Timpul nu poate fi dat inapoi!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Mada, ori n-ai inteles tu, ori n-am explicat eu cum trebuie.

Problema e exacat invers. Eu nu pun presiune pe ea! Din contra, asta incerc sa fac, sa ii explic ca nu e nicio tragedie daca .... (liniutele nu's perfecte, si-a uitat cana la scoala, a uitat sa duca ceva la scoala, etc). Pentru ea e o tragedie, nu pentru mine, si fix de asta vreau sa scapam.
Eu gasesc solutii, mai mult sau mai putin bune, la orice problema, ea nu vrea sa o rezolve insa decat fix asa cum crede ea/sau i-a spus doamna ca ar trebui rezolvata!

A pierdut cana, nu-i nimic, uite alta - solutia mea
A pierdut cana - tragedieeeeeee - imi trebuie fix aceasi cana inapoi (nici macar o alta identica)

A scris liniutele gresit - nu-i nimic, data viitoare vei fi mai atenta si le vei scrie mai bine
A scris liniutele gresit - tragedieeeeee - ei ii da doamna nota proasta, nu mie, cum adica mine nu imi pasa ce note ia?! (evident ca asta pricepe ea din "atata timp cat tu te-ai straduit si eu stiu asta, nu ma intereseaza ce note iei")

A pierdut desenul cu ratusca - nu-i nimic, il mai cautam cand vin acasa, si daca tot nu-l gasim, o rog pe doamna sa imi trimita pe mail plansa, o scot la imprimanta si il coloram din nou
A pierdut desenul cu ratusca - tragedieeeee - nu ai voie sa o suni pe doamna, eu vreau desenul meu inapoi, ala care l-am colorat deja, nu altul nou.

Are nevoie puzzle la scoala - nicio probleme, te duc maine la scoala, apoi eu merg sa cumpar un puzzle (ca nu deschide pe nicaieri prin zona inainte de 8) si trec sa ti-l aduc in pauza.
Are nevoie puzzle la scoala - tragedieee, eu nu vreau puzzle maine, eu vreau acum!!

Si lista ar putea continua. in general vrea fix chestia care nu se poate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Eu ma refeream la faptul ca se pune presiune pe ei la modul general...sa tina minte o multime amanunte sa aiba o multime de lucrari...sa faca sa dreaga...tu nu pui presiune,ok dar ii ceri sa nu uite sa te anunte daca are nevoie....dau un exemplu....pai e copil,are dreptul sa fie zapacita sa se joace fara agenda dupa ea....sa aiba permanent telefonul incarcat ...ei na la varsta asta?
Sunt copii...si poate reactia ei vine de la faptul ca nu poate,e prea mica, nu ii e firea asa,sa aiba un desfasurator clar al activitatilor si poate ii e ciuda pe ea....cum s-ar simti sa vada ca tu ii anticipezi dorintele si i-ai spune..dupa"uite mami stie tot dar,mi-ar afce placere daca mi-ai aduce tu aminte...ceva de genul.
Parerea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

tu nu pui presiune,ok dar ii ceri sa nu uite sa te anunte daca are nevoie....dau un exemplu....pai e copil,are dreptul sa fie zapacita sa se joace fara agenda dupa ea....sa aiba permanent telefonul incarcat ...ei na la varsta asta?


Nici macar nu ii cer sa nu uite, e copil, e normal sa uite. Doar ca nu sunt de acord ca atunci cand ea uita ceva, tot ea sa fie cea care face scandal, si in plus, sa dea intotdeauna vina pe ceilalti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

face exact ca mine..o ia inainte cu scandalul ca sa nu fie certata...sau pedepsita eventual...stie ca a gresit dar se teme cumva de consecinte,insa nu realizeaza.Iar cu vrutul in momentul x a obiectului x....si la noi ela fellllincerc pe cat posibil sa previn anticipand un pic...probabil altineva,din prea multe intentii bune(iadul e pavat cu bune intentii)i-a strecurat ceva ,vreo vorba..si copila ta intelege doar ca daca te impresioneaza ea prima nu mai are de suferit.Varsta e mica,nu are inca format reflexul de a analiza cauza/efectul,consecinta actiunii.

Ai nevoie doar de rabdare...asa cum are sotul meu cu mine si mai nou cu Eva.....

O sa-ti fie dor de momentele astea...atunci cand i s-o pune pata pe vreun baiat dragalas....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

am scris si s-a sters....
Fi-miu este identic, o fi chestie de zodie ?
Oricine e vinovat, numai el nu, si are o gura.... daca ii raspund abia ii dau apa la moara si putem discuta o ora intreaga in contradictoriu.
Daca nu-i raspund continua sa vorbeasca si sa acuze incontinuu de nu mai pot sa-l aud.
Eu sant vinovata si daca se impiedica de o creanga in parc, pt ca nu i-am atras atentia
Nu stiu ce sa te sfatuiesc.... ma descarc si eu

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui ingridnen

am scris si s-a sters....
Fi-miu este identic, o fi chestie de zodie ?


Fie-mea e rac, al tau ce e?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Peste....

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Trebuie lucrat incetul cu incetul la acest capitol. La inceput trebuie sa o faci sa inteleaga ca nimeni nu este perfect, ca toti gresim si ca aproape orice se poate repara.
Cand spui de cea mica parca ma vad pe mine in urma cu multi ani, cand mai intai incepeam sa plang si apoi dupa ce ma linisteam cautam sa rezolv problema. Mama statea langa mine si incerca sa ma calmeze, apoi a aplicat strategia indiferentei. Ma lasa sa-mi duc spectacolul la capat si cand ma linisteam gaseam singura solutia.
Nu a mai stat pe capul meu, m-a lasat in pace astfel incat mi-am dat seama ca daca plang sau tip problema respectiva nu se rezolva si trebuia sa caut singura solutia de a iesi din incurcatura, pentru ca in mod direct nu-mi mai dadea nici o solutie direct.
Cu uitatul este alta problema si nu se poate rezolva decat prin exercitii. Eu le pun mereu sa-mi povesteasca ce au facut la scoala, daca au discutat despre ceva anume. Nu accept raspunul "bine" fara alte explicatii. Le intreb daca trebuie sa pregateasca ceva pentru ziua urmatoare, daca trebuie sa duc ceva si ce anume. La mine acest capitol trebuie sa recunosc ca este mai usor , fiind doua daca uita una cealalta isi aduce aminte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Putin offtopic: azi dimineata am primit o veste trista, desi ma asteptam sa se intample, un unchi foarte apropiat si drag mie si fetelor, a trecut in lumea celor drepti. Cum ar fi mai bine sa procedez cu fetele? Deocamdata nu le-am spus, se pregateau sa plece la scoala si nu am vrut sa le bulversez. Insa pentru mijlocie va fi o veste dureroasa, e unchiul unde isi petrece ea vacantele cand merge la mama, sta la cateva case distanta si era mai mereu pe la el. Plus ca eu voi merge acolo in weekend si ma gandesc sa le las pe fete cu soacra la bucuresti, ce ma fac daca va dori sa mearga si ea la tara?! Sigur va vrea, celelalte nu cred, dar mijlocia ar fi la fel de afectata, si daca o iau si daca o las acasa....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Putin offtopic: azi dimineata am primit o veste trista, desi ma asteptam sa se intample, un unchi foarte apropiat si drag mie si fetelor, a trecut in lumea celor drepti. Cum ar fi mai bine sa procedez cu fetele? Deocamdata nu le-am spus, se pregateau sa plece la scoala si nu am vrut sa le bulversez. Insa pentru mijlocie va fi o veste dureroasa, e unchiul unde isi petrece ea vacantele cand merge la mama, sta la cateva case distanta si era mai mereu pe la el. Plus ca eu voi merge acolo in weekend si ma gandesc sa le las pe fete cu soacra la bucuresti, ce ma fac daca va dori sa mearga si ea la tara?! Sigur va vrea, celelalte nu cred, dar mijlocia ar fi la fel de afectata, si daca o iau si daca o las acasa....


In opinia mea copii de varsta fetitelor tale nu au ce cauta la inmormantari. Este un subiect recent pe forum pe tema asta, cred ca ar fi bine sa-l citesti.
Poate ca ar fi indicat sa le dai vestea dupa ce te intorci de la tara.

Mergi la inceput