M-am hotarat.............adoptie(83)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Nu ai cum sa iti faci o idee despre cat se asteapta si nici de ce. Este absolut arbitrar. Sunt fete care si-au gasit copiii imediat, sunt fete care au asteptat ani.
Pentru fiecare e altfel. Fiecare experienta e unica.
Ceea ce este comun tuturor este rabdarea si lupta si refuzul de a te da batuta. Toate astea pentru ca stim ca undeva copilul nostru, pe care il iubim deja din tot sufletul, ne asteapta. Si asta nu are pret.

Iti doresc sa ai o asteptare cat mai scurta si mai usoara.


Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alyx spune:


Nu prea am scris la acest topic, desi si noi suntem parintii adoptivi ai unui baietel.

Am intrat acuma pentru a le incuraja pe cele care sunt in asteptare. Este cumplit de greu intr-adevar, dar merita.Pana la urma cineva/ceva mai presus de noi si poate de puterea noastra de intelegere aseaza lucrurile asa cum considera ca trebuie sa fie.

Ca sa va mai inseninez un pic (si sa explic putin ce am spus mai sus), va pot spune, pe foarte scurt povestea noastra:

La inceputul lunii martie 2008 am pasit pentru prima data pe poarta DPC, am depus cerere de atestare. Am urmat cursurile, evaluare psihologica, etc. In luna iunie 2008 am obtinut atestatul. A inceput asteptarea.
Noi am fost extrem de norocosi. Dupa un an de zile am devenit parintii unui baietel nascut.... ghiciti.... in luna martie :).

Asa ca va doresc din tot sufletul multa putere si si mai multa rabdare, pentru ca pana la urma merita. Cu siguranta copilul vostru, al fiecareia, va aparea.

Multa bafta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

http://www.adorcopiii.com/2012/10/19/reseteaza-sistemul-responsabilizare-constientizare-si-fundraising/
http://www.kanald.ro/Video/Asta-i-Romania-Romania-tara-abandonului-extrem-VIDEO/9556/?fb_action_ids=4106535856351&fb_action_types=og.recommends&fb_source=timeline_og&action_object_map={%224106535856351%22%3A10151116512541255}&action_type_map={
%224106535856351%22%3A%22og.recommends%22}&action_ref_map=[]


FELICITARI pt campania lansata de Asociatia ADOR COPIII, nu trebuie sa ramanem indifenti la ce se intampla cu acesti copilasi cand in tara sunt foarte multe familii care asteapta sa devina parinti , sa isi stranga in brate copilul mult visat, sa le ofere acestor copii dragostea parinteasca neconditionata.

Fetelor haideti sa nu fim indiferente si sa tot ne spunem ca trebuie sa astept dati LIKE&SHARE la https://www.facebook.com/photo.php?fbid=357002671061482&set=a.151104821651269.33713.139569709471447&type=1&theater

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

Asociatia ADOR COPIII este singura noastra speranta de a impulsiona institutiile statului sa urgenteze lucrurile si copiii sa cresca in familii sanatoase care sa-i iubeasca si sa-i ocroteasca.
Le multumim pentru implicare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2012 spune:

Vai, fetelor, m-am uitat la reportaj, am simtit ca mi se rupe inima cand am vazut bietii copilasi, dar cand am auzit plansetul lor simteam ca mi se sfasie sufletul. Si cand ma gandesc, ca daca sistemul ar functiona altfel, daca intr-adevar s-ar tine cont de interesul superior al copilului, acesti copii de mult ar putea trai in familii iubitoare. De ce trebuie condamnati sa traiasca intre patru gratii??????? De ce nu le pasa asistentilor sociali, care ar trebui sa-si faca treaba???? Nu fac absolut nimic sa ii ajute pe bietii copilasi sa devina adoptabili cat se poate de repede. Ar putea avea o viata demna si ei, dar sunt la mana lor, si lor nu le pasa. De ce nu au prioritate in rezolvarea cazurilor copiii acestia micuti, care au uriase sanse sa fie adoptati repede? De ce ? De ce?
Off si vai.......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

Sunshine, in acest reportaj se vede cat de mult asistentii sociali lupta pentru binele copiilor, cat de mult asistentilor sociali le pasa de interesul superior al copilului abandonat.
De ce sa isi faca munca cum trebuie?????????, nu este mai usor sa spuna nu sunt copii adoptabili???????
Oare cum ar fi daca DGASPC ar avea target pe luna, si anume:
1.x copii declarati adoptabili/luna
2.y copii in potrivire teoretica practica cu familii adaptatoare/luna
3.z copii incredintati catre adoptie/luna
.
.
.
Daca timp de 3 luni nu iti faci targetul sa se treaca la urmatoarele masuri: avertizari verbale, avertizari scrise, reducerea salariului cu 20% sau 30%.
Pai sa vedeti atunci cum au sa devina adoptabili copiii ca pe banda, incredintarile spre adoptie la fel.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loriana74 spune:

Pana si Bogdan Panait se minuna pe facebook ca se intampla asa ceva si ca directiile nu fac nimic iar oamenii sunt nepasatori. Am ramas interzisa, zici ca vorbea despre oameni care nu isi fac treaba pe santier nu in ograda lui ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

Ai punctat foarte bine loriana, d-l Bogdan Panait este foarte mirat de ce se intampla in tara, vorbeste de parca nu ar fi secretar de stat la Oficiul Roman de Adoptii.
Poate ar fi bine sa ii trimitem acest link http://www.adoptiiromania.ro/functii-si-atributii.html ca sa ii reamintim cu ce se ocupa de fapt institutia pe care o conduce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns athosica spune:

http://stirileprotv.ro/stiri/social/noua-lege-a-adoptiilor-a-dublat-numarul-copiilor-care-isi-pot-gasi-un-parinte.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loriana74 spune:

Astia in ce tara traiesc ??????????? O fi ceva in neregula cu noi , atunci ? Cu noi , toti cei care asteptam de atata timp ????

Mergi la inceput