Felicitaaari Elfica! Haide Moro! (36)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Are si al meu cateva zile de cand plange mai ales seara, cred ca acum abia are ceva dureri de burtik, desi nu am schimbat nik in alimentatie. Ori o fi la puseu de crestere, cert e ca sta lipit de mine, plange la san. Intr-o seara, dupa ce a supt vreo 2 ore cu pauze si tot urla, i-am facut 60 ml de ceai si ce credeti, l-a supt tot si s-a linistit, ce-i drept m-a cam pus pe ganduri insa supsese san destul de mult sa cred ca era flamand... Ce trebuia sa fac, sa-i dau LP? Nici prin cap nu-mi trece, a luat foarte bine in greutate si sigur era de la burtik, ceaiul caldut l-a calmat si apoi a supt iar laptic. Si David a facut asa si nu am cazut in capcana LP, asa a supt pana la 1.2 ani si atunci eu l-am intarcat pt ca lucram si se trezea de n ori pe noapte si ma storcea, am facut o prostie pt ca apoi s-a trezit sa bea lapte din bibe si n-am facut nik, imediat dupa intarcare a si racit prima data... acum ii dau cat de mult si nu ma las pacalita de colicii lui, o sa treaca, cu calm si rabdare.

Acusi facem 2 luni si mergem la vaccin.

Ma duc la plimbare ca e frumos afara.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_77 spune:

Elfica e la spital. La 5 au inceput contractiile, acum i au pus perfuzia si apoi intra in operatie.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_77 spune:

Felicitari noilor mamici.
Kytana eu, daca adoarme, il ridic usurel si il pun pe pieptl meu, in timp ce stau intinsa in pat sau pe canapea cu o perna maaare in spate, asa nu il deranjez si la un moment dat ragaie chiar si in somn. Bogdan daca nu ragaie vomita, asa ca astept de fiecare data sa ragaie chiar daca dureaza zeci de minute.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

ADRIANA:BBtau ce face? e cumintel?pt mesaj
ELFICA: HAI BOBOCICA MICA!
MIRABELA:mi-au dat mie lacrimile la replica lui David,e un scump si un baietel tare destept. ce ceai i-ai datcelui mic?
ANDREEA:cum mai e cu bubitele?

Hai sa facem o prezenta asa de dimineata:
STELLA,OLIVETTE, LULUTZA,ANDREEA, SIMONIX,anidaz, corinuka,M_M,danageodoiu, Bob_pixel,PATRICBEBE,Oana,G_rainbow ,Chri70,moni81, carinablanca, MIHAELA,Paula,slimfitmada,Ramona7575,Sandy_2008, vickiy, carmen...


Ana & Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piscotel2011 spune:

Imi cer scuze ca dau buzna la voi, dar am niste motate ptr Elfica(,) care abia asteapta sa-si faca treba:)











HAI ELFICA!
HAI BEBELINA FRUMOASA!
ASTEPTAM VESTI DESPRE VOI!

Dana, Mami de Piscotel, Ioana-Alessia (11.01.2011) si16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

MAMI_ilinca, PREZENT. Il tin la sanul drept si scriu cu mana stanga. Dupa ce mananca si mananc si eu sper sa ies cu el afara ca e frumos. noaptea a fost suportabila, dup masa de la ora 01 a cam chitcait si in final a adormit dar la mine in pat. Dimineata a fost bine dispus si apoi a dormit putin cat sa fac si eu un chec de banane (sper sa iasa ceva).
Mirabela, fix la fel patesc si eu cu Ana, se supara foarte tare ca nu o,las mai mult cu el, dar mie imi e frica ca ea e totusi copil, daa ar fi dupa ea as putea sa plec la shopping si il las numai cu ea. Chiar se pricepe la copii si ma mosteneste pe mine, eu am 4 frati mai mici si toata lumea imi zicea ca sunt a 2 a lor mama , parintii nostri nu au prins concedii de 2 ani .


carmen & ana (04.11.2002) & daria (22.12.2004) +
Regretul zilei de ieri si grija zilei de maine ne fura bucuria zilei de azi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_77 spune:

Mami Ilinca bb meu e bine, un alintat care cat e treaz vrea doar la ma-sa in brate. Ieri am fost la pediatra si avea 4,840 kg (a iesit din spital acum 6 saptamani cu 2.950 kg) si 56 cm. Ne dau de furca niste secretii pe care nu le a eliminat la nastere, e mereu fornait in ultimul timp, dar noaptea nu poate sa respire, el doarme bine merci, eu nu ca il tin in sus, deci sunt ko. Si acum scriu cu o mana pt ca l tin in brate, ii pun doar ser si astept sa se elimine, dar mergem mereu la control. Ieri i s a inrosit un pic buricul si azi am fost la chirurg a zis ca e ok, sa nu i fac nimic, doar daca gasesc bluzita patata sa merg cu el inapoi si mi a aratat cum se face masaj pt tal valg.
In rest suntem ok, ne pregatim de botez care va fi duminica.

Tare imi plac avatarele cu bobocei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaomaria spune:

Buna, fetelor.Tot citesc despre lm, cat e de minunat si sa nu cedam sa-i dam lp.Am tot incercat si am tinut bb la san cat a vrut, facea nani 2-3 ore, facea kk, dar cand a venit dr a vazut ca nu crescuse. A luat 100 gr in ultima sapt. Mai multi dr mi-au zis sa-i dau completare si eu tot stau si nu inteleg de ce nu creste si nu stiu ce sa fac sa nu gresesc.
Va pup pe toate si va imbratisez.

40+ Ilinca Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marikaki spune:

Salutare mamici, burtici si bobocei!
Hai Elfica!
Kytana bine ai revenit acasa! Se pare ca piticii dorm f bine in primele 3 saptamani.
underqueen si VICKY Felicitari! Sa va traiasca puisorii! Sa fiti cu totii sanatosi si fericiti!
MoRo_K iti tinem pumnii sa ai o nastrere super usoara!
Noi maine implinim 4 saptamani Am luat destul de bine in greutate. Avem deja 5 Kg
In ultimele 2 seri am fost si noi foarte marait, dar ne-a trecut repede, cand ne-am asezat pe burtica lui tati.
Vreau sa intreb mamicile care alapteaza cu Lm, daca dau puiutilor apa sau ceai? Noua pediatra ne-a spus ca nu ar fi necesare, dar toata lumea insista ca apa ar trebui totusi sa bem.
Va pupam dulce!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mlhaela spune:

Prezent si eu, mami.ilinca. Doar ca sunt pusa pe treaba ca azi implineste piciu` meu 1 luna si-l sarbatorim cu tortulet. nu fac eu tortul, dar trebuie sa fac putina curatenie, o supica si ceva pentru felul 2. Inca nu stiu ce.
Fetelor, eu am tot inteles minunatele teorii cu laptele matern, sunt total de acord cu voi, dar eu cat de cat imi cunosc deja bebelasul si el de obicei papa repede, in maxim 20 de minute suge si 140 ml (am ramas socata cand am vazut ca a supt atata). Eu il cantaresc aproape tot timpul inainte si dupa masa ca sa am un control asupra meselor lui. Ei, si cand stiu ca el papa repede, si cateodata imi sta 30-40 minute la san, il iau si-l cantaresc si-a papat doar 50 ml si el urla de foame, din titi nu mai iasa nimic si el urla, eu sa continui sa-l pun la san? Pai normal ca i-am dat 60 ml lapte praf, pe care i-a topit si s-a culcat linistit.
Nu stiu, poate voi sunteti altfel, dar eu chiar nu pot sta cu piciu` agatata atata la san, mai ales ca stiu si ca nu papa in timpul asta, ci doar molfaie. Prefer sa-i dau o masa pe zi completare si una doar lapte praf (cam asa fac - o masa completare de 60 ml si una doar laptic praf de ieri 4 masuri si l-a baut aproape tot). Si nu ma consider o mama denaturata si nici nu-l iubesc mai putin decat va iubiti voi puii doar pentru ca nu vreau s-o iau eu razna plangandu-mi de mila ca nu-i ajunge papica la copil.
As mai scrie si eu pe subiect parerea mea de mamica de o luna, dar trebuie sa fac putina curatenie pana la venirea musafirilor.

Va pup cu drag!
Elfica, nastere usoara!

Mergi la inceput