmai in aceeasi situatie. Ufff Am incercat si eu diverse solutii, dar parca nu dau roade. Al meu DS pleaca pe la 6-7 dimineata si niciodata nu stiu cand se intoarce (7-8-12 noaptea). Cel mai greu imi e inainte de baie, pt ca sunt extenuata, nu mai am idei ce as putea sa mai fac cu bb si el e superrrr marait(de obicei nu mai doarme de la 17 pana dupa baie) :((
Incearca si tu sa vb cu DS si sa gasiti o solutie. Ideea sa stea el cu bb ziua, pana cand pleaca la servici, e fff buna. De ce nu cauti o bona?Macar cateva ore pe zi(faci si tu un dus linistita sau te duci sa faci ceva cumparaturi sau pur si simplu stai).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daniela_F_79 spune:

Din pacate DS nu e acasa NICI dimineata. Pt ca lunea are sedinta cu managementul barului (de la 9, deci pleaca de casa la 7:30), martea, joia si sambataa are aproviziare la bar si miercurea sedinta cu angajatii + reparatii administrative. Intr-adevar, duminica stam impreuna cea mai mare parte din zi. Dar pt mine chiar nu e suficient.
Trebuie sa mai rezist cumva pana la anul in mai, cand Betty o sa mearga la mama si eu o sa ma intorc la munca. Practic, ea o sa stea atunci non stop cu mama si eu ma duc la ea doar dupa job....

Colac peste pupaza, de parca aveam prea mult timp liber si ma plictiseam, azi dimineata cand m-am trezit m-am trezit direct cu picioarele in apa. S-a spart o teava. ALTA teava decat cea de acum o luna. Maine vine instalatorul, IAR.

Apropo, vroiam sa va intreb: voi cand o sa reicepeti munca. Eu, desi sunt rupta de oboseala, abia astept sa ma intorc la birou. Stiu ca o sa mor de dorul copilului toata ziua dar... mi-e atat de dor si de viata mea de dinainte de copil.... Am nevoie si de satisfactii profesionale, am nevoie sa interactionez cu oameni adulti, sa fac si altceva in afara de gandurit si invartit mingea magica, racitat "elefantul cici si-a pierdut cipicii" si pilotat caruciorul. Oare sunt o mama rea ca imi doresc asta?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaang spune:

Daniela nu esti o mama rea, nu stiu dar si eu sunt intr-o pasa proasta, nici eu nu am ajutor si ca si tine ma simt obosita, sfarsita si toate alea, mi-e foarte dor de iesit in lume, eu stau 2 ani acasa, poate chiar 3 nu stiu inca, ptr ca nu am loc de munca stabil, pana acum am lucrat 4 ani (cadru didactic) la aceeasi scoala, dar nu am avut postul me...eu nu imi reprosez ca sunt mama rea, doar ca mi-e dor de mine (Dana cea dinainte) si multe altele :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Daniela eu am ajutor pe mama care vine aproape in fiecare zi si la nevoie si soacra. Cand sunt singura o zi nu ca imi este greu dar parca spre seara deja sunt apatica. Karina este un copil tare cuminte dar trebuie sa ii dai multa atentie ca oricarui alt copil dc as sta non stop doar eu cu ea mi ar fi greu.
Faptul ca ma intorc la munca dupa un an ma umple de tristete, in fiecare zi ma trezesc cu aceeasi parere de rau, orice as face nu imi trece si eu o sa lucrez part time la fel ca in ultimii 6 ani si tot imi pare rau ca ma despart de ea. nu cred ca va fi chiar asa rau cum imaginez probabil mai mult ma alint deja

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Multumim pt gandurile bune - si-au facut efectul si a scapat pitica de febra; in con tinuare tuseste, are muci si nu suporta sa-i atinga cineva nasul (nici macar pe supafata, cu servetel) ...dar ii trece ei.

Am fost cu amandoua fetele la acvariu - Lavi e fascinata de pestisorii colorati care se plimba prin fata ei.
Si intr-o seara a descoperit spuma... a mai avut spuma si inainte dar n-a luat-o in seama, inca acum o studiaza ca pe nu stiu ce minune

Mai are probleme cu burtica din cand in cand (asta e nou, si nu-mi prea place, mai ales ca nu inteleg de ce, ca n-am facut schimbari in meniu); mai o supara gingiile...ufff.

Dana, nu stiu daca e doar puseu de crestere - strengarii nostri intra incet incet in stadiul in care sufera de teama de despartire; pe la 8-9 luni e destul de tipic pt copii sa se ataseze de mami si sa nu vrea sa ii dea drumul deloc, sa nu vrea cu altcineva, sa le fie frica de persoane necunoscute (sau pe care le vad ceva mai rar).

Felicitari pt progresele cu papatul si diversificatul! mult succes si de-acum incolo!

Daniela, ai grija de tine si lasa restul mai lejer! (nu cu copilul desigur, ci partea de munci casnice). Cu bebe mic si fara ajutoare curatenia se poate face si mai strict cat e musai, cu mancarea exista si variante rapide gen sandvichuri sau comandat pizza (macar din cand in cand)...exista si haine care nu trebuie calcate, si care in aceasta perioada ar trebui sa aiba prioritate la purtat ...orice mici compromisuri care te pot ajuta sa mai ai o mica pauza de respiro, de relaxare. De cumparaturi se poate ocupa si sotul, cu tot programul lui lung si incarcat.
E important sa realizezi ca pentru a te putea ocupa de copil e absolut necesar sa fi tu ok! ...nu sa ajungi la spital sau in convalescenta.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Buna fetelor!

Dia: ma bucur ca a scapat Lavi de febra, of ce greu e cand ti-e puiul bolnav. Mai putin si ii trece de tot

A venit maica-mea pe la noi, ce bine e sa ai mancare gatita si sa nu speli vase O saptamana voi fi mare sef

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Ioana ma bucur pt tine, rasfatate cat poti de mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Ronina, nu stiu daca apuca sa-i treaca...de maine merge iar la cresa; saptamana asta a stat doar acasa, si chiar speram sa fie suficient sa isi revina; din pacate n-a fost destul. Tare mi-e ca in 2-3 zile se agraveaza la loc.
Ma bucur ca la tine se anunta o saptamana super, plina de rasfat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Buna fetelor!

Fac ce fac si in loc sa ma odihnesc, am inceput sa incerc retete pt Bianca. Azi a avut succes budinca cu mar si gris, reteta de la Mirela (doar ca in loc de iaurt am pus branzica). Succes in sensul ca i-a placut, nu ca ar fi mancat o masa intreaga, dar e f linistitor dupa atata refuz sa o vad cum se linge pe bot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daniela_F_79 spune:

Si eu am incercat azi retete noi si am avut mare succes: mamaliga cu piure de dovlecel si piept de curcan.
Mamaliga am facut-o separat si am fiert-o in supa de legume in loc deapa chioara, curcanul l-am fiert si pe el separat si intr-o alta oala dovlecel cu niste morcov si praz. Se blenduiesc impreuna (fara praz) si iese super. Pestevam pus si putin ulei de masline crud.

Mergi la inceput