Piersicute de iulie august (6)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Seara buna fetele!Cam liniste pe aici. Nu am facut nimic deosebit azi.Am mers de fapt la selgros cu sotul din dotare si cu Nectarel.Am cumparat ptr. birou si ptr acasa.O gramada de bani.L-am luat cu noi ca soacra-mea inca nu venise. In rest lectii cu Tudor ca are maine test la romana.Nu stiu ce naiba am, dar parca dupa nasterea asta mi-a crescut apetitul. ma rog inainte poate nu mancam nimic o zi intreaga si pma intrebam seara , daca mancasem ceva.Blugii marimea 24 nu ma mai incap. In 25 intru cu greu.Am niste brate foarte groase.Ma cam vaiet, ca pe aici prin casa nu am cui sa ma plang, ca ma iau la misto.Ilenuta, erau reduceri decat la unele produse. La Mango erau reduceri de 90 la suta, dar era o coada imensa. Vazusem si eu niste genti foarte frumoase, mi-as fi luat, dar la coada ei nu aveam rabdare sa stau.Acum , am descoperit un site baghete fermecate se numeste si sunt lucruri haioase rau. chiar o sa-i comand si eu ceva lui nectarel. Cu laptele, mai scot dar, foarte putin, i-l dau si pe ala.Va pup pe toate si va urez o seara placuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

Buna seara mamici si persicute,
sunt si eu o mamica de piersicuta pe nume Mattia(copil unic) ,nascut pe 27 iulie.
de cateva zile ne-am intors si noi in tara.primul vaccin l-am facut acolo,cel de-al doilea ar trebui facut pe 12 decembrie insa pana atunci nu cred ca se va rezolva problema documentelor asa ca nici nu stiu cum am sa procedez..
Mattia este un copil dulce,cuminte,care in ciuda colicilor care ii dau tarcoale zilnic,nu plange foarte des,gangureste mult si zambeste tuturor celor care au rabdare.mananca lm exclusiv si la ultima cantarire avea 6500gr si 63 de cm
ma intrebam ,piticii vostri au inceput deja sa saliveze?Mattia saliveaza destul de abundent pt cele 2 luni si jumatate ale lui..
fetele din Bucuresti,este vreuna dintre voi din militari?aveti un pediatru bun care sa vina si acasa(chiar daca contra cost..)?
o saptamana reusita va doresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

ah ca uitasem
Ilenutza chiar eram in dilema in legatura cu preputul,nu stiam exact ce sa fac mai ales ca sunt atatea pareri in contradictoriu..iar pediatra de acolo ne-a spus ca pana la un an sa nu ne atingem de el..acum sunt si mai in ceata..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Buna seara, fetelor,
Vera, bine ai venit - si pe forum, si in tara. Si M al meu are tot 2 luni si un pic si a inceput de cateva zile sa saliveze destul de mult, face balonase de se uda pe toate hainele.
Ada, si eu mananc mai mult de candam nascut. Inca nu am luat in greutate, dar nici nu mai scap de alea 2 kg c care am ramas in plus si pe mine oicum nu ma mai incap toate hainele de dinainte, in spcial pantalonii. Noroc ca eu port multe rochii
Ref decalotare, noi desfacem putin si curatam, am decis sa facem asa dearece asa e practica la noi si toti pediatrii cu care am vb au recomandat asa, incl dr mea in care am f multa incredere. Nu stiu dc e cel mai bine asa, in multe privinte chiar nu stiu ce decizie sa iau si prefer sa merg pe mana cuiva.

Cum au reactionat bb vostri dupa infanrix? Stiti ca va intrebasem zilele trecute de febra - al meu nu a ajuns la 38, a avut doar stare subfebrila. Astazi dimineata in schimb, la 3 zile de la vaccin, s-a molesit dintr-o data, nu a mai ras, nu mai reactiona, nu manca, statea numai cu ochisorii intredeschisi, motaia asa si gemea incetisor. Am crezut ca o iau razna. Dupa jumate de zi in care evident ca s-a si deshidratat, l-am scos un pic afara si pe seara si-a rvenit, a mancat mai bine, ne-am jucat, acum il adorm. O sa imi manance zilele toata schema asta de vaccinare!

Va pup, noapte buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Buna seara... (serile am timpul meu pentru mine, si acum intra si forumul in rutina mea)

Am avut si noi o zi destul de linistita, am iesit si afara cand a dat un pic soarele. Astazi n-a mai mancat la fel de bine (cred ca de la vaccin), asa ca in seara asta s-a trezit tipand - s-a linistit la san (a si mancat), banuiesc ca a tipat de foame, ceea ce nu mi s-a mai intamplat de multa vreme.

vera_l , bine ai venit! Si baiatul meu tot cam atunci a inceput sa saliveze mai mult, pe la 2 luni si jumatate. Eu stiu ca este normal. Nasii copilului meu locuiesc tot in Italia, si au primit aceeasi recomandare pt piciul lor (relativ la preput) ca si tine.

Ada, eu nu mai pot purta nicio pereche de blugi de dinainte, nu neaparat de la kg cat de la modificarile din solduri. Si nici nu-mi amintesc ce marime purtam la blugi, nu vreau sa ii mai vad :). Bucura-te de pofta de mancare si ia-o ca pe o ocazie de a avea mesele mai regulate (nu ca inainte).

Apoi, legat de decalotare, acelasi lucru ni l-a spus si un medic, ca mai bine acum ca apoi va fi mai dificil, dupa care am hotarat sa ne schimbam doctorul (care l-a si decalotat fara sa ne intrebe si fara sa ne justifice ca este necesar pentru copilul nostru). Noi am facut schimbarea bazandu-ne pe ceea ce citisem (in carti, sau aici http://www.pediatrucluj.ro/2012/03/28/fimoza/ ), pe faptul ca Vlad nu are probleme la urinat (are jet puternic, bolta ), pe intuitia ca asa ceva nu e natural acum. Cuvantul "fortat" este cheie aici si nu suna deloc bine cand e vorba de ingrijirea unui nou nascut / bebelus, dupa parerea mea. Ce vreau sa spun e ca daca un medic recomanda asta, ar fi bine sa dea niste motive bune, care sa tina de copilul respectiv. Subiectul este delicat si sper sa nu fiu gresit inteleasa.

Laura cand revine? Cred c-a fost un frig pe-acolo...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

Iuli multumesc de primire
Cred ca te-ai speriat teribil,bine ca si-a revenit repede!
Mattia nu a facut temperatura si nici altceva,poate a fost un pic mai mirait in ziua respectiva si a doua zi dar cred ca si din cauza ca(eu il spal la fundulet cand il schimb de scutec)l-am apucat de zona unde l-au intepat.ah,singura chestie este ca i s-au format niste umflaturi pe pulpe, acolo unde l-au injectat care s-au retras deja..
apropo de kg eu sunt la extrema cealalta..in 2 saptamani dupa nastere aratam aproape la fel ca inainte sa raman gravida,poate doar cu 1 kg 2 in plus insa nici nu vreau sa mai slabesc de aceea ma chinui sa mananc mai mult decat e nevoie..intotdeauna am fost mai slaba iar acum chiar imi place ca am un pic de carne pe mine
noapte buna!:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Haideti, la cafea!!Vera, bine ai venit!si eu eram foarte slaba inainte, imi cam place acum, dar, am o gramada de blugi mici in care nu mai intru si ma apuca spumele. Ana, cred ca ai dreptate cu mancatul, ptr. ca inainte eram numai ametita.Of, Iiuli ce sperietura. Si eu ma ingrozesc joi cu vaccinul. Mai facem si doua.Si Nectarel e tare balos. De la ce o fi?Va las, beau cafeaua si mapregatesc de birou. Of, ce mai urla. E dependent de suzeta .Daca-i cade e nenorocire.Pup fetele. Laura, ce bine o fi de tine prin concediu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Buna dimineata.Vad ca eu sunt cea cu datul ceaiului,ca Ada mi-o ia inainte cu cafeaua .Multumim,Ada
Eu nu prea am ce sa zic...de azi ma apuc de adunat de prin casa,impachetez,trimit la mama ce nu-mi mai trebuie.Joi-vineri cred ca ma apuc de infoliat toate cele,si cred ca sambata sau duminica plec cu fetele.Intre timp mai trebuie sa ma hotarasc cu culorile,ca de cand caut sunt mai in ceata decat inainte.Habar n-am cum sa fac.Timea vroia neaparat roz si cu Minnie...sincer mie mi se pare putin prea prea...am reusit s-o conving sa facem macar cu mov,dar la Minnie nu renunta si pace.Eu gasisem un tapet mortal,alb cu foarte fine tente de roz si cu ceva zanisoare comice,dar nu-i place .Bine ca ii place parchetul ca la ala nu renuntam eu ,e tot alb,dar cu aspect uzat,si are pe el modele tare dragute,mi se pare parchet ideal in camera de copii.
Sper sa nu regret ca de la un simplu zugravit de camera de copii am ajuns sa fac toata casa de la 0 .Oricum,cred ca nu termin pana de craciun.
Cel mai rau imi pare ca nu pot sa raman aici sa dirijez lucrarile.Sper sa nu fie problema sau sa nu iasa cum vreau eu.

Citesc din urma si mai revin daca ma lasa pispi
Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

neata

Vera, ref la pediatru , iti scriu pe pm dar activeaza-l .

Ana, nu stiu Vlad ce varsta are dar probl. pot aparea oricum.Iar apoi in adolescenta, stii tu

Azi vine buniiii, nu stiu ce sa fac mai intai: am o lista cat o zi de post de rezolvat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

am citit articolul
la sf mentioneaza si o serie de situatii in care e necesara interventia chirurgicala.Brr, nu vreau sa ma gandesc cum e sa te operezi pe la 15 ani.
In fine, ai mei au fost in vara la un medic chirurg pediatru, dr Patrancus ,si i-a rez. ca nu le se tracta pana jos.Chiar sapt trecuta imi zicea o amica cu un baiat de 9 ani ca trebuie sa mearga la dr cu el pt asta.
Ada, tu ce ai rez cu T?

Mergi la inceput