Asp. opt.!Felicitari Ankylya, Mrenescu,DenyAnd!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mrenescu spune:

Buna dimineata fetele,

Nu stiu daca e o coincidenta ca intra fete din perioada in care eram si eu mai activa la scris ( ca de citit v-am citit in permanenta) dar am zis sa dau si eu un semn de viata.

Luna asta ( care a trecut) am fost de-a dreptul indolenta, pentru ca data trecuta mi-a intarziat o zi si m-am tot gandit ca poate poate. Ei, cand mi-am revenit din butoi m-am suparat instantaneu pe viata. Si am zis: nu ma intereseaza cand ovulez, nu mai fac niciun test si pe 11 octombrie o sa-mi vina si-oi vedea eu poate ca ma apuc de analize.

Numai ca azi e 12 octombrie si nu prea a venit. Ba mai mult am si trei teste cu doua liniute. E drept, cea de a doua e palida si prapadita dar e acolo, nu incape indoiala. Am facut testele la intervale diferite: unul aseara, altul noaptea trecuta pe la patru ca n-am mai putut sa tin si a trebuit sa merg la baie si altul acum o jumatate de ora. Trei marci diferite: barza, alinta, cara. Toate trei cu a doua liniuta lesinata dar aparuta in 5 minute. In afara de sani oarecum tensionati n-am nimic dar mi-am dat seama ca e ceva schimbat pentru ca aseara mi s-a facut din senin pofta de...cremvursti. Si asa am inceput sa ma testez.

Eu cred ca e bebe dar va rog inca nu ma felicitati pentru ca mi-e frica din doua motive: unul-sa nu se intample ce s-a intamplat in februarie si sa nu se fixeze si doi- am luat ketonal acum vreo doua saptamani, cred ca in preajma ovulatiei pentru ca ma durea ingrozitor capul.

Asa ca momentan mai astept. Am un SC pus la pastrare pentru luni cand liniuta ar trebui sa devina mai ferma daca totul e in regula.

Va imbratisez pe toate si va citesc permanent.

PS. Ceaiul de musetel ar fi contraindicat daca e bebe? Ce stiti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Maria, draga mea, nu putem sta mereu cu frica, incercam sa avem cat mai multa grija de noi, sa ne monitorizam de aproape simptomele si toate cele pe langa monitorizeaza doctorilor.
Da-l incolo de ketonal, n-are legatura.
Am citit ca musetelul trebuie folosit cu prudenta. De ce vrei musai de musetel? Daca te incearca o raceala, mai bine bei unul de fructe (dar care nu are hibiscus, au scris fetele ca nu e OK.

Te felicit cand o sa ai liniuta clara, desi sunt sigura ca esti gravida.


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot, nr. marit de celule NK
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane si Aspenter zilnic)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Hello, girls !

Marieeeeeeeee !!!!!
NU se repeta nimic!! E cazul sa mai fie si bine !!! Da-l naiba de ketonal ca e luat pe vremea lui pazvante, nu strica la bebe nimic. Nu stiu ce sa zic de ceai de musetel, eu stiam ca zmeurul si hibiscus sunt naspa pe sarcina daca-s baute cu galeata. Ca-ti faci tu o cana de ceai de musetel si bei cu lamaie (hai baga multa lamaie ca dadu geru' p-afara si nu trebuie sa racesti), chiar nu vad sa strice. Bun, astept sa te dai rotunda p-aci !!

O astept si pe cealalta Marie (IrMaria) cu aceeasi confirmare minunata, am citit ca e "suspecta".

Isa, Ankylya, Deny : felicitari pentru imbulinareala, sa aveti sarcini sanatoase si bebici pufosi la termen !!!!

Pupam fetilii !!
Alex-pisi

Mami de dragonita Iris !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrenescu spune:

Bob, MeAlex, va pup pe amandoua, tare, tare, tare!!( fiindca imi sunteti asa de dragi).

Incerc, zau incerc, sa ma temperez, sa stau cuminte si sa astept pana luni. Atunci SC trebuie sa zica el un raspuns final ( ca la vrei sa fi miliardar).

Pana una alta, ma incearca si-o raceala asa ca am dat pe gat ceaiul de musetel. Goagal zice ca e ok in sarcina si ma gandesc ca un pahar n-are ce sa faca rau.

De data asta trebuie sa fie altfel, ma rog sa fie altfel. "Berbantu" nu ma crede cica el n-are incredere in bete si asteapta confirmarea medicului. Ei, nah, o sa aiba confirmare abia peste doua saptamani ca eu daca ma duc la doftor ma duc cu un tel serios, sa aud inimioara, nu asa doar sa facem ecografii

Asa ca rezultatele oficiale de la Je vor fi postate in cursul zilei de luni.

Bobule, ma topesc de fiecare data cand vad ce dragonita dulce ai tinut tu acolo in "cuptor".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Maria, te puuuup!
Eeee, io as incerca un SC maine, la prima ora ...si luni, eventual o beta .
Bob, pupam dragonita cu fundita!

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot, nr. marit de celule NK
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane si Aspenter zilnic)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flory_blanca spune:

Maria felicitari, sarcina usoara si la termen! Fii optimista ca va fi bine, NU se repeta nimic rau.

Sotulche mi-a mai zis una: ca am probleme doar la mansarda si ca ar fi bine sa ma calmez ca atunci vine bb cand sunt calma si optimista si ca el e convins ca nu am nici o problema medicala decat in imaginatia mea. Apropo de optimism mi-am luat niste teste de ovulatie Minut ca Oview nu am gasit la farmacie. O sa imi aduca cineva Oview dar numai saptamana viitoare. Voi ati facut Minut sunt bune de ceva ca eu am facut unul ieri si liniuta de control asa de anemic a iesit de abia o vedeai. Daca cea de control a iesit asa oare cum trebuie sa iasa cea de test? Nu prea am incredere in testele astea as fi fost mai linistita cu Oview.

MeAlex am vazut ca se recomanda la ATPO mariti testul pt celule NK si testul pt celule ANA. Ai idee ce sunt celulele ANA si ce efect au?

Mami de fetita frumusica foc!
29.04.2010
MTHFR C667T heterozigot, PAI 4G/5G homozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrenescu spune:

Citat:
citat din mesajul lui MeAlex

Maria, te puuuup!
Eeee, io as incerca un SC maine, la prima ora ...si luni, eventual o beta .
Bob, pupam dragonita cu fundita!

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot, nr. marit de celule NK
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane si Aspenter zilnic)



Iti dai seama ca si pe mine ma tenteaza sa fac asta dar n-o voi face pentru ca azi am facut investigatii si am constatat ca:

-testul cara depisteaza 10 mUI/ml
-testul alinta depisteaza 20 mUI/ml
-testul barza gold - n-am gasit dar producatorul se lauda ca e cu 20% mai sensibil decat celelalte teste ( care celelalte, n-a zis).
- si incununarea succesului: SC depisteaza abia 25 mUI/ml deci la doua zile de intarziere cat am au ar fi sanse sa iasa de-a dreptul negativ si nu vreau sa ma deprim. Mai traiesc asa cu speranta si poate poate imi face o surpiza placuta luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Flory, da, scrisesem si eu recent ca daca ai ATPO mariti, sunt sanse de 50% sa ai si nr. marit de celule NK. ANA = anticorpi antinucleari si fac parte din problemele autoimune, alea dragute care dau infertilitate.
Testele Minut sunt OK, vezi ca gasesti cutii cu 5 teste de ovulatie si unul de sarcina.

Asa zicea si sotul meu la inceput...cand am mai inaintat cu investigatiile si-a mai pierdut din avantul cu "ne ajuta Dumnezeu", sa avem incredere in el si atat...acum credem ca Dumnezeu iti da, dar nu iti baga si in sac, si asta e, unii tb sa se caute mai mult ca sa aiba un bebel...nu ne revoltam, nu ne simtim pedepsiti sau nedreptatiti...nu e vina noastra, nici meritul altora care ramand doar uitandu-se la un barbat...

Maria, ce mi-e 20, ce mi-e 25...la mine a aratat OK Alinta, asa no name cum e el...


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot, nr. marit de celule NK
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane si Aspenter zilnic)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrenescu spune:

Citat:
citat din mesajul lui flory_blanca

Maria felicitari, sarcina usoara si la termen! Fii optimista ca va fi bine, NU se repeta nimic rau.

Sotulche mi-a mai zis una: ca am probleme doar la mansarda si ca ar fi bine sa ma calmez ca atunci vine bb cand sunt calma si optimista si ca el e convins ca nu am nici o problema medicala decat in imaginatia mea. Apropo de optimism mi-am luat niste teste de ovulatie Minut ca Oview nu am gasit la farmacie. O sa imi aduca cineva Oview dar numai saptamana viitoare. Voi ati facut Minut sunt bune de ceva ca eu am facut unul ieri si liniuta de control asa de anemic a iesit de abia o vedeai. Daca cea de control a iesit asa oare cum trebuie sa iasa cea de test? Nu prea am incredere in testele astea as fi fost mai linistita cu Oview.

MeAlex am vazut ca se recomanda la ATPO mariti testul pt celule NK si testul pt celule ANA. Ai idee ce sunt celulele ANA si ce efect au?

Mami de fetita frumusica foc!
29.04.2010
MTHFR C667T heterozigot, PAI 4G/5G homozigot


Flory, eu sunt optimista de felul meu, nu-i bai. Numai ca dupa ce m-am ars cu ciorba suflu foarte tare in iaurt.

Despre testele ovulatie: am folosit din cele chinezesti, One step si din cele Alinta. Am mai luat si minut la un moment dat dar nu m-au facut foarte fericita. Erau incredibil de palide ( poate au facut economie la substanta reactiva, ce stiu eu ).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flory_blanca spune:

Si aniticorpii antinucleari ce influenta au? Ca NK am inteles ce fac.

Mami de fetita frumusica foc!
29.04.2010
MTHFR C667T heterozigot, PAI 4G/5G homozigot

Mergi la inceput