M-am hotarat.............adoptie(83)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns loriana74 spune:

Ce ganduri frumoase pe aici...De-asta va citesc in fiecare zi si va iubesc eu pe voi! Stiti sa scoateti omul din galeata. Eu nu am inca vesti.Desi saptamana viitoare se face o luna de cand ne-a fost prezentata fetita , inca nu stim daca vom fi noi cei care vom merge in potrivirea practica sau nu. Sper sa aflam ceva saptamana viitoare.Intre timp , pitica aceea ni s-a insinuat in minte si in inima.M-am speriat cand am realizat ca planurile noastre au inceput sa o includa.Am cumparat draperii colorate pentru camera ei, abia ne abtinem sa nu mobilam...Ar fi tare rau sa nu se intample,nici nu pot lua in calcul.Cu toata prudenta mea, maslinuta mica mi s-a lipit de suflet.Mi se pare cel mai frumos copil din lume! Sper sa vin cu vesti minunate.Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina30 spune:

Neata, fetelor!
Mi-ar placea asa mult sa stau cu voi de vorba la o cafea. cred k s-ar lungi discutia pe o zi intreaga si am continua si ziua urmatoare.
Azi dau eu o cafea virtuala si imi dau si eu cu parerea.
Loriana,Doamne ajuta sa va puteti pune planurile in aplicare cat mai curand(sa pregatiti camera pt copilas).Dc e sa fie a voastra bubulina, sigur va fi langa voi cat de curand.
Eu, in locul tau as da un telefon, sau le-as face o vizizta sa-i intreb cum sta treaba, k doar nu le dau in cap... Vin sarbatorile, or fi si ei mai inimosi!
Gabriela,eu cred k te vei descurca cu 3 copii adoptati la fel cum te-ai fi descurcat cu 3 copii natural.Important e sa aveti spatiu si conditii k sa va dea 3 copii. Dc dc eru natural...nu te intreba nimeni cate camere ai...asta e!
Si eu mi-as fi dorit 3 copii, dar dc nu am avut parte decat de 3 ingeri
Sotul a zis k sa optam pt 1-2 copii, frati si poate avem noroc.Cine stie ce ne este pregatit!
Denisa,m-am pierdut putin in detali, dar sper k am inteles bine:
Ati depus dosar pt plasament de urgenta, apoi pt adoptie.Apoi ati luat fetita in plasament, apoi ati adoptat-o...
Ma bucur din sufelt pt voi k sunteti o familie implinita si fericita!
Iridessa, ma bucur pt voi ca sunteti alaturi de copilul vostru si veti avea sarbatori implinite!Sper sa vina si randul nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina_gh spune:

Buna dimineata,

loriana74 sper sa fie bine si sa profiti de reduceri la mobila pentru fetita. Iubita imi doresc ca fetita ta sa fie cat mai repede alaturi de tine.
Eu am avut o singura intalnire, pe 4 dec. vin acasa si va fi cea dea doua intalnire. Si eu mi-am propus sa iau in plasament de urgenta, dar toata lumea se fereste sa vorbeasca deschis de asa ceva, dar eu mi-am propus sa joc orice carte. . Va voi tine la curent cu acest plasament pe legea noua.
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loriana74 spune:

Buna dimineata !
Valentina30 , i-am astenizat cu telefoanele , si eu si sotul. Cand ne aud la telefon , ii bufneste rasul. Ne ambitionam de 8 ani sa avem un copil , nu ne lasam asa usor...
Multumesc pentru gandurile bune madalina_gh, recunosc ca dupa ce mancam ceva , plecam pe la magazine doar sa vedem cum este cu mobila...
Sa aveti o duminica minunata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianni spune:

Draga Valentina , condoleante pt. copilasul tau....crincen...cumplit...de neimaginat....stiu ca-i greu de inchipuit acum, dar timpul te va face sa accepti aceasta IMENSA pierdere si intr-o zi vei fi recunoscatoare pt. marea bucurie de a-l fi cunoscut, purtat in pintec, simtit , hranit cu singele tau...

Aici pe forum este o mamica(veterana) adoptiva care a trecut prin aceiasi iemnsa durere ca tine si are acum o fetita(printesa)care o face f. fericita..nu sint eu indreptatita sa povestesc mai departe , dar sper ca ea sa vada mesajul, sa intre in discutie ca sa te ajute un pic in luarea unor decizii atit de vitale.

Dumnezeu sa fie alaturi de voi.

Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa220972 spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabriela_tutuianu

felicitari denisa pentru povestea ta .

ami ai si un copil al tau ? daca nu , mai vrei unul ?

ma intereseaza pentru ca si eu imi doresc vreo 3 . dar natural nu cred ca voi avea ever . ma voi descurca cu 3 adoptati?

"niciodata nu e prea tarziu"


Nu am niciun copil natural toti suntem o familie de adoptati,mandra despre care vorbesc mama o creste de la varsta de 4 ani si acum este o domnisoara de 16 ani, este un copil foarte ascultator si destept este "surioara mea" mai mica.
Acum nustiu ce o sa-mi mai rezerve destinul, acum spun nu, dar peste putin timp am sa alerg iara-si pe la protectie si am sa-i mai zapacesc de cap ca mai vreau un copil.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa220972 spune:

Citat:
citat din mesajul lui valentina30
Denisa,m-am pierdut putin in detali, dar sper k am inteles bine:
Ati depus dosar pt plasament de urgenta, apoi pt adoptie.Apoi ati luat fetita in plasament, apoi ati adoptat-o...
Ma bucur din sufelt pt voi k sunteti o familie implinita si fericita!


valentina30 Exact. Toate ordonate astfel, dar practic am asteptat, anul acesta m-am atestat a 3 sau 4 oara?.
Si vorbesc de legea veche.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

valentina30 multumesc pentru incurajari . ai vorbit exact ca un om mare . sigur ca ma voi descurca .

denisa220972 sa fie cu noroc tot ceea ce voi faceti . sigur sunteti parinti fericiti .

va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

si apropo de dosar , desi ne-am hotarat inca nu am facut dosarul pentru atestare .

nu aruncati cu pietre , please . va veni si momentul in care va deveni urgent .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina30 spune:

Buna seara, dragele mele!
Astept cu nerabdare sa mai scrieti cate ceva care sa ma bucure, sa ma incurajeze
Gabriela, pai eu st destul de marisoara...am 30 ani si st deja coapta si rascoapta...normal cam de pe acum trebuia sa inceapa partea frumoasa a vieti, partea in car deveneai un om implinit, realiza.
La mine parca toate s-au terminat.Am tot ce-mi trebuie, mai putin ce am dorit si iubit mai mult in viata mea. Poate o sa-mi dea Dzeu si mie copilasul mult dorit pe care sa-l iubesc ca si cum ar fi nascut de mine!Sper sa va dea Dzeu tuturor copilasii mult doriti, indiferent care vor fi:naturali sau adoptati
Denisa,din cate am vazut nu s-a finalizat adoptia. Dc e incredintata in vederea adoptiei, pt ce a mai trebuit sa va reatestati?
sa inteleg k voi v-ati riscat cu plasamentul:ati luat fetita in plasament cand nu era adoptabila si ati asteptat sa devina adoptabila si ati avut prioritate.
Am inteles bine?
dar ati luat-o in plasament de urgenta, sau ca asistenti maternali?
Catalina, multumesc pt incurajari si pt gandurile bune! Astept cu nerabdare sa imi impartasiti trairile , cu scopul de a ma ajuta sa trec peste aceasta suferinta imensa...
Si sper sa aflu mai multe si despre tine!
Loriana, sa va ajute Dzeu sa va luati fetita acasa cat mai repede, poate chiar de Craciunul acesta!
Succes cu mobila.
Madalina, mult succes la intalnirea din 4 dec. Doamne ajuta sa se finalizeze repede si bine!
Si noi ne-am gandit la plasament de urgenta,dar nu stiu cum se procedeaza, k noi avem amandoi job, iar noi nu vrem sa fim AM, doar sa luam un bebe sa-l crestem noi(cred k am mai scris asta). Practic, ne cam riscam sa luam un bebe care e posibil sa nu devina adoptabil.
dar nu stim exact cum se procedeaza. am intrebat la PC, dar au zis k nu ne recomanda, din cz riscului.Si nu am mai insistat pt detalii, dar nu ne-a iesit din cap.
Ti-am trimis invitatie pe mess, dar inca nu mi-ai dat accept. As vrea sa mai povestim!
Sapt asta as vrea sa merg la un centru de plasament sa duc cate ceva copiilor,pt sufletelul puiului meu care trebuia sa se nasca acum
Va las si va mai scriu maine. Va pup! Noapte buna!

Mergi la inceput