lipsa corp galben

lipsa corp galben | Autor: onutza11

Link direct la acest mesaj

buna fetelor! ajutati-ma cu un sfat ca sunt disperata...:(((
astazi am fost la doctor sa imi confirme sarcina. am 5 saptamani si o zi de la ultima menstruatie. s-a vazut saculetul gestational usor aplatizat, iar doctorita nu a reusit sa vada corpul galben. varsta gestationala conform echografului este de 4 saptamani si 5 zile. mi-a zis ca nu e bine ca nu vede corp galben si mi-a dat utrogestan intravaginal de 3 ori pe zi, plus beta hcg la 48 de ore ca sa vedem daca este in evolutie sau nu. a mai patit cineva asa ceva si a fost bine? ca eu nu stiu ce sa fac sa ies din starea asta... e o sarcina dorita..prima.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mrenescu spune:

Onuta, din cate stiu eu corpul galben este cel care hraneste bebele pana la formarea placentei ( pe la 11 saptamani parca). Deci de aceea ti-a dat dr utrogestan ( progesteron) ca sa se asigure ca suplineste lipsa corpului galben. Fa tratamentul cumintica si o sa fie bine.

Poate mai vin fetele si cu raspunsuri mai detaliate.

Ai facut beta? Cum a iesit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucillegrl spune:

tot atatea saptamani aveam si eu cand am fost prima oara la eco si mi s-a spus ca corpul galben lipseste, ca si tine am intrebat pe DC dar, atunci, nu am primit raspunsuri .... corpul galben secreta progesteron si mentine sarcina pana la 16 saptamani sau 12 nu mai tin minte exact. Eu am facut analiza de progesteron si era f scazut pentru saptamanile de sarcina care le aveam. Eu luam 2 pastilute de duphaston pe zi, pana in saptamana 20. Utrogestanul este tot progesteron.



Mergi la inceput