Buburuze de mart-apr2013(7)!

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Fetelor, informatiile astea sunt nepretuite
Am notat pe lista cumparaturilor obligatorii pompa de san. Mai citisem pe vremuri, ca exista niste unguente naturale, cu care de ung mameloanele inainte de nastere si care ajuta la desfundarea mai usoara a canalelor. Trebuie sa mai caut pe net sa vad din ce erau...
Casandralin, eu iau Femibion. Am luat Femibion 1 pt primul trimestru de sarcina iar acum am trecut la Femibion 2. Iau la recomandarea medicilor si eu am mutatii si e f f util pt ca are Metafolin...
Va pup

Mutatie 677 C>T in gena MTHFR in stare heterozigota, Mutatie -675 4G in gena PAI- I A in stare heterozigota, Mutatie fact. XIII - genotip heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Garmastan se numeste crema respectiva...

Mutatie 677 C>T in gena MTHFR in stare heterozigota, Mutatie -675 4G in gena PAI- I A in stare heterozigota, Mutatie fact. XIII - genotip heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole_tm spune:

Hello burtici!

Eu nu iau vitamine, dr meu a zis ca prefera sa imi iau tot ce am nevoie din alimentatie. Astept sa imi fac a doua tura de analize, imi e teama un pic cu calciul (am inceput sa am carcei) dar prefer sa mananc mai multe lactate si, dupa analize vom lua o decizie impreuna cu dr.

Despre alaptat... nu stiu ce sa va zic. E un mister pentru mine (momentan) dar sper sa invat impreuna cu bebe si sa ne descurcam impreuna.

14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rosanne spune:

Buna

Eu in prima sarcina mi-am dorit sa alaptez si imi era teama de momentul nasterii....am nascut prin cezariana si am alaptat-o pe Diana un an si opt luni...daca ar fi fost dupa ea si acum tatalea...mi-am uns mameloanele de la 32 sapt cu garmastan dupa baie in fiecare seara...nimic altceva....cand bebe suge, uterul se contracta...acelasi mecanism e valabil si in sarcina...si de altfel laptele incele sa curga prin mecanisme hormonale, in urma nasterii. Am avut pomna manuala si scoteam pe la 6 luni cu greu 50 ml de lapte....asadar am vandut-o si acum o sa ma descurc cu bb si cu mainile personala cd e cazul. Am ajuns la concluzia ca biberoanele, tetinele, suzetele pompe sunt bani aruncati pe fereastra...in caz de urgenta exista farmacii non stop.

Pentru cele interesate in Buc exista in fiecare luna o intalnire organizata de La Leche League -consiliere in alaptare.

Pentru sfarcuri ombilicate exista un dispozitiv special la chicco sau ceva improvizat dintr-o seringa de 10 ml.

Roxy, mamica fericita de Diana (20.04.10) si cu 17+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

Buna dimi la burtici!
Din pacate si mai ales din propria experienta, dispozitivele pt mamelon ombilicat au un "efect"temporar- tot la pompa ajungi. Am sa incerc si eu Garmastanul inainte de a naste si daca afla cineva care era unguentul pt desfundat canale PLEASE dati-mi un PM.
Eu de azi am trecut la program de 6 ore si este minunat
Cel mai tare se bucura Alla ca vin mai devreme acasa.
Pup


21 +
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurora70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui aruam

Buna burtici,

Rosanne felicitari pt baitel ! Si noi tot baitel avem
Tusferi ce frumos pereche dintr-o lovitura . Felicitari sa creasca mari si sanatosi!
Felicitas felicitari pt fetita cu fundite !
Baby -kiss nu ie ingrijora eu pe bebe al meu l-am simtit la 18 sapt si 2 zile incepusem si eu sa-mi fac griji,dar acum e asa de activ

Emilia si eu am placenta jos dar am colul f lung si inchis si dr mi-a spus ca nu sunt probleme .Am citit pe net ca dupa sapt 28 este relevant diagnosticul de placenta inserata jos ,se poate ridica pana in sapt 28.
Stai linistita in patut si sanatate multa.
Cu pulsul am si eu probleme 90 -100 si tensiunea 100 cu 60 in general,mai scade cateodata.

PCOS , 4 IA nereusite , MTHFR C677T homozigot PAI 675 heterozigot 4G/5G trat Elevit 1/zi, Magne B6 1/zi ,acid folic 5mg /zi, Arefam 200mg /2 zi
FIV1 la Giulesti nereusit
insarcinata natural in a 2-a luna dupa FIV
19+
Multumesc Doamne


aruam, te-am 'citit' pe topicul cu anticorpi antispermatici si acum vad ca esti insarcinata
vrei sa-mi spui cum a fost pana la urma cu acei anticorpi? si eu am facut analiza la synevo, valoare 33 cu limita 20. am vazut ca si tu ai avut la synevo un rezultat similar si apoi la alt laborator negativ. pana la urma erau sau nu 'minunatiile' astea de anticorpi? au avut vreo legatura cu incercarile nereusite?

sarcina usoara sa ai si un bebe sanatos si voinic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pity27 spune:

Buna diminea#539;a ! M#259; al#259;tur si eu vou#259;, sunt la a doua sarcina, acum avem 16 saptamāni si 5 zile, DPN 25 Martie , īntrucāt va fi cea de-a doua cezariana. La eco de 12 saptamāni Iosup ne-a anun#539;at ca o vom avea pe Ioana :)). UM a fost in data de 30.06.2012.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Pity bine ai venit! Sa ai sarcina usoara si nastere la terenul care ti l-ai propus!
Da Rossane acuma depinde de fiecare cat lapte are. Eu de exemplu la 5 ore de la nastere dupa ce a mancat piticuta mea un pic am muls apoi 120 ml de lapte. Si mamicile care erau la al doilea bebe au zis ca e destul de mult pentru un interval asa mic de la nastere. Deci cu mainile nu aveam ce face, imi trebuia artilerie mai grea.
Acuma imi amintesc ca m-a intreabt moasa imediat ce a nascut-o pe Miriam daca vreau sa o alaptez si am zis ca nu. Habar nu am de ce, ca am fost prostuta. Cu cat mai repede papa bebe cu cat mai bine si scapa de meconiul acela.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
18 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pity27 spune:

Daca discutati despre alaptat, eu nu sunt un exemplu de urmat, nu mi-a pl#259;cut chestiunea asta:), astfel ca am alaptat marmota doar 3 luni. Acum o sa m#259; limitez la mai pu#539;in:)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

http://stirileprotv.ro/emisiuni/romania-te-iubesc/adevarul-din-spatele-unei-afaceri-profitabile-ce-boli-pot-trata-celulele-stem-recoltate-la-nastere.html
Un articol interesant despre celule stem.
Eu ma tot gandesc. Nu stiu ce o sa fac inca.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
18 saptamani+

Mergi la inceput